Důl nedaleko obce Trojanovice na Frenštátsku vznikl koncem osmdesátých let. V místě se mělo vytěžit mohutné ložisko černého uhlí. Pod zemí ho je asi 1,5 miliardy tun.
Město Frenštát pod Radhoštěm a obec Trojanovice, mezi kterými leží důl Frenštát, trvají na tom, aby ho stát převzal a zrušil dobývací prostor. Nic na tom nemění ani to, že jeho dosavadní majitel, společnost OKD, je v insolvenci. Obce se obávají, že ani to nezaručuje, že se na dole těžit nezačne.
Policie zveřejnila, jaký výbušný mechanismus nastražil nájemník Antonín Blažek do frenštátského paneláku. Exploze otřásla domem letos v únoru, šest lidí zemřelo včetně viníka. Policie proto případ odložila.
Společnost OKD zatím Beskydy neopustí. I když mají těžaři problémy, stát jim podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Jiřího Ciencaly nemůže ložisko jen tak vzít. Neumožňují to současné zákony. Starostové i lidé z Frenštátska přitom doufají, že potíže firmy uchrání chráněnou krajinnou oblast od dobývání. A nechtějí ani, aby těžaři ložisko zkoumali.
Když v dubnu explodovala továrna na hnojiva v texaském Westu, pomyslně to otřáslo i s mnoha domácnostmi na Frenštátsku. Právě z Podbeskydí totiž řada vystěhovalců původně pochází. Mohutný výbuch továrny si tehdy vyžádal řadu lidských životů, zraněných i desítky poničených domů. Poutníci, kteří se dnes vydají na tradiční Cyrilometodějskou pouť na Radhošťi, mohou krajanům za oceánem pomoct.
Rodiče s dětmi, nesoběstační důchodci i lidé s hendikepem přišli o zázemí ve frenštátské charitě. Ta má totiž, stejně jako další neziskové organizace v České republice, kvůli sníženým státním dotacím velmi napjatý rozpočet. Celkem jí schází dva miliony korun.
Nejvážněji zraněným po výbuchu panelového domu ve Frenštátě z minulého měsíce se daří lépe. Lékaři považují jejich stav za stabilizovaný, nejsou už v ohrožení života.
Obyvatelé domu, který sousedí s vybuchlým panelovým domem ve Frenštátě pod Radhoštěm, se zatím nemohou do svých bytů vrátit. Zakázal to statik, který budovu kontroloval.
Náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm dnes ozářilo moře svíček. Přesně dva týdny od tragického výbuchu paneláku se tam stovky lidí naposled poklonily obětem tragédie, při které zemřelo 6 osob, včetně tří dětí.
Modlitbami, zpěvem a zapálením svíček se dnes Frenštát pod Radhoštěm rozloučí s oběťmi výbuchu paneláku. Tragédie se stala přesně před čtrnácti dny a zemřelo při ní šest lidí, včetně tří malých dětí. Smutnou dobu, po kterou v podhorském městě vlají černé vlajky, završí dnešní mše svatá.
Plná smuteční síň ve Frenštátu pod Radhoštěm dala poslední sbohem prvním obětem exploze panelového domu. Pohřeb dvou malých sourozenců se dotkl každého z asi dvou stovek přítomných.
Moravskoslezský kraj přispěje obětem tragédie ve Frenštátě pod Radhoštěm. Při výbuchu panelového domu tam zahynulo šest lidí a dalších jedenáct se zranilo. Krajští radní rozhodli o vyčlenění víc než milionu korun pro ty, kteří tragédii přežili.
Kriminalisté dokončili identifikaci obětí výbuchu v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm. Analýzy nalezených ostatků potvrdily, že při nedělním neštěstí zahynulo celkem šest lidí - tři děti, dvě ženy a jeden muž.
Vláda by mohla přispět na demolici zničeného panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na místě neštěstí to prohlásil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
Frenštátská radnice nabídla rodinám postiženým výbuchem volné městské byty. Oběti, které výbuch přežily, jsou ale natolik otřesené, že na nové bydlení zatím myslet nedokážou. V tuto chvíli se soustředí na to, aby se v kruhu blízkých vzpamatovaly z tragické události.
Věčný stěžovatel a potížista. Tak sousedé popisují muže, který podle vyšetřovatelů pravděpodobně zosnoval výbuch domu ve Frenštátu pod Radhoštěm. A zejména tímto městem se teď nesou obavy, jestli mají šanci se proti takovým lidem bránit.
4:13
|Milan Kopp, Helena Šulcová, Jana Jeckelová|Regiony
Policie dál prohledává trosky domu ve Frenštátu pod Radhoštěm. Dnes poprvé potvrdila, že výbuch má s největší pravděpodobností na svědomí 57letý nájemník z přízemí domu. Sám zemřel v troskách spolu s dalšími čtyřmi lidmi.
Aktivisté Greenpeace odpoledne opustili areál dolu Frenštát v Beskydech. Od pondělního rána tam na těžebních věžích, které jsou černou stavbou, protestovali mimo jiné i proti plánům těžit v Beskydech uhlí. Podle policie se účastníci zřejmě dopustili přestupku.
Starostové ze severu Moravy usilují o zbourání starých těžebních věží. Z Frenštátu pod Radhoštěm nyní poputuje trestní oznámení na Obvodní báňský úřad v Ostravě. Podle starostů totiž straní společnosti OKD.
Jasný verdikt v boji obcí proti těžbě uhlí na Frenštátsku v nejbližší době nepadne. Rozhodnutí o vynětí ložiska Frenštát z novely energetické koncepce České republiky bude mít v rukou až nová vláda. Sdružení obcí a měst na ochranu frenštátského regionu a občanské sdružení Naše Beskydy se mezitím marně pokoušejí jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu.
Nestýká se nám. To vzkazují lidé z Frenštátu pod Radhoštěm, kteří léta žili v sousedství sovětských tankistů a dělostřelců. Dnes je to přesně dvacet let, co město v podhůří Beskyd opustil poslední muž v uniformě. Poslední auto tenkrát odvezlo vojáky, kteří měli na starosti úklid kasáren. Frenštát je vůbec prvním městem, které Sověti vyklidili.