Respondenty studie byli ruští občané různého věku, kteří opustili zemi po únoru 2022 a odjeli do Pobaltí, Polska, Německa a Finska, také několik odborníků z nevládních organizací.
Summit Evropské rady čeká náročná debata. Řada členských zemí volá po tvrdším postupu proti nelegálním migrantům. Téma pro Český rozhlas Plus komentoval novinář Ondřej Houska.
Prezidenta Pavla v americkém Chicagu přivítali čeští krajané a dechovka. Při návštěvě připomněl, že Češi v zahraničí budou moci od příštího roku volit do některých voleb korespondenčně.
Maďarská vláda, která zastává protiimigrační politiku, v pátek uvedla, že svůj plán zdarma poskytnout žadatelům o azyl jednosměrnou jízdenku do Bruselu myslí vážně.
Polsko se s náporem na hranicích, který označuje za formu hybridní války, potýká od roku 2021. Zákon má podporu veřejnosti, ale podle kritiků porušuje lidská práva, píše agentura Reuters
Mnozí lidé mají tendenci zahrnovat všechny současné občany Ruské federace, kteří emigrovali a žijí mimo jiné i v Česku, do stejné kategorie skrytých či otevřených příznivců Putinova režimu.
Na Šrí Lanku přijelo od začátku války na Ukrajině přes 288 tisíc Rusů a skoro 20 tisíc Ukrajinců. Pobídka k tomu, aby do sedmého března opustili zemi, míří kromě Rusů i na příchozí z Ukrajiny.
„Můj otec opustil Československo v srpnu 1948. O české občanství jsem požádala v roce 2019. Potřebovala jsem hodně dokumentů. Když žádost přišla zpět nepotvrzená, tak to byl šok,“ říká jedna z nich.
Jsou mezi nimi i čtyři Vietnamci odsouzení za neúmyslné zabití. Těla byla nalezena v říjnu 2019 v chladírenském voze v Británii. Jeden obviněný byl v pátek zproštěn viny, uvedla agentura AFP.
Statisícové protivládní demonstrace v Izraeli stále neutichají. Dle názoru jejich účastníků to lidé ani nemají v blízké době v plánu. O průběhu a vývoji situace v Izraeli mluví Ronny Perlmanová.
Západní sankce drasticky zhoršily stav ruské ekonomiky. Více jak 20 milionů lidí se v současnosti nachází pod hranicí chudoby a mnozí vzdělaní Rusové zemi buď opustili nebo to plánují.
Většina ruských emigrantů se ale bude spíše snažit najít solidní zaměstnání a zúročit své znalosti. Jejich profese zároveň budou chybět Rusku, zvláště pokud bude trvat ekonomická blokáda.
Dopustit se tohoto činu měl tím, že v srpnu 2019 povolil vylodění více než stovky migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech.
Z daných čísel, za kterými se skrývají lidské osudy, vyplývá, že nejaktivnější je neustále migrační trasa východní, od Turecka přes Řecko a zbytek jihovýchodní Evropy dále do Unie.
Konspirace proti Rusům, legalizace pedofilie i krmení dravé zvěře domácími mazlíčky. To vše se objevilo ve výčtu loňských hoaxů specializovaného evropského týmu bojujícího s ruskou propagandou.
Přibližně sedm desítek lidí českého původu požádalo od loňského června o české občanství. Z velké části jde o emigranty, kteří z Československa odjeli po letech 1948 a 1968, a jejich potomky, řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu velvyslanec ve Velké Británii Libor Sečka. Obavy z problémů, které může přinést brexit, se lidé snaží řešit i získáváním povolení k trvalému pobytu. Řada z nich si ale stěžuje na jeho komplikovanost.
Přesně před 70 lety vypukla v Řecku občanská válka. V bojích mezi vládní armádou a komunisty zemřelo na 150 tisíc lidí. Válka skončila po více než třech letech porážkou komunistů, ze země poté muselo z politických důvodů odejít asi 100 tisíc Řeků. Československo přijalo zhruba 12 tisíc z nich.
Ústavní soud potvrdil dvojici někdejších emigrantů nárok na náhradu odpovídající současné tržní hodnotě nemovitosti, kterou již nemohli získat zpět. Stanovení hodnoty podle dobových cenových předpisů by nebylo spravedlivé. Stížnost státu zastoupeného ministerstvem financí dnes ústavní soudci zamítli. Stát by měl podle pravomocného verdiktu vyplatit za nemovitost 2,84 milionu korun.
Od Nového roku se otevřel evropský trh práce Rumunům a Bulharům. Zatímco evropský komisař pro práci a sociální věci neočekává dramatickou vlnu přistěhovalců, bavorský premiér Horst Seehofer z CSU varuje před takzvanou emigrací z chudoby a požaduje pro ni přísnější postup. Podle SPD se jedná o populismus.
V Evropě dnes žijí miliony lidí ze všech koutů světa. Jen do Česka přišlo, většinou kvůli práci, několik set tisíc cizinců. Dřív to ale bylo naopak. Lidé se z Evropy masově stěhovali do Ameriky, aby tam našli práci nebo svobodný život. Z belgických Antverp tak vypluly víc než dva miliony imigrantů, včetně stovek Čechů. Jejich příběhy zkoumá zbrusu nové muzeum Red Star Line v belgických Antverpách.
Po příchodu vojsk Varšavské smlouvy před 45 lety se naděje Pražského jara definitivně rozplynuly a v Československu začalo znovu přituhovat. Po srpnu 1968 se tisíce lidí rozhodly emigrovat. Reportér Českého rozhlasu ovšem objevil v brazilském hlavním městě Brasília krajana, jehož příběh je paradoxní a možná i úsměvný. Bohumil Med totiž opustil vlast už na jaře 1968, kdy si většina národa užívala uvolněnější atmosféry ve společnosti a cítila naději na změnu poměrů.
Před pár týdny potřebovala jít na gynekologickou operaci v Praze mladá žena, jenže pojišťovna odmítla její péči zaplatit. Žena je totiž z Kazachstánu, nemá v Česku trvalý pobyt a její pojištění u české komerční pojišťovny je omezené. Jenže toto omezené pojištění je jediné, které může a musí v Česku získat, bez něj totiž nedostane ani vízum.
Po šedesáti letech šetří policisté provokaci StB - akci Kameny. Komunistická tajná policie postavila skoro hned po převratu v roce 1948 falešnou hranici a chytala na ní lidi mířící za železnou oponu. Ti pak končili ve vězení nebo na popravišti.
Police připravila zvláštní bezpečnostní opatření. Důvodem jsou plánované pochody, které mají projít centrem města a zřejmě omezí běžný život obyvatel. Shromáždění na podporu chlapce, kterého před týdnem surově zbila trojice útočníků, údajně Romů, svolávají hned tři pořadatelé.