Škodu 44 milionů korun chtějí sokolové i po něm vymáhat zpět pomocí žaloby. Přesto Těšitel zůstává ve funkci jednatele jedné ze středočeských žup a avizuje, že je připravený se bránit právně.
Policie zajistila u zesnulé asistentky starostky Sokola Elišky Colding 11 milionů korun a další majetek v hodnotě jednotek milionů. Mohly by se vrátit sokolům, které měla okrást o téměř 46 milionů.
Nově začne fungovat speciální trestní řízení. Nelegálně pořízený majetek bude zkonfiskován nehledě na to, zda došlo i k odsouzení jeho majitele. Úřady si od toho slibují silný preventivní účinek.
Ruská státní organizace se v tichosti zbavila většinového podílu ve firmě Kurort, které patří hotel Moskevský dvůr v Karlových Varech. Nově je místo ní v rejstříku uveden Turek Ruslan Chadžioglu.
„Nebylo to snadné. Někteří partneři se od nás odvrátili, ale podařilo se nám udržet výrobu i obchodní vztahy a postupně navázat nové. Dodáváme naše výrobky už také na obnovu Ukrajiny,“ uvedl Strouhal.
Premiér v minulosti nezapsal podíl v kampeličce do majetkového oznámení. Opomenutí zdůvodnil tím, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl.
Podle tiskového mluvčího organizace Radka Smekala je jednoznačné, že šlo o profesionální podvodnici, která dokázala obejít všechny kontrolní mechanismy v České obci sokolské i v bankách.
„Řízení pokračuje, bylo zasláno několik žádosti o mezinárodní vzájemnou pomoc v trestních věcech, z nichž na některé již bylo odpovězeno,“ uvedla na dotaz Radiožurnálu Národní finanční prokuratura.
Z udělených výjimek se 45 procent týká farmacie a 37 procent jaderné energetiky. ČEZ o výjimky žádal, aby mohl dále spolupracovat s některými strojírenskými podniky v majetku Rusů.
Česko kvůli válce na Ukrajině zmrazilo ruský majetek v hodnotě deset miliard korun. Jeho vlastníky jsou pořád Rusové či ruské firmy, proto nejde jeho hodnotu použít na rekonstrukci Ukrajiny.
Na základě protiruských sankcí zmrazil Finanční analytický úřad ruský majetek v hodnotě deseti miliard korun. Řada Rusů přesto stihla vlastnictví převést dříve, než se objevili na sankčních seznamech.
FAÚ se také věnuje vyhledávání majetku lidí a firem, které jsou na protiruských sankčních seznamech Evropské unie. Do současné doby zmrazil v Česku majetek 67 právnických a devíti fyzických osob.
Sberbank CZ vlastní přes rakouskou firmu Sberbank Europe největší ruská banka Sberbank, na kterou letos Evropská unie uvalila sankce po útoku Ruska na Ukrajinu.
Radiožurnál zjistil, že Finanční analytický úřad prověřuje čtveřici ruských byznysmenů. Mají blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi. Všichni čtyři figurují na evropském sankčním seznamu.
„Neznamená to, že by se hotel zavřel. Znamená to, že se s ním nesmí disponovat, například se nesmí prodat,“ řekla pro iROZHLAS.cz ředitelka komunikace ministerstva financí Michaela Lagronová.
Podle provizorního sankčního seznamu, který v úterý zveřejnila firma Datlab, v případě 17 firem v Česku existuje riziko, že jsou napojené na osoby ze sankčních seznamů evropských zemí.
Státy Evropské unie se ve středu shodly na tom, že uvalí další sankce kvůli ruské agresi na Ukrajině. Na sankčním seznamu se nově objeví jména 160 ruských politiků a oligarchů.
V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním pachatelům tresty vězení od pěti do deseti let. U jednoho z obviněných podala policie návrh na vzetí do vazby, ostatní chce stíhat na svobodě.
Finanční analytický úřad se zabýval premiérovým nákupem francouzských nemovitostí v roce 2018. Podrobnosti transakce ve středu vysvětloval poslancům ředitel Finančního analytického úřadu Libor Kazda.
Jedním z největších podvodů, alespoň co se finančních obnosů týká, byl případ tří mužů, kteří s příslibem velmi vysokých výnosů vylákali ze zhruba 4,5 tisíce lidí více než 2,3 miliardy korun.
Podle policistů vytvořili obvinění v letech 2016 a 2017 kvůli neoprávněnému obohacení skupinu obchodních společností. Struktura skupiny byla několikastupňová.
„Obviněné osoby měly od roku 2016 do roku 2018 zkrátit daň z přidané hodnoty o částku nejméně 75 milionů Kč v souvislosti s dovozem ojetých luxusních automobilů do České republiky,“ informoval Ibehej.
Údajná humanitární organizace Mezinárodní dětský kříž měla dodat údaje do veřejného rejstříku. Opakovaně ji k tomu vyzval soud. Spolek tak však neučinil a tak mu hrozí likvidace.
Média už v minulosti uváděla, že řada informací, které o sobě Mezinárodní dětský kříž a jeho ředitelka Taťjana Horáková šíří, působí pochybným dojmem a není možné je ověřit.
Obvinění podle kriminalistů založili a ovládali několik obchodních společností, přes které v letech 2014 a 2015 pořizovali luxusní motorová vozidla. Obchody ale nezdanili.