Z domova odešel Emil Boček tajně na konci roku 1939. Takzvanou Balkánskou cestou se dostávali Čechoslováci do města Agde, kde se od podzimu 1939 formovaly československé zahraniční jednotky.
Poslední žijící český stíhací pilot RAF zemřel 25. března. Boček byl držitelem mnoha vyznamenání, blahopřejný dopis mu ke 100. narozeninám poslal i britský král Karel III.
„Spitfire, to byl kočár, to bylo neskutečný letadlo, perfektní letadlo,“ chválil Emil Boček stroj, ve kterém za druhé světové války létal. Z okupované vlasti odešel, když mu bylo 16 let.
Stránský se narodil 6. ledna 1928 v obci Semiduby v rodině Volyňských Čechů. V pouhých 16 letech, se stal jedním z nejmladších průzkumníků 1. československého armádního sboru.
Válečný veterán Emil Boček, který zemřel v sobotu ve věku 100 let, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky hrdinou československého letectva i inspirací pro vojenské piloty.
O úmrtí brněnského rodáka, posledního žijícího letce RAF českého původu, informovalo Komunitní centrum pro válečné veterány Brno. V poslední době žil v jednom z brněnských domovů pro seniory.
Farnes zničil již v prvním měsíci bitvy o Británii pět nepřátelských letadel a další poškodil. Na konci války měl na svém kontě šest zničených, jedno nejspíš zničené a šest poškozených strojů.
Mezi oceněnými byl i bývalý prezident České republiky Václav Klaus, hokejista Jaromír Jágr, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, československý průmyslník Jan Antonín Baťa.
„Senát byl jeden z prvních, který nezapomínal a nezapomíná na válečné veterány,“ uvedl Emil Boček. „Ocenění, které jsem dnes převzal, patří také mým kamarádům, kteří už nejsou mezi námi,“ dodal.
Do bojových operací se zapojil, stejně jako poslední žijící český letec RAF Emil Boček, až začátkem roku 1945. V porovnání s ním pak na spitfirech odlétal asi dvojnásobek misí.
Návrhy na udělení státního vyznamenání může prezidentovi podat občan, skupina občanů nebo organizace. Prezident k nim může a nemusí přihlédnout, vybrat může osobnost také podle svého uvážení.
Válečný veterán a poslední žijící český pilot RAF Emil Boček obdrží 28. října Řád bílého lva nejvyšší třídy. Prezident Miloš Zeman mu to oznámil v pondělí při oslavě jeho 96. narozenin.
V červenci 2016 se na londýnském nebi objevila stíhačka Spitfire s netradiční posádkou. Za pilotem totiž u druhého řízení seděl 93letý válečný veterán, brigádní generál Emil Boček. Splnil si tak svůj sen, aby si ještě jednou zaletěl s milovaným strojem - a rozhodně nebyl jen pasažér.
Válečnému pilotovi Emilu Bočkovi se splní velký sen. Po 71 letech znovu poletí v legendárním spitfiru, se kterým bojoval za druhé světové války. V řadách britského Královského letectva sloužilo 2500 Čechů a Slováků. Pět stovek z nich se konce války nedočkalo. Generál Emil Boček, jeden z posledních žijících československých pilotů v RAF, usedne do dvoumístného letadla dnes na letišti Biggin Hill v Londýně.
Poslední žijící český stíhač z letecké bitvy o Británii Emil Boček je držitelem mnoha vyznamenání. A teď mu přibylo další. U příležitosti 93. narozenin obdržel spolu s několika dalšími válečnými veterány pamětní medaili generálního štábu Slovenské republiky. Pro více než devadesátileté vojáky to byla velmi dobrá příležitost zase se potkat a dát si skleničku. Důstojnou oslavu uspořádala v Průhonicích u Prahy Československá obec legionářská.
Náčelník generálního štábu dnes udělí pamětní medaili válečnému veteránovi Emilu Bočkovi. Bývalý stíhací pilot britského Královského letectva oslaví za několik dní 93. narozeniny. Jako mnoho veteránů má za sebou i Emil Boček pohnutý osud. V 16 letech tajně utekl do Bejrútu, o rok později se už účastnil bojů ve Francii.