Krach Silicon Valley Bank vyvolal ve finančních a technologických kruzích šok. Co stojí za pádem kalifornské banky a je na obzoru další finanční krize?
Podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše krachly banky proto, že si bankovní dozor nevšiml, že mnoho aktiv bylo investovaných do obligací, které jsou citlivé na zvýšení úrokových sazeb.
Americká centrální banka (tzv. Fed) opět zvedla základní úrokovou sazbu. Ta nyní dosahuje až na 3,25 procenta a je nejvyšší od finanční krize z roku 2008. Cílem Fedu je co nejrychleji snížit inflaci.
Jednotná evropská měna euro se poprvé od konce roku 2002 propadla pod paritu s americkým dolarem a krátce před 15.00 středoevropského letního času se prodávala zhruba v kurzu 0,9998 dolaru.
Jak ekonom Švejnar hodnotí dosavadní vládní pomoc nejchudším domácnostem? Proč si ji Česko podle něj může dovolit rozšířit i při schodku rozpočtu přes 300 miliard korun? Poslechněte si celý rozhovor.
Rozhodnutí o zvýšení úroků bylo podle banky jednomyslné a v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Výbor tak navázal na březnové zvýšení sazby o čtvrt procentního bodu.
Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavější ceny potravin a energií, činila v prosinci 5,5 procenta. Proti listopadu se jádrové ceny zvýšily o 0,6 procenta.
Míra inflace je teď v USA nejvyšší od června 1982. Index spotřebitelských cen se v listopadu proti říjnu zvýšil podle sezonně přepočtených údajů o 0,8 procenta.
Meziroční míra inflace ve Spojených státech se v září zvýšila o 0,1 procentního bodu ze srpnových 5,3 procenta. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 procenta.
Americké ministerstvo práce ve středu oznámilo, že meziroční růst spotřebitelských cen v USA v dubnu zrychlil na 4,2 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od září 2008.
Do sedmičlenného sboru Rady guvernérů chce navrhnout Christophera Wallera, který působí ve Federální rezervní bance v St. Louis, a Judy Sheltonovou z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).