Peroutkově vnučce náleží za Zemanův výrok omluva, potvrdil Nejvyšší soud. Ministerstvo se omluví

Nejvyšší soud potvrdil rozsudek, podle kterého náleží vnučce Ferdinanda Peroutky omluva za výrok prezidenta Miloše Zemana o uznávaném novináři. S rozhodnutím nebyla spokojená ani jedna strana sporu. Dovolání ministerstva financí, které se má omlouvat za Miloše Zemana, soud odmítl. Dovolání Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové, která žádala omluvu i za další prezidentova tvrzení, soudci zamítli. Ministerstvo již uvedlo, že se omluví.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 12:09 14. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a vnučka spisovatele Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová

Prezident Miloš Zeman a vnučka spisovatele Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo financí se za výrok prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi plánuje omluvit. „Ministerstvo financí bude rozsudek soudu respektovat a neprodleně po jeho doručení se omluví,“ uvedl mluvčí Michal Žurovec.

Znění omluvy

Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi tento výrok: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: „Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno „Hitler je přece gentleman“. Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem „Hitler je gentleman“, případně článku pod názvem „Hitler je přece gentleman“. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.

„Pro mě je nejdůležitější, že jsme se po šesti letech konečně dobrali nějakého výsledku, že se musí Česká republika mně či spíše mému dědečkovi Ferdinandu Peroutkovi omluvit. I když bych byla raději, kdyby to šlo tak, že by se omluvil přímo prezident. Rozhodnutí znamená, že ani prezident nemůže osočovat kohokoli bez jakýchkoli důsledků,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.

Redakce požádala prostřednictvím hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka o reakci také prezidenta Zemana, který je nyní hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Verdikt zatím nekomentoval.

Pražský městský soud uložil loni v červenci ministerstvu financí, aby se Peroutkově vnučce Terezii Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta Zemana o tom, že její děd byl autorem článku Hitler je gentleman.

Soud ve svém rozhodnutí, které zveřejnil server iROZHLAS.cz, napsal, že Peroutka se pochvalně o Adolfu Hitlerovi jako o gentlemanovi nevyjádřil a nepřisuzoval mu ani vlastnosti s gentlemanstvím spojené, tedy čestné, noblesní či slušné chování.

‚Není fér, aby prezident o Peroutkovi mluvil pomlouvačně.‘ Proč se stát musí omluvit za Zemana?

Číst článek

„Požadované zadostiučinění poskytnutím omluvy pro Ferdinanda Peroutku je zcela přiměřené okolnostem věci,“ konstatoval předseda soudního senátu Tomáš Novosad.

Omluvu mělo ministerstvo zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu. Nejvyšší soud to ale později odložil, takže resort se omlouvat nemusel. Vyřízením obou dovolání nyní odklad končí.

K Nejvyššímu soudu podaly dovolání obě strany sporu. Ministerstvo uvádělo, že výroky prezidenta nelze považovat za výkon veřejné moci. Nejvyšší soud ale argumentaci úřadu nepřijal s odkazem na svá starší rozhodnutí i judikaturu Ústavního soudu.

Peroutkova vnučka Kaslová: Ani ti nejmocnější se nemůžou schovávat za svou funkci a říkat nepravdy

Číst článek

Kaslová žádala širší omluvu i za další prezidentova slova – mimo jiné za výrok o „fascinaci intelektuálů zrůdným učením“. Pražský městský soud totiž konstatoval, že veřejné osoby, ke kterým patřil i uznávaný novinář a spisovatel Peroutka, musí snést vyšší míru kritiky.

Nejvyšší soud potvrdil, že šlo o hodnotící soudy, u kterých je nutné zkoumat, zda se zakládají na pravdivé informaci, zda je forma prezentace přiměřená a zda primárním cílem není hanobení a zneuctění daného člověka.

V „kauze Peroutka“ se prezident podle Nejvyššího soudu dopustil nesprávnosti v citacích, nelze však říct, že pro svou kritiku uznávaného novináře a jeho veřejných vyjádření v době nástupu nacismu neměl žádný podklad. V Peroutkově díle jsou prý totiž obsahově podobné výroky.

Omluva státu za Zemana v kauze Peroutka. ‚Je děsivé, že prezident neřekne, že se mýlil,‘ říká historik

Číst článek

„Pouhá nepřesnost citace či záměna autora výroku nedosahuje takové intenzity, aby z hlediska právního vedla k zásahu do osobnostního práva, pokud autor, jemuž je tvrzený výrok přisuzován, uvedl výrok obsahově obdobný,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Poprvé se soud Zemanovými výroky zabýval o tři roky později.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme