31. srpna naposledy v tištěné podobě vyšly Lidové noviny, založené v roce 1893. Komunistický režim je zrušil, v roce 1989 se obnovené Lidovky staly jedním ze symbolů revoluce.
Za první republiky psal pro katolický i vládní tiskt, v letech protektorátu patřil k novinářům podporujícím nacistickou okupační správu. A co následovalo po druhé světové válce? A po únoru 1948?
Ceny nejlepším novinářům roku 2022 předali zástupci Společnosti Ferdinanda Peroutky v pondělí 13. února 2023 v Centru současného umění DOX. Prestižní cenu získala i Ivana Svobodová.
V Česku se chová nejméně prasat za posledních 100 let, píše Mf Dnes. A Právo přináší podrobnosti o památníku spisovatele Ferdinanda Peroutky v Praze. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Z rozpočtu Hradu byly za právní zastupování vyplaceny odměny 729 000 korun, řekl webu Seznam Zprávy šéf právního odboru Kanceláře prezidenta republiky Pelikán.
Ministerstvo financí se po více než šesti letech omluvilo za slova prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Omluvu podepsala sama končící ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
„Byla bych raději, kdyby se omluvil prezident přímo,“ říká vnučka slavného novináře Terezie Kaslová. Rozhodnutí vnímá tak, že ani prezident nemůže kohokoli bez důsledků osočovat.
„Pro mě je nejdůležitější, že jsme se po šesti letech konečně dobrali nějakého výsledku, že se musí Česká republika mně či spíše mému dědečkovi Ferdinandu Peroutkovi omluvit,“ řekla Peroutkova vnučka.
Spis a dvě dovolání Nejvyšší soud převzal loni před Vánoci. Už dříve odložil vykonatelnost rozhodnutí, podle kterého se má ministerstvo financí omluvit Peroutkově vnučce Terezii Kaslové.
Pražský městský soud ministerstvu počátkem července uložil, aby se Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku „Hitler je gentleman“.
Ministerstvo financí se zatím za výrok prezidenta Miloše Zemana omlouvat nebude. Podalo totiž k Nejvyššímu soudu návrh na odklad vykonatelnosti pravomocného verdiktu. A čeká na jeho rozhodnutí.
Nejvyšší soud v úterý nerozhodl o návrhu na odklad vykonatelnosti pravomocného rozsudku, podle kterého se má ministerstvo financí omluvit za výroky prezidenta o Ferdinandu Peroutkovi.
Soud ministerstvu uložil, aby se žurnalistově vnučce Terezii Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku „Hitler je gentleman“.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Ondřej Franta|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Stát se podle rozsudku v kauze Peroutka musí omluvit za slova prezidenta Miloše Zemana z roku 2015. Proč pravomocný verdikt přišel až teď? A jak vnímat, že Hrad stále trvá na svém výkladu historie?
Slova prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky se řeší přes pět let. Pražský městský soud minulý týden pravomocně rozhodl, že se stát musí za jeden ze Zemanových výroků omluvit.
Mýlit se je lidské. Člověk by si svoji chybu měl uvědomit a měl by se za ní omluvit. A neměl by s tím příliš otálet. Alespoň ne od chvíle, kdy je naprosto zřejmé, že se omylu dopustil.
„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman,“ slova prezidenta Zemana na adresu Peroutky.
Zmíněný článek se nikdy nenašel, ačkoliv prezident pověřil svého mluvčího Jiřího Ovčáčka jeho hledáním. Mluvčí text nenašel, protože neexistuje, jak od té doby potvrdili mnohokrát historici.
Mezi dalšími Peroutkovými články ve středu Zeman uvedl článek Češi, Němci a Židé, který podle něj při projednávání označil za antisemitský i soudce Tomáš Novosad.
Společnost Ferdinanda Peroutky vyzvala středočeskou hejtmanku Jermanovou ke zveřejnění koncepce, s níž uspěla ve výběrovém řízení nová ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše Seidlová.