„Žádná vláda by neměla diktovat, co mohou soukromé univerzity vyučovat, koho mohou přijímat a zaměstnávat a jakým oborům se mohou věnovat,“ prohlásil rektor univerzity Alan Garber.
Pití kávy je dědictvím po Osmanské říši. Lidé si ji proto často pletou s tou tureckou, přitom jsou mezi nimi velmi podstatné rozdíly, mimo jiné v přípravě.
Stránka, již podle Europolu založili kyberzločinci v roce 2021, se stala jednou z nejpopulárnějších platforem pro pedofily. Za poplatek mohli stahovat či živě sledovat videa, podobně jako na Netflixu.
Německo si vytklo ambiciózní cíl – být do roku 2045 klimaticky neutrální. Transformace energetiky je klíčovým tématem voleb a rozhoduje se o ní nejen v Berlíně, ale i v regionech, které žijí z uhlí.
„Ve východním Německu existují problémy, jako jsou nižší platy nebo horší dopravní spojení, ale AfD přesvědčila lidi, že největším problémem je migrace nebo sociální dávky,“ říká Jacob Springfeld.
„V Erfurtu jsme už několik let registrovaný spolek a zaměřujeme se především na boj proti pravicovému extremismu, proti AfD a proti nenávisti, která roste,“ říká čtyřiašedesátiletá Edeltraut.
Německo v neděli čekají volby do Spolkového sněmu. „Je nová forma politiky, která není jednoduše populistická nebo tradičně pravicově extremistická,“ říká analytik extremismu Wilhelm Heitmeyer.
Rozdílné zájmy politických stran tří etnických národů se projevují i v otázce vnějších vztahů. Zatímco Bosňáci a Chorvaté podporují členství v NATO, Srbové mají blíže k Rusku.
Svět začal slavit příchod nového roku 2025. Jako první do něj už v 11.00 SEČ vstoupil tichomořský atol Kiritimati. Nový Zéland v poledne SEČ odpálil půl tuny pyrotechniky z aucklandské věže Sky Tower.
„Jsme unikátní tím, že u nás v Korutanech se pořád držíme tradice. Ve velkých městech se to celé víceméně vyvinulo v show. A to my nechceme, nechceme petardy, oheň a tak podobně,“ dodává Petjak.
Za vznikem dnes ikonického nástroje stojí Karl Elsener. Sestavil ho poprvé v roce 1884, první velký úspěch ale přišel až o 13 let později. Tehdy nechal Elsener svůj nůž patentovat a nabídl ho armádě.
Stanfordský vězeňský experiment je pokus z roku 1971. Spočíval v tom, že ve sklepě americké Stanfordovy univerzity Zimbardo vybudoval fiktivní vězení. Do něj umístil dobrovolníky – studenty.
Pískovcové stěny egyptských chrámů v dobách své slávy zářily barvami i zlatem. Tým restaurátorů v chrámu ve městě Edfu pozůstatky původní výzdoby odhalil.