Když umíraly ryby v Bečvě, došlo v Deze k incidentu. ‚Byla to provozní událost,‘ říká mluvčí Agrofertu

Koncem září unikly do řeky Bečvy chemické látky, které zabily desítky tun ryb. Této ekologické katastrofě předcházela havárie v chemičce Deza. Společnost přitom od začátku vyšetřování souvislosti odmítá. „Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě,“ sdělil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Valašské Meziříčí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhynulé ryby z Bečvy

Uhynulé ryby z Bečvy | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Jako největší ekologická katastrofa posledních let je označována událost, která se koncem září stala na řece Bečvě. Unikly do ní kyanidy, které způsobily úhyn několik desítek tun ryb.

V prvních dnech vyšetřování přišla policie s informací, že chemické látky unikly z výpusti v obci Juřinka. Z podniků, které s kyanidy pracují, se nejblíže k výpusti nachází chemička Deza, jež spadá do holdingu Agrofert. Její zástupci prakticky okamžitě odmítli jakékoliv souvislosti a Dezu ze seznamu možných pachatelů později vyloučila i sama policie.

Kyanid se do Bečvy dostal z kanálu v Juřince na Valašskomeziříčsku, potvrdili policisté

Číst článek

Deník Referendum upozornil, že v neděli 20. září došlo v Deze k nehodě na takzvané kaustifikační jednotce. Při této nehodě údajně uniklo dvanáct kubíků toxické směsi, především fenolů. Mluvčí Agrofertu pro Seznam zprávy potvrdil, že došlo k „provozní události“.

Podle dostupných informací ale není jisté, zda má nehoda v chemičce souvislost s otravou řeky a jestli se vůbec do ní mohly nebezpečné chemikálie dostat.

Vedení Dezy sice potvrdilo „provozní událost“, s otravou ale podle ní nesouvisí a nelze ji ani pokládat za havárii. „Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Událost byla interně zaprotokolována. Vzhledem k tomu, že nešlo o havárii, ale o provozní událost, podle předpisů nemusela být hlášena úřadům,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Únik dvanácti kubíků směsi

O tom, že provoz chemičky nebyl na konci září ideální, upozornil Deník Referendum v rozhovoru s jedním ze zaměstnanců Dezy, který měl být v den incidentu na noční směně. Podle jeho informací měl dostat viník nehody pokutu 2500 korun.

Deník Referendum v textu zároveň naznačil, že poslední výsledky vyšetřování neukazují jako spouštěč celé katastrofy na kyanidy, které tak byly dosud označované. Mohly by jím být i jiné chemikálie, jako například fenoly, kvůli kterým byla v Deze „provozní událost“.

Zaměstnanec Dezy uvedl, že v nedělních ranních hodinách (20. září) usnula obsluha kaustifikační jednotky, jejíž toxická směs začala vřít a intenzivně vystřikovat ven z reaktoru. Následná ochranná opatření nezafungovala a chemikálie vytekly do dešťové kanalizace. Ze zařízení mělo uniknout celkem dvanáct kubíků směsi.

Šance najít viníka kyanidové otravy v Bečvě? Policie tápe, odborník ukazuje znovu na Dezu

Číst článek

Podle představitelů Dezy šlo o směs sody a vápenného hydrátu. „Ani jedna ze složek není toxická a převážná část skončila v záchytných valech. Tato provozní událost byla nahlášena mistrovi vodního hospodářství, který mimo jiné provedl kontrolu kvality dešťových vod. Z provedených analýz vyplynulo, že nedošlo k žádnému nadlimitnímu překročení jakéhokoli sledovaného parametru,“ komentoval Hanzelka.

„Jsme si stoprocentně jistí, že tato provozní událost v našem podniku nebyla a ani nemohla být příčinou otravy ryb. Do řeky Bečvy se v souvislosti s touto událostí nemohly dostat žádné dešťové ani odpadní vody, které by byly kontaminovány jakoukoli toxickou látkou,“ dodal mluvčí.

Česká inspekce životního prostředí, jejíž pracovníci se podílejí na prošetřování ekologických havárií, nechtěla nové informace komentovat. „Případ otravy Bečvy primárně vyšetřuje Policie ČR, nikoli redaktoři Deníku Referendum. Jejich novou teorii ČIŽP proto nebude, a ani nemůže veřejně komentovat. Po celou dobu pečlivě sledujeme všechny informace, které se v souvislosti s případem havárie na Bečvě objevují ve veřejném prostoru, stejně tak jako je jistě sledují i orgány činné v trestním řízení,“ sdělila mluvčí inspekce Radka Nastoupilová pro Seznam Zprávy.

Server se dotazoval i vsetínského okresního státního zástupce Jiřího Sachra, zda vyšetřovatelé pracují také s „fenolovou“ verzí otravy ryb. „Nebudu to nijak komentovat,“ odmítl reagovat.

Do Bečvy se mohly dostat stovky kilogramů kyanidů, míní expert. Revitalizaci odhaduje na několik let

Číst článek

Tři otravy

Česká inspekce životního prostředí také v pondělí po pěti dnech zveřejnila, co stálo za úterní kontaminací Bečvy (z 24. listopadu). Rozbory ukázaly zvýšené množství dusitanového dusíku. Tyto výsledky potvrdil i Vodoprávní úřad Valašské Meziříčí.

Podle inspekce stojí za znečištěním jeden z podniků průmyslového areálu Tesla v Rožnově pod Radhoštěm. Jeho odpadní vody do Bečvy přivádí patnáctikilometrové potrubí. „Česká inspekce životního prostředí nyní pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace, spolupracuje s ostatními složkami. Žádné úhyny ryb ani jiných živočichů nebyly dosud potvrzeny. Analýzy a hodnoty rozborů vody nebudeme blíže komentovat, protože jsou důležité pro další šetření,“ informoval ředitel inspekce Erik Geuss.

Úřad inspekce životního prostředí tvrdí, že s výpustí v Juřince souvisejí i dva předešlé úniky, včetně zářijové ekologické katastrofy. Verzi kyanidové otravy pocházející z juřinské výpusti ale už dřív zpochybnili odborníci i rybáři. Policie však ani po dvou měsících od první otravy Bečvy neoznámila žádného viníka.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme