Začátek plnění předvolebních slibů vlády Roberta Fica vyvolal v Bruselu poměrně velkou pozornost. Snížila tresty za ekonomickou kriminalitu a začala rušit speciální prokuraturu.
V některých kauzách jsou již pravomocné rozsudky, ve většině z nich ale soudy buď rozdaly podmínky, nebo se jimi stále ještě i po letech zabývají. To se týká i kauzy Čapí hnízdo nebo ROP Severozápad.
Eurofondy plynou do Česka už dvě dekády. Pomoci měly hlavně se zaostáváním tří uhelných regionů. „Selhala celá regionální i rozvojová politika státu,“ hodnotí stav na severozápadě země Daniel Šitera.
„Pokud nejsou v krajích kompetence, tak nehledě na to, kolik peněz tam pošlete, faktickou změnu to v regionu neudělá,“ podotýká Ivan Bartoš (Piráti) v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
Česká republika loni obdržela z unijního rozpočtu 145,9 miliardy korun a odvedla do něj 60,2 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.
Podmínku úspěšnosti videí představuje hranice 100 tisíc zhlédnutí na sociálních sítích. Jednotlivé spoty, které byly zveřejněny v červnu, jich ale zatím nasbíraly maximálně do 700.
Česko by v následujícím programovém období po roce 2020 mohlo z evropských dotací čerpat až 500 miliard korun. Řekla to v pondělí ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (za ANO).
Peter Plavčan, slovenský ministr školství, skončí ve svém úřadu. Rozhodl se odstoupit poté, co sílila kritika kvůli podezřelému rozdělování eurofondů a k jeho výměně vyzval i premiér Robert Fico.
Na podzim to budou tři roky, co hejtmanské volby v Banskobystrickém kraji vyhrál Marian Kotleba. Šéf krajně pravicové Lidové strany - Naše Slovensko sliboval, že sníží „závislost regionu na eurofondech“. Svůj slib splnil. Některé eurodotace příjemcům sám stopnul a o další miliony eur přišel kraj třeba kvůli porušování zákona či formálním chybám. To kritizují aktivisté, kteří Kotlebu dlouhodobě sledují. Peníze podle nich budou chybět ve školách, v sociálních službách či na silnicích.
Česká republika může přijít až o 105 miliard korun z evropských fondů, upozorňuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Končí totiž programové období a rozjíždí se nové. V čerpání peněz z eurofondů patří Česko dlouhodobě k nejpomalejším zemím unie.
Česko bude moci po dnešku oficiálně začít čerpat peníze z evropských fondů na další rozpočtové období. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD v Bruselu s Evropskou komisí slavnostně podepsal schválení operačních programů, do kterých je částka vyčleněná pro Českou republiku rozdělená.
Česko může začít používat v přepočtu asi 80 miliard korun z eurofondů na zlepšení životního prostředí. Evropská komise dnes schválila Operační program Životní prostředí, z kterého může Česko vyčerpat zhruba 3 miliardy eur. Je to druhý Operační program, který Česko může spustit.
Premiér Bohuslav Sobotka se dnes sejde s některými ministry. Po šéfech resortů bude požadovat záruky, že stát skutečně dosáhne na miliardové dotace z evropských fondů pro období 2014 až 2020. První čtyři programy by podle premiéra mohla Evropská komise schválit už koncem tohoto měsíce.
Česko chce změnit současnou podobu plánu na vznik společného evropského žalobce. Ten by měl v zemích EU vyšetřovat kriminalitu spojenou s penězi z evropských fondů. Zabývat by se tak mohl třeba případem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
Nová energetická koncepce nebo postup při dalším čerpání eurodotací byly hlavními body, které na dnešním jednání probírala tripartita. Podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky hrozí, že Česká republika letos zřejmě nevyčerpá z eurofondů zhruba 19 až 20 miliard korun.
Česko letos přijde zhruba o 20 miliard korun. Nezvládne je vyčerpat z evropských fondů. Řekla to ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová v Bruselu, kde se se účastní jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC).
Česko může v končícím programovém období přijít až o 65 miliard korun na projekty financované z evropských fondů. Nedaří se totiž čerpat tyto peníze dostatečně efektivně a rychle. Varuje před tím aktuální zpráva EU report 2014, kterou dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Zpráva se týká období 2007 až 2013, v němž mohla Česká republika získat přibližně 700 miliard korun.
Slováci budou v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu atakovat i jeden vlastní nelichotivý rekord, a to ve volební účasti, která zatím nikdy na Slovensku při eurovolbách nepřesáhla 20 procent. Navzdory nezájmu o volby ale slovenská veřejnost nadprůměrně věří unijním institucím. A hlavně eurofondům, které změnily Slovensko k nepoznání, i když nejen k lepšímu. Dotace z unie znamenaly totiž i větší korupci.
Evropská komise potvrdila, že Česko patří k vůbec nejhorším zemím z hlediska čerpání peněz z evropských fondů. Řekl to eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn po schůzce s českou ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou. Ta tento týden uvedla, že Česko za loňský rok přišlo o 10 miliard korun, což je zdaleka nejvíc ze všech zemí Evropské unie. Komisař také varoval před výměnami zkušených úředníků, kteří mají dotace na starosti.
Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé oficiálně potvrdilo, že Evropský úřad pro boj proti podvodům vyšetřuje údajné podvody české Hospodářské komory. Na podezření, že komora falšovala údaje, aby se dostala k evropským penězům, upozornil Radiožurnál minulý týden. Hospodářská komora ale stále popírá, že by se dopustila podvodu.
Bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman dnes znovu stane před soudem. Obžaloba ho viní z toho, že spolu s dalšími komplici zpronevěřil mezi lety 2003 a 2005 celkem 229 milionů korun z evropských dotací. Ty byly určené na podporu podnikání v Česku.
Vláda, odbory a zaměstnavatelé dnes budou jednat o snížení nezaměstnanosti a čerpání evropských fondů. Na pořadu je i úhradová vyhláška ve zdravotnictví a dopravní infrastruktura.
Česká republika by díky nedávným povodním mohla z evropských fondů vyčerpat víc peněz, než čekala. Praha se teď snaží s Evropskou komisí a ostatními členskými zeměmi Evropské unie dojednat změkčení podmínek pro čerpání prostředků z evropských fondů.
Česko s největší pravděpodobností nebude mít více času na čerpání desítek miliard korun z evropských fondů. Výbor Evropského parlamentu dnes zamítl návrh, aby Česko i další země dostaly na vyčerpání peněz rok navíc. Ministerstvo pro místní rozvoj nedávno odhadlo, že Česko jen letos z eurofondů nestihne vyčerpat 30 miliard korun.
3:39
|Ondřej Houska, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková|Zprávy ze světa
Přijetí zákona o úřednících musí být prioritou nové české vlády. V Bruselu to řekl prezident Miloš Zeman předsedovi Evropské komise José Barrosovi. Schválení zákona je nutné k tomu, aby mohlo Česko čerpat stovky miliard eur z příštího evropského rozpočtu.
Ústecko a Karlovarsko přijdou o peníze z evropských fondů i kvůli ministerstvu financí. Českému rozhlasu to exkluzivně sdělila Evropská komise. Oba kraje musí z Regionálního operačního programu Severozápad kvůli chybám a podvodům dohromady vrátit zhruba dvě a půl miliardy korun.
Sociální demokraté chtějí kvůli čerpání peněz z evropských fondů svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Řešit na ní chtějí především situaci na ministerstvu školství, životního prostředí a resortu pro místní rozvoj. Podle opozice hrozí, že Česko přijde o desítky miliard korun.