Technici pracovali celou noc, aby sundali olympijské kruhy. Celá konstrukce vážila 30 tun a byla pro Eiffelovu věž příliš těžká. Nahradit ji mají nové olympijské kruhy, které budou lehčí.
Ve Francii skončily paralympijské hry. Završil je ceremoniál na stadionu Stade de France, kde se představily tisícovky sportovců. Sledoval ho zpravodaj Českho rozhlasu ve Francii Martin Balucha.
„Zákazníci se k nám nemůžou dostat. Jsme v šedé bezpečnostní zóně, a abyste sem mohli přijít, tak potřebujete QR kód nebo rezervaci,“ popisuje šéf francouzské restaurace Antoine.
„Materiál vyžaduje, dalo by se říct, extrémní podmínky pro průtok, teplotu, výkonnost chlazení… jsou nedosažitelné běžnými stroji,“ vysvětluje způsob zpracování recyklátu zakladatel start-upu 3DDen.
Olympijské kruhy vyrobené z recyklované oceli jsou umístěny mezi prvním a druhým patrem na jižní straně věže, tedy směrem k řece Seině. Každý z kruhů má průměr devět metrů.
Garnierová chce tímto způsobem vybrat peníze na boj proti rakovině, kterou trpí její matka. Lékaři u ní objevili zhoubný nádor prsu před deseti lety a zhruba před dvěma lety se nemoc vrátila.
Replika ikonické Eiffelovky bude měřit 12 metrů a autoři ji sestaví z asi 1500 dílů. Stát má přímo u jezera Most, říká Naďa Černá, manažerka projektů Českého olympijského výboru.
Richard Plaud se totiž domluvil s výrobcem, že od něj odkoupí sirky bez jejich zápalné části. Jejich odstraňování by totiž bylo zdlouhavé. Jenže pro rekord je třeba použít běžně dostupný materiál.
Nová ulice Davida Bowieho je u pařížského nábřeží u řeky Seiny, naproti aréně, kde slavný britský zpěvák v roce 2003 zpíval v rámci posledního celosvětového turné s názvem A reality Tour.
Muž v sobotu kolem 21.00 u nábřeží nedaleko Eiffelovy věže zaútočil na pár německých turistů. Němce nožem zabil, jeho žena vyvázla – zřejmě i díky zásahu řidiče taxislužby – bez zranění, ale v šoku.
Tisícovky sportovců na lodích a stovky tisíc diváků na nábřežích a mostech. Tak má vypadat zahajovací ceremoniál letních olympijských her v Paříži příští rok.
„Lidé z toho začínají být unavení. Bylo tu příliš mnoho násilí. V Paříži je nepořádek a já chci pokračovat v normálním životě,“ řekla 32letá Pařížanka Amandine Betoutová.
Jen málokterá volební místnost nabízí takové kulisy jako ambasáda v Paříži. Češi tam vybírají nového prezidenta nebo prezidentku v přízemí paláce někdejší komtesy.
Francouzští policisté by měli zaměřit svou pozornost hlavně na auta zaparkovaná poblíž náboženských budov a na prostranství, kde se lidé shromažďují. Měli by dohlížet na příchody a odchody věřících.
Světlice, rakety a střely. Celkem 12 tisíc kusů pyrotechniky odpálili ve čtvrtek večer z pařížské Eiffelovy věže. Francouzi slavili svůj možná nejvýznamnější státní svátek.
Když byla Eiffelova věž v roce 1889 dokončena, předpokládalo se, že vydrží 20 let, než bude rozebrána. Po 133 letech ale věž stále stojí, a to jen díky pečlivé údržbě.
Mnoho lidí se na romantickou Paříž dívá očima víkendového turisty, případně milovníka umění. Ale co rodilý Pařížan? Ten by při snídani nepřehlédl chybějící croissant! Divíte se mu?
Spektakulární, velkolepé i troufalé – tak média označují plány na ceremoniál k zahájení letních olympijských her v Paříži v roce 2024. Organizátoři chtějí poprvé zahájit hry přímo v centru města.
Jde o část schodiště z roku 1889. Původně spojovalo druhé a třetí podlaží Eiffelovy věže. Tahle část vysoká 2,5 metru – celkem jde 14 schodů - byla až dosud v soukromé sbírce v Kanadě.
Akce se zúčastnily asi dvě desítky aktivistů, z toho osm lezců. „Eiffelova věž je celosvětový symbol. Chceme říci: Všechno zastavte. Otevřete oči, je tu nouzová situace,“ uvedla jedna z aktivistek.
Není zatím jisté, jak dlouho bude stávka trvat. Organizátoři jsou údajně připraveni pokračovat do Vánoc. To by pro Francii znamenalo největší stávku minimálně od roku 1995.
Zaměstnanci Eiffelovy věže hrozí, že od 1. srpna vstoupí do stávky na protest proti organizaci přijímání návštěvníků. Ta u kultovní pařížské památky podle odborů „vytváří občas monstrózní fronty".