Porota ve čtvrtek shledala Donalda Trumpa vinným ve všech 34 bodech obžaloby z falšování finančních záznamů v souvislosti s platbami pornoherečce Stephanii Cliffordové za mlčenlivost před volbami.
„Daleko větší úspěšnost v rozpoznávání měli mládežníci nebo malé děti právě proto, že jsou na internetu a vidí, jak umělé vygenerované fotografie vypadají,“ upozorňuje Barbara Zitová.
Policie ve středu prohledala dům brazilského exprezidenta Jaira Bolsonara v hlavním městě Brasília a podle místních médií mimo jiné zabavila jemu i manželce mobilní telefon.
Trump čelí obvinění z úplatků před volbami v roce 2016. Zdroje hovoří o možném zatčení, ke kterému by mělo dojít příští úterý. Soudní proces ale může začít až po dalších prezidentských volbách.
Skandál označovaný jako dieselgate vypukl v roce 2015, kdy německý výrobce Volkswagen přiznal, že namontoval do 11 milionů vozů software, který při testování falšoval hodnoty výfukových plynů.
„Právě teď leží v Omsku dostatek materiálů: analýz, záznamů, výsledků vyšetření – pro stanovení jednoznačné diagnózy: otrava organofosfáty (...) Nic dalšího není potřeba k zahájení trestního řízení.“
Falešná potvrzení se snaží získat například cizinci kvůli pracovním požadavkům. Podobné případy odhalili od loňského podzimu kriminalisté ve Středočeském, Pardubickém a Libereckém kraji.
Dva roky po nálezu experti začali jejich pravost zpochybňovat. Z analýz vyplynulo, že nápisy odkazují na neexistující jména božstev či na filozofa Reného Descarta, který žil až v 17. století.
Paraguayský státní zástupce Federico Delfino ve čtvrtek novinářům na řekl, že Ronaldinho se dvěma muži odletěli ze Sao Paula na své brazilské pasy. V Asunciónu se však prokázali jinými.
Podle státního zástupce chtěl po policistovi z hlídky, aby upravil záznam, že po dvou dechových zkouškách řidič odmítl třetí. Policistovi za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí až pět let vězení.
Při společné akci sedmi členských států Evropské unie, včetně Česka a Slovenska, proti penězokazectví bylo zadrženo 53 osob aktivních na takzvaném darknetu, anonymní sféře internetu.
Potravinářská inspekce chce více kontrolovat mléčné výrobky ze zahraničí. Někteří dovozci podle ní neuvádějí na obalech pravdivé údaje. Nejčastěji falšují čísla o podíl sušiny nebo tuku v sušině mléčného výrobku. Inspektoři například našli sýr Camembert, ve kterém chybělo téměř 18 procent sušiny.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila dalších pět falšovaných výrobků. Podíl masa nebo mléčné sušiny byl nižší, než uváděl výrobce na obalu. V masových kuličkách a pálivé klobáse chybělo zhruba 15 procent masa. Falšované výrobky najdete v naší galerii.
Cestovní pasy se v České republice prodávají i za tisíce eur. Podvodníci předstírají ztrátu dokumentu, opakovaně žádají o nový a pak pasy prodávají. Doklady jsou mnohdy určené k falšování pro nelegální migranty. Jen na mezinárodních letištích v Česku odhalili policisté loni 160 falešných dokumentů, což je meziroční nárůst o 60 procent.
S pomocí falešných lékařských zpráv se několik cizinců pokusilo na jihu Čech získat řidičský průkaz. Policisté podezřívají 44letou ženu z Českého Krumlova, že jim v tom pomáhala. Zmiňovaný případ není v jižních Čechách ojedinělý. Jen za loňský rok tam přišla policie na téměř devadesát zfalšovaných zpráv.
Shoda na podobě vinařské novely mezi vinaři a ministerstvem zemědělství se po dnešním jednání přiblížila. Původní verze předlohy, která má omezit pančování a falšování nápoje, nebyla podle jihomoravských vinařů srozumitelná. Úpravy, které v ní po jejich kritice udělali ministerští úředníci, chtějí ještě prodiskutovat.
Česká obchodní inspekce čelí vážnému problému. Bývalý pracovník této instituce Vladimír Groh tvrdí, že někdo padělal jeho podpisy u desítek záznamů z kontrol, na kterých Česká obchodní inspekce sledovala předváděcí akce šmejdů, tedy obchodníků, kteří prodávají převážně starším lidem předražené zboží. Vedení inspekce ale nařčení odmítá. Případ zřejmě bude řešit policie, Groh už totiž podal trestní oznámení.
Menší obsah masa v šunce, nebo džem, který téměř neobsahuje ovoce - i takhle můžou vypadat falšované potraviny. Tenhle problém se týká řady výrobků prodávaných v českých obchodech. Dnes se jím budou zabývat členové sněmovního zemědělského výboru spolu s lidmi ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Ve světě nabral nevídaných rozměrů obchod s falšovanými potravinami. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes vydal britský vládní úřad pro životní prostředí. Tento byznys podle analýzy provozují mezinárodní zločinecké organizace. Dosud je živilo zejména pašování drog.
Kontrola potravin v obchodech je stále intenzivnější a zpřísňují se i normy. Velkým problémem přesto zůstává falšování, které se mnohem hůře zjišťuje. Zatímco trvanlivost, datum spotřeby nebo složení výrobku lze najít na etiketě zboží, falešné suroviny odhalí zákazník jen stěží.
Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé oficiálně potvrdilo, že Evropský úřad pro boj proti podvodům vyšetřuje údajné podvody české Hospodářské komory. Na podezření, že komora falšovala údaje, aby se dostala k evropským penězům, upozornil Radiožurnál minulý týden. Hospodářská komora ale stále popírá, že by se dopustila podvodu.
Česká Hospodářská komora prý zfalšovala údaje, na základě kterých uspěla v projektu na čerpání peněz z evropských fondů. Zjistilo to vyšetřování OLAFu, tedy Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Českému rozhlasu to exkluzivně sdělily důvěryhodné zdroje.
Premiéru dnes měla nová bankovka v hodnotě deseti eur. Před paděláním ji chrání celá řada bezpečnostních prvků. Eura nebo dolary jsou měny, které penězokazi zvlášť vyhledávají, zajímají se ale i o české koruny.
Kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce poslali na analýzu do laboratoří 53 vzorků burčáku. Ta zatím letos odhalila tři vzorky falšovaného burčáku nebo zkvašeného hroznového moštu.
Bývalý náměstek Lubomír Toman definitivně opouští ministerstvo financí. Ministr v demisi Jan Fischer ho už minulý týden odvolal z funkce náměstka kvůli podezření, že zfalšoval svůj vysokoškolský diplom z Ekonomické univerzity v Bratislavě. Toman na ministerstvu zůstal jako zaměstnanec a měl do dnešního dne možnost podezření vyvrátit.