Hlídky nyní kontrolují pobřeží v délce 70 kilometrů. Na úklidových pracích se podílí více než 1000 lidí, z pláží bylo dosud odstraněno na 80 tun ropy, uvedla agentura DPA.
Za úhyn vodních živočichů pravděpodobně může zlatá řasa, které se v Odře daří kvůli solance z odpadních vod. Rybáři a dobrovolníci v posledních dvou týdnech vylovili přes 600 kilogramů mrtvých ryb.
Soud jako viníka označil firmu Energoaqua. Není jisté, co havárii předcházelo, proto tomu nemůže být firma trestně odpovědná. Věc je tudíž přestupek. Dál bude rozhodovat Krajský soud v Olomouci.
Obrázky a videa zveřejněná na internetu ukazují, jak červené víno – téměř tolik, že by naplnilo bazén olympijské velikosti – tryská ulicemi města Levira v Anadii ve středním Portugalsku.
Před rokem v létě umístil Výzkumný ústav vodohospodářský na řeku Bečvu nový přístroj monitorující znečištění toku. Ministerstvo životního prostředí mělo rok na to, aby vyřešilo další financování.
„Přijde mi to jako nález úžasného pokladu, bohatství, dalšího průhledu do minulosti,“ říká bioložka Pilátová. Zkamenělin se našly ve vrstvách časově zatím nejblíž celosvětové ekologické katastrofě.
Zatímco rybáři se snaží život v řece obnovit, viník ani po dvou letech od ekologické havárie nebyl potrestán - spis k případu od června leží u olomouckého krajského soudu.
Podobnost s Bečvou stran nejistoty, zatuchlosti a vsouvání odpovědnosti do bot druhým je tu stejná s tím rozdílem, že tady dostala mezinárodní rozměr, píše v komentáři Ivan Štern.
Vědci varují, že v průběhu let munice koroduje a uvolňuje do moře nebezpečné chemické látky. Problémem jsou také vraky, které mají stále plné palivové nádrže.
Látky se podle nich vyskytují ve vodě historicky. Patří totiž mezi prvky, které se nedají vychytat v čističce odpadních vod. Jejich původ je ale nejasný.
„Znehodnocuje to naše mokřady a části našeho pobřeží jsou nyní pokryty ropou,“ řekla novinářům starostka Huntington Beach Kim Carrová. Únik ropy nazvala ekologickou katastrofou.
Singapurská loď MV X-Press Pearl, která z Indie převážela 25 tun chemikálií, včetně kyseliny dusičné, postihl požár u břehů Srí Lanky 20. května. Oheň zničil většinu nákladu a znečistil okolní vody.
Začátkem března znalec uvedl, že vypracování posudku ztěžují opatření kvůli epidemické situaci. Scházely mu také některé podklady. Policie v pondělí potvrdila, že na znalecký posudek čeká.
Loni v květnu z nádrže tepelné elektrárny u města Norilsk uniklo přes 21 000 tun paliva a maziva, které se dostaly do několika řek a do jezera. Šlo o největší katastrofu v Rusku od roku 1994.
Vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě není ani po třech měsících blíž jednoznačným závěrům. Proč se pachatele otravy jedovatými látkami nadále nedaří vypátrat?
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se také ohradil proti zmínce Policie ČR, která opět upozornila, že na případ nikdy neuvalila informační embargo. Na něj se Brabec v minulosti odkázal.
Kvůli zářijové ekologické havárii uhynulo v řece Bečvě přes 40 tun ryb. Viníka však vyšetřovatelé stále nedopadli. Hnutí STAN požaduje kvůli nezvládnutí situace rezignaci Richarda Brabce.
„Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události. Vzhledem k tomu, že nešlo o havárii, podle předpisů nemusela být hlášena úřadům,“ informoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Obyvatelé Kamčatky již od září upozorňovali na ohromné množství uhynulých mořských živočichů vyplavených na pláže. Lidé, kteří přišli do styku s vodou, utrpěli popáleniny a zvraceli.
Prudce jedovaté kyanidy zabily v září v řece 40 tun ryb a poškodily celý říční ekosystém. Navzdory slibům rychlého dopadení viníka ale vyšetřovatelé tápou. A namísto odpovědí spíš přibývá otázek.
Na únik škodlivých látek upozornili surfaři, kteří po styku s vodou zvraceli a měli problémy se zrakem. Po sociálních sítích později začala kolovat videa s uhynulými mořskými živočichy.
„Voda změnila barvu a stala se lidskému zdraví nebezpečnou. Už několik týdnů se lidé, kteří s ní přišli do styku, potýkají s negativními důsledky,“ uvedla organizace.