Starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS) odrazuje od tzv. povodňové turistiky. „Lidé velice podceňují černou vodu a vyjíždějí do částí, kde řeka přelévá části komunikace,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Analýza iROZHLAS.cz a Radiožurnálu ukazuje, že i Liberecký kraj má periferie, kde se lidem daří hůř, a to projevuje se ve volbách. Frýdlantsko a Českolipsko mají blíž k levicovějšímu Ústeckému kraji.
Minimální teplota na nejstarší stanici v zemi v pražském Klementinu zůstala desetinu pod 25 stupni Celsia. Tropickou noc, kdy teploměr ukázal 20 stupňů a víc, zaznamenalo 150 z 260 stanic v zemi.
„Aktuálně máme naprosto běžný provoz distribuční soustavy. Samozřejmě jsme i nadále v pohotovosti a uvidíme, jak se větrná situace bude nadále vyvíjet. Ale zatím máme klid,“ potvrdila mluvčí ČEZ.
Se silným jihovýchodním větrem s nárazy mezi 50 až 90 kilometry v hodině mají počítat lidé na většině území republiky s výjimkou západních Čech, na horách bude vítr ještě silnější.
Na konci loňského listopadu devět z 16 pacientů operovaných v jediném týdnu dostalo otravu krve. „Nebyla prokázána příčinná souvislost mezi poškozením zdraví pacientů a jednáním konkrétní osoby.“
„Řidič černé Škody Superb nedbal zvýšené opatrnosti a při započetí úkonu předjíždění pravděpodobně přehlédl, že je již předjížděn jiným účastníkem silničního provozu,“ uvedl mluvčí policie Robovský.
Příčiny otravy zatím stále nejsou jasné, vyšetřování zatím neskončilo. „Předpokládáme, že první operace budou v úterý příští týden,“ sdělila mluvčí nemocnice Dita Fuchsová.
Nemocnice Frýdlant přestane zajišťovat akutní chirurgickou péči, zavírá akutní lůžka chirurgie a gynekologie. Pacienti budou muset do Liberce. Mezi svátky budou ve Frýdlantu fungovat jen ambulance.
Osm pacientů s otravou bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou, protože potřebovali intenzivní péči. Většina z nich v nemocnici zůstává.
Příznaky otravy mělo devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří v minulém týdnu od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu.
„Jsem stabilizovaný, beru širokospektrální antibiotika každé dvě hodiny a jsem pořád napojen na infuze,“ říká jeden z pacientů frýdlantské nemocnice, který je nyní v Liberci.
Zabrala širokospektrální antibiotika, která všichni dostali. Sedm pacientů leží na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení v Liberci, jeden v nemocnici v Jablonci.
Pravděpodobnou příčinou otravy je podle ministerstva zdravotnictví kontaminace nebo závadné složení anestetika. Jeden z pacientů Karel Šípek popsal potíže.
Slavná Jantarová komnata z Petrohradu má být ukryta na zámku Frýdlant na Liberecku. Tvrdí to němečtí hledači pokladů Erich Stenz a Georg Mederer. Liberečtí památkáři jsou ale přesvědčeni o tom, že ve sklepení frýdlantského zámku nic není. Přesto hledačům umožnili, aby vybraná místa prozkoumali. Nic se však nenašlo. Osud nástěnné výzdoby je neznámý od konce druhé světové války.
Město Frýdlant se může pochlubit zrestaurovanými městskými hradbami v Okružní ulici. Tamní obyvatele před vpádem cizích vojsk chránily už počátkem 14. století. Vzácná část středověkého opevnění prošla citlivou opravou a stane se jedním z historických zastavení města. Torza hradeb jsou i na jiných místech města, dnes jsou ale povětšinou součástí budov.
Saxofony, flétny, trombóny nebo bicí. To je jen malý výčet hudebních nástrojů, které v rámci Letní jazzové dílny Karla Velebného rozeznívají Frýdlant na Liberecku. Na své nástroje se tam až do soboty učí improvizovat zhruba 150 mladých jazzmanů.
Středověké hradby ze 14. století obnovují ve Frýdlantě na Liberecku. Z původního opevnění, které chránilo celé dnešní centrum, zbyly jen torza na několika místech. Město ve spolupráci s památkáři a stavaři opravuje kus hradeb za radnicí. Budou nasvícené, pod nimi bude chodníček a lavička. Budou nasvícené a vznikne u nich odpočinkové místo.
Policisté žádají o pomoc při pátrání po řidiči Škody Felicia, který odjel od ranní dopravní nehody mezi Frýdlantem a Kunraticemi na Liberecku. Automobil kolem deváté hodiny nebezpečně předjížděl a způsobil srážku dalšího vozidla s autobusem, který jel v protisměru.
Bývalému šéfovi frýdlantské policie hrozí až deset let za mřížemi. Josef Košek se měl údajně dopustit hned sedmi skutků za hranicí zákona. Státní zástupce ho viní z toho, že se paktoval s podsvětím.