Pískovcové stěny egyptských chrámů v dobách své slávy zářily barvami i zlatem. Tým restaurátorů v chrámu ve městě Edfu pozůstatky původní výzdoby odhalil.
„Pohřební komora je zdobená podle tehdejšího běžného zvyku pro významného hodnostáře, i když tento člověk byl úředník středního postavení,“ popisuje objev archeolog Ladislav Bareš.
S lokalitou Abúsír nedaleko Káhiry jsou čeští egyptologové spojeni už desítky let. V těchto týdnech na místě znovu pracuje expedice Českého egyptologického ústavu.
Miroslav Bárta vede od roku 2011 výzkum archeologické lokality v Abúsíru v Egyptě. V současnosti už ale podle svých slov netráví v terénu tolik času jako dříve.
Mezi objevy jsou například zdobené sarkofágy, pohřební masky, čtyřmetrový svitek papyru s jednou z kapitol knihy mrtvých či exemplář oblíbené deskové hry senet.
Objevy českých egyptologů v Abúsíru končí pod hromadami písku a kamení. Jen o několik týdnů dříve je přitom archeologové a dělníci se zatajeným dechem odkrývali.
Egypt potřebuje návrat turistů a půjčku od Mezinárodního měnového fondu. Země se totiž potácí ve velkých hospodářských problémech. Během jediného týdne ztratila egyptská libra polovinu své hodnoty vůči tvrdým měnám. Jeden příjem má ale země už po desetiletí jistý, a to od českých archeologů zkoumajících naleziště v Abúsíru. Poprvé tam tuzemští vědci vyrazili už před 57 lety.
Jak významnou historickou osobností byla Chentkaus III., jejíž hrobku odkryli čeští archeologové v Egyptě, ukáže až další výzkum. Pohřební komoru dosud neznámé faraonovy ženy egyptologové objevili na pyramidovém poli v Abúsíru jihozápadně od Káhiry.