„Byl bych hodně opatrný s tím uvažovat o Budějovicích jako o kulturním městě. To není kritika mířená na někoho. Myslím, že tady jsou jiné priority,“ říká kurátor místního Domu umění Michal Škoda.
Místo vzácných soch a obrazů jen sbíječky a malta. Takový je pohled na ostravský Dům umění. Od začátku léta v něm probíhá velká rekonstrukce suterénních prostor, která v budoucnu zaručí lepší podmínky pro umělecká díla. Jenže touhle dobou už mělo být hotovo a galeristi měli finišovat s přípravami nové otvírací výstavy.
Ostravskou kulturní veřejností stále rezonuje téma chystané městské galerie. Instituce, o kterou místní umělci a galeristé dlouhá léta usilovali, se má otevřít už letos v září, jenže její formu i uměleckou náplň provází soustavná kritika.
Ostravskou Galerii výtvarného umění má rozšířit Bílý stín, moderní přístavba podle návrhu architekta Josefa Pleskota, která vyjde na půl miliardy korun. Několikapatrová stavba s velkorysou výstavní plochou a kvalitním zázemím pro návštěvníky by měla vyrůst za současnou budovou. Zatím ale zůstává jen na papíře. Podobně jako v případě vědecké knihovny na ni totiž kraj nemá peníze. V případě Bílého stínu musí spoléhat na evropské dotace. Požádat o ně ale bude moct nejdřív příští rok.
Obraz, který fascinuje celý svět, je v Ostravě. Stačí k tomu šedesát krát sedmdesát centimetrů a podpis: František Kupka. Abstraktní olejomalba Tvar modré z roku 1913 je ode dneška ozdobou Domu umění a už si jej prohlédli i první návštěvníci.
Unikátní zážitek čeká studenty, kteří zavítají do ostravského Domu umění. Mezi skvosty tuzemské moderny mohou sami kreslit a trochu si hrát na slavné malíře. Třeba hned vedle obrazů Františka Kupky, Jana Zrzavého nebo Toyen.
Proslulá Stodolní ulice nebo technické památky dostávají vážného konkurenta. Turistickým lákadlem Ostravy se může stát i unikátní výstava tuzemské moderny v Domě umění. Potvrzuje to dnešní zájem o bezplatný vstup do galerie. Lidé mají jedinečnou možnost vidět díla světoznámých autorů jako je František Kupka, Jan Zrzavý nebo Toyen.