Ruští emigranti vyčkávají, Ukrajinu nepodporují
Estonský institut pro zahraniční politiku uspořádal průzkum chování ruských emigrantů, kteří opustili svou zemi kvůli nesouhlasu s Putinovým režimem. Igor Greckij, výzkumný pracovník institutu, uvedl v estonském listu Postimees, že průzkum byl založen na 30 hloubkových rozhovorech a otevřených statistických údajích.
Respondenty studie byli ruští občané různého věku, kteří opustili zemi po únoru 2022 a odjeli do Pobaltí, Polska, Německa a Finska, také několik odborníků z nevládních organizací, kteří mají bohaté zkušenosti s ruskými migranty v Německu.
Na základě údajů Eurostatu autoři dospěli k závěru, že v letech 2022 až 2023 se v EU usadilo přibližně 178 tisíc Rusů. Po začátku války proti Ukrajině emigrovalo do EU z Ruska na 74 tisíc lidí. Víc než polovina respondentů přiznala, že angličtinu buď neovládají vůbec, nebo ji ovládají na velmi základní úrovni, o dalších jazycích nemluvě.
Neumí jazyk
Odborníci z Německa potvrdili, že kvůli nízké úrovni angličtiny a němčiny má většina nově příchozích vážné problémy při komunikaci s místním obyvatelstvem i úřady.
Noví ruští emigranti proto velmi špatně vytvářejí nové sociální vazby a snaží se hledat práci především v ruskojazyčném segmentu, který je relativně malý a velmi konkurenční.
Je od nich často slyšet, že západní sankce nejsou účinné, pokud nezasadí drtivý úder Putinovu režimu a neukončí válku mezi Ruskem a Ukrajinou.
Zdá se však, že tento přístup není veden politickými nebo morálními ohledy, ale zcela jiným faktorem. Nejvytrvalejší kritika přichází od těch Rusů, kteří plánují přivést do EU další rodinné příslušníky. Jinými slovy, noví ruští přistěhovalci mají tendenci považovat vízová omezení EU výhradně za otázku osobního pohodlí.
Nechci se nechat zabít, ani být součástí těch, kdo vraždí, říká Rus, který po mobilizaci odešel do Srbska
Číst článek
A vlastně jen čekají...
Palčivým tématem mezi novými ruskými přistěhovalci je pomoc ukrajinským ozbrojeným silám. Převládá odmítavý postoj a samotná diskuse o této otázce je v mnoha ruských komunitách tabu.
Ruští emigranti vyčkávají a doufají v pád Putinova režimu. Deklarují svou touhu žít ve svobodném a demokratickém Rusku, ale nejsou ochotni pro tuto myšlenku nic riskovat.
Je příznačné, že se těmito náladami ve své rétorice řídí i ruské opoziční autority a politici, kteří Rusko opustili, uzavírá průzkum Estonského institutu pro zahraniční politiku.
Příkladem je vdova po Alexeji Navalném Julie, která prohlásila, že by po Putinově odchodu kandidovala na ruskou prezidentku.
V rozhovoru pro německý týdeník Zeit vyjádřila skepsi ohledně možného úspěchu ukrajinské ofenzívy v ruské Kurské oblasti. Lidé v Rusku by podle ní byli pobouřeni, což by prospělo Putinovi.
Na otázku, zda je správné dodávat zbraně Ukrajině, odpověděla: „Těžko říct.“ Dodané bomby by podle ní zasáhly i Rusy, i když válku podle ní nařídil Putin.
Autor je komentátor serveru novinky.cz
Předpokládané překvapení – ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Jan Fingerland
Mrtvý muž jako zdroj příjmů, to je ruská realita
Alexandr Mitrofanov
O budoucnosti by měli rozhodovat mladí politici
Kateřina Perknerová
V Íránu se něco stalo
Jan Fingerland