Zemědělci v zemích Evropy protestují a varují, že dosavadní spanilé jízdy traktorů a blokády silnic byly jen předehrou. Je hlavním problémem špatně nastavená politika EU?
„Podle mě zemědělci nepotřebují signály, že pro ně něco děláme, ale abychom pro ně něco dělali. Návrh nevyjde v účinnost. A nemůže. Jde proti principu volného trhu EU,“ uvedl Radek Holomčík (Piráti).
Z obrovských lánů hustě osetých jediným druhem rostlin mizí ptáci. Někteří na polích ošetřených průmyslovými hnojivy nenajdou dost potravy, jiní padnou za oběť zemědělské technice.
Producenti mléka dostanou mimořádnou dotaci ve výši asi 150 milionů korun. O této jednorázové finanční podpoře z peněz Evropské unie dnes rozhodla vláda.
Vláda dnes bude rozhodovat o změnách dotací pro sadaře. Je to součástí materiálu o agroenvironmentálních opatřeních, který kabinetu předkládá ke schválení ministerstvo zemědělství.
Téměř šest milionů eur by měli dostat prvovýrobci mléka v České republice. O této jednorázové finanční podpoře z peněz Evropské unie bude dnes jednat vláda na návrh ministerstva zemědělství. Peníze mají pomoci farmářům, které poškozují nízké výkupní ceny mléka.
Nižší dotace, než jaké pobírají zemědělci v takzvaných starých zemích Evropské unie, to je jedna z hlavních bolestí českého zemědělství, kterou by domácí farmáři chtěli změnit. A napsali to příslušnému ministerstvu do připomínek k nové koncepci českého zemědělství. Rezort kvůli tomu prodloužil lhůtu veřejné debaty, a to až do konce tohoto týdne.
Zemědělci budou moci žádat o peníze na udržování takzvaných krajinných prvků, tedy lesů, rašelinišť nebo třeba vodních toků. Peníze půjdou z fondů Evropské unie.
Čeští zemědělci už řadu měsíců upozorňují na to, jak velké problémy jim působí nízké výkupní ceny mléka, vepřového masa a mnoha dalších komodit. Agrární komora dnes oznámila, že především kvůli propadu tržeb se loni snížil zisk českého zemědělství na jednu až dvě miliardy korun.
Většina chovů prasat v Evropské unii nerespektuje podle ekologických aktivistů zákony. Poukazuje na to průzkum provedený dvěma mezinárodními organizacemi bojujícími za práva hospodářských zvířat.
Někteří farmáři vylévají mléko do brázdy, protože za něj dostávají málo peněz. Ovšem moudřejší zemědělci přemýšlejí, jak obejít mlékárny i obchodní řetězce a prodat mléko ve vlastní režii za víc peněz. Proto začali prodávat lidem čerstvě nadojené mléko z nonstop automatů.
Čeští producenti mléka dostanou od Evropské unie dalších 150 miliónů korun. Návrh na schůzce v Bruselu definitivně posvětili evropští ministři zemědělství. Farmáři si stěžují na hluboký propad výkupních cen mléka.
Krize na trhu s mlékem nekončí a i příští rok bude pro producenty těžký. Stát podle ministra zemědělství Jakuba Šebesty hodlá příští rok chovatele dojnic podpořit 800 miliony korun.
Evropští producenti mléka by mohli dostat další pomoc. Budou o tom jednat ministři zemědělství Evropské unie. Farmáři si stěžují na nízké výkupní ceny mléka.
Máme konec srpna, pole se ježí čerstvě oholenými strništi, skoro všude je po žních. A tentokrát mají farmáři teoreticky důvod si mnout spokojeně ruce - navzdory povodním se letos urodilo tak akorát, ani moc ani málo, podle odhadů něco přes pět tun na hektar.
Střety s policií skončila demonstrace farmářů v Lucemburku. Zemědělci požadují garantované ceny mléka, ty současné jsou podle nich likvidační. Sešli se proto v den pravidelné porady evropských ministrů.
Zemědělci z mnoha států Evropské unie chtějí dnes zablokovat provoz v hlavním městě Lucemburska. Budou protestovat proti nízkým výkupním cenám mléka. Farmáři se sjíždějí do Lucemburku, protože tam dnes jednají ministři zemědělství evropské sedmadvacítky. Chtějí protestovat průvodem traktorů z centra Lucemburku ke kongresovému centru Unie na předměstí.
Producenti mléka možná dostanou další pomoc z evropských peněz. Evropští lídři se o tom chtějí dohodnout na schůzce v Bruselu. Vyplývá to z návrhů závěrů, které má Český rozhlas k dispozici.
Za neúspěch českého předsednictví považuje Agrární komora výsledky neformální Rady ministrů zemědělství v Brně. Tam se zástupci sedmadvacítky shodli na tom, že se budou zabývat změnami společné zemědělské politiky. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby nicméně nepadl jasný závazek, ale jen příslib, že se bude o věci jednat. Případné změny by se pak daly čekat až po roce 2013.
Společná zemědělská politika by se měla sjednotit - takový je závěr neformální schůzky resortních ministrů Evropské unie v Brně. Zejména nové členské země dlouhodobě nesouhlasí s rozdílnými dotacemi pro zemědělce v různých státech sedmadvacítky. V roce 2013 by už dotační politika měla být stejná pro všechny.
Mají francouzští farmáři dostávat větší dotace než čeští zemědělci? I o tom se bude mluvit na dnešním zemědělském summitu v Brně. Tématem dnešní neformální rady pro zemědělství a rybolov v Brně bude totiž společná zemědělská politika. Akce, která je součástí českého předsednictví, se bude zabývat především systémem přímých plateb. A právě na jejich nerovné rozdělení si zemědělci z nových členských států EU dlouhodobě stěžují. Půjde o první oficiální diskusi o tom, kam směřovat unijní zemědělskou politiku po roce 2013. Ve stejnou dobu se v Brně bude konat i mezinárodní kongres nevládních agrárních organizací. Sejdou se na něm jak zástupci z nových zemí Evropské unie, tak i ze zemí evropské patnáctky. Ministrům zemědělství, kteří se setkají na neformálním zasedání, předají pak závěrečnou deklaraci svého jednání.