Energetici obnovili dodávku elektřiny do všech domácností. Lanovky na Ještěd a Sněžku opět nejezdí
Energetikům se podařilo obnovit dodávky elektřiny do všech domácností. Během soboty bylo kvůli silnému větru bez proudu skoro 30 tisíc míst. Meteorologové před silným větrem varují i během neděle a to téměř po celé republice.
Energetici jsou stále v pohotovosti. „V souvislosti s včerejším větrem jsme během večera a pozdní noci připojili všechny zákazníky zpátky k distribuční soustavě. Aktuálně máme naprosto běžný provoz distribuční soustavy. Samozřejmě jsme i nadále v pohotovosti a uvidíme, jak se větrná situace bude nadále vyvíjet. Ale zatím máme klid,“ potvrdila Radiožurnálu mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.
Vysočina
Hasiči na Vysočině měli k nedělním 7.00 za posledních 24 hodin 67 zásahů, z toho byla většina kvůli větru, kdy odklízeli popadané stromy. Nejčastěji vyjížděli v okresech Pelhřimov a Havlíčkův Brod. Vyplývá to z přehledu jejich zásahů. Na Vysočině bylo v sobotu do odpoledne zhruba 1200 domácností bez proudu.
Popadané stromy i trampolína, dopravní nehody a zavřená lanovka na Ještěd. Silný vítr zasáhl Česko
Číst článek
Na více než 20 místech zasahovali hasiči jak na Pelhřimovsku, tak na Havlíčkobrodsku. Proti tomu na Jihlavsku odklízeli následky větru jen na čtyřech místech.
„V Krucemburku v sobotu dopoledne upevňovaly dvě jednotky hasičů uvolněnou střešní krytinu na domě v ulici Mikuláše Střely. Upevňovat uvolněné plechy museli hasiči také po poledni na garáži v ulici Květinová ve Ždírci nad Doubravou,“ řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
Vítr na Vysočině poškodil v sobotu vedení a izolátory. E.ON poruchy do odpoledne odstranil, řekl mluvčí E.ON Roman Šperňák. V kraji byly v sobotu kvůli popadaným stromům neprůjezdné i některé silnice.
Královéhradecký kraj
V Královéhradeckém kraji silný vítr lámal stromy a místy komplikoval dopravu. Hasiči od soboty do nedělních 08.00 zasahovali u 65 událostí, z toho asi 45 výjezdů souviselo s větrem. Nejvíce případů, zhruba 35, bylo na Rychnovsku. V neděli to řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.
Silný vítr udeří na Česko. Největší nebezpečí hrozí na Liberecku, na horách může dosahovat síly orkánu
Číst článek
„Dnes máme zatím asi jen tři události, většinou jde o popadané stromy na silnice, které museli profesionální a dobrovolní hasiči odklízet,“ uvedla v neděli ráno Götzová.
V Královéhradeckém kraji má být v neděli oblačno až polojasno, místy až zataženo, teploty do 12 stupňů Celsia, na horách do osmi stupňů nad nulou. Vítr může dosahovat v nárazech rychlosti až 90 km/h, v Krkonoších až 125 km/h.
Liberecký kraj
Silný vítr stejně jako po celou sobotu ani v neděli nedovoluje provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. Rychlost větru na horní stanici lanovky byla ráno podle přednosty lanovky Vladimíra Štěpána mezi 90 až 93 kilometry v hodině. Přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině. „Vypadá to, že ani dnes celý den nebudeme jezdit,“ řekl Štěpán.
Pro okolí Frýdlantu, Liberce a Jablonce nad Nisou platí až do pondělí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), upozorňuje na velmi silný vítr.

Klára Bubnová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v neděli řekla, že v noci byl v kraji nejsilnější vítr ve Frýdlantském výběžku. Na stanici v Hejnicích rychlost větru přesáhla 98 kilometrů v hodině a ve Frýdlantu to bylo přes 77 kilometrů v hodině.
„Pak už to byly stanice na horách, Kořenov, Harrachov, Desná. To bylo kolem 15 metrů za sekundu (54 km/h),“ dodala.
Pro hasiče byla nedělní noc klidnější než páteční, kdy měli zhruba 20 výjezdů ke spadlým stromům. „Dnešní noci jsme měli asi desítku výjezdů, z toho šest bylo ke spadlým stromům přes komunikaci,“ řekla v neděli zastupující krajská mluvčí hasičů Eva Klímová. Podle ní jim ale lidé některé události teprve hlásí, jak se probouzejí.
Mráz na Štědrý den podle meteorologů nebude. V prosinci se ochladí, teploty budou pod nulou jen v noci
Číst článek
Hasiči k ránu likvidovali i požár stodoly spojené s obytnou částí zemědělské usedlosti v Českém Dubu - Libíči. Nikomu se nic nestalo. „Řešilo se i náhradní ubytování se starostou obce. Rodina ale řekla, že je schopna si ho zajistit sama,“ uvedla Klímová.
Požár se přes střechu šířil ze stodoly i do obytné části. „Tu se podařilo uchránit, zasažené jsou jen střecha a krovy v obytné části,“ dodala Klímová. Podle ní vyšetřovatelé teď budou zjišťovat příčinu a výši škody.
Krkonoše
Kabinovou lanovku na Sněžku v neděli zastavil silný vítr, ráno nejel ani jeden ze dvou úseků. Horní úsek z Růžové hory na Sněžku stál kvůli větru také v sobotu, kdy se lanovka po pravidelné podzimní odstávce opět dostala do denního provozu.
Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, vyplynulo z údajů zveřejněných na webu. Silný vítr hrozí celý den, podle meteorologů může v Krkonoších v nárazech dosahovat rychlosti až 125 km/h, tedy síly orkánu.

„Dnes fouká v nárazech kolem 180 km/h a vzhledem k předpovědi máme zavřeno,“ napsal v neděli po 08.00 v SMS správce České poštovny na Sněžce Dalibor Blaha.
My změny klimatu přežijeme, ale praprapravnoučata mohou mít problém, varuje meteorolog Dvořák
Číst článek
Údaje o rychlosti větru na Sněžce se mohou lišit podle toho, kde se měří. Například polská horská služba v neděli stejně jako v sobotu uváděla rychlost větru kolem 90 km/h. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitteru v sobotu uvedl, že do 13.00 byl na Sněžce zaznamenám náraz větru o síle 166 km/h.
Sněžku nelze brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka svým jehlanovým tvarem ční do volné atmosféry a tamní klima je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Roční průměrná teplota na Sněžce je 0,2 stupně Celsia.
U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů nad mořem ráno dosahoval vítr v nárazech rychlosti 90 km/h. Byla tam silná mlha, dva stupně nad nulou a v okolí asi šest centimetrů sněhu, uvedla krkonošská horská služba.