„Občané těžko budou mít myšlenky na to jít k volbám v době, kdy mají zatopené domovy,“ popsala Michaela Tichá, vedoucí oddělení starosty Moravské Ostravy a Přívozu.
„Navštívil jsem Frýdlantsko, ve kterém hejtman Půta také vyhlásil stav nebezpečí. Stále je tady spousta lidí, co nemovitosti nechtějí opustit,“ řekl pro Radiožurnál ministr vnitra Vít Rakušan.
Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit nad ránem, informovalo vedení obce na sociálních sítích. Ve Frýdlantském výběžku je vyhlášen stav nebezpečí.
Starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS) odrazuje od tzv. povodňové turistiky. „Lidé velice podceňují černou vodu a vyjíždějí do částí, kde řeka přelévá části komunikace,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Státní veterinární správa potvrdila nákazu africkým morem prasat u dalších dvou uhynulých divočáků. Od prosince byla nemoc potvrzena u 21 zvířat v této oblasti.
Pro návštěvu bučin stačí jet zhruba patnáct dvacet z Liberce na sever a zastavit u některé z turistických cest vedoucích třeba z Hejnice nebo Bílého potoka.
Dnes si Oleška teče poklidně ve svém korytu, před deseti lety ale rozvodněná řeka smetla vše, co ji stálo v cestě. Poničila přes čtyřicet domů a vzala si i jeden lidský život.
Deště na Frýdlantsku již ustaly a hladiny řek klesají. Stav ohrožení dále trvá jen na řece Smědá. V Moravskoslezském kraji stoupá hladina řeky Velička u Veselí nad Moravou.
Hladiny Smědé a Řasnice překročily hranici pro třetí povodňový stupeň kolem 6.30 v sobotu ráno a dál stoupají. Hasiči na místě rozvážejí pytle s pískem a provádějí protipovodňová opatření.
Sedm obviněných je z Libereckého a dva z Pardubického kraje. Nejvíc zbraní – deset samopalů a kulomet, policisté zajistili u devětašedesátiletého muže z východních Čech.
Silné deště ve středu zvedly hladiny řek v Krkonoších a v Orlických horách, problémy hlásí i Liberecko nebo Moravskoslezský kraj. Situaci pro vás iROZHLAS.cz sleduje v online reportáži.
Do první výzvy na 11 miliard korun spuštěné v roce 2017 se přihlásili tři zájemci. Teď stát nabízí podnikatelům jen jednu miliardu. Dotace se týkají takzvaných bílých míst.
Vyschlé studny a potoky, potíže s naplněním rybníka. Frýdlantsko a Hrádecko má čím dál větší problém s vodou. Kvůli jejímu nedostatku zanikly některé vodovodní řády a zmizely některé potoky. Podle starostů je na vině těžba hnědého uhlí v polském dolu Turów. Do budoucna se přitom má důl směrem k českým hranicím rozšířit. Jsou proto připravená opatření, která vodu na dotčená území dostanou. Peníze na ně ale města a obce nemají a chtějí, aby zodpovědnost převzala vláda.
Problém enormně zářících skleníků u města Turów na polsko-české hranici bude dnes řešit vedení Libereckého kraje spolu s astronomy. Osvětlení skleníků s rajčaty a okurkami na rozloze deseti hektarů ozařuje okolní města a obyvatelům to vadí. Takzvané světelné znečištění navíc škodí životnímu prostředí.
Ministerstvo vnitra navrhuje vydat Polsku v rámci vyrovnání územního dluhu více než 121 hektarů ve Frýdlantském výběžku. Obce protestují a přidal se k nim i Liberecký kraj. Zhruba 49 hektarů už vláda v minulosti schválila. V prosinci přišel návrh na dalších více než 72 hektarů. Další pozemky jsou potřeba zejména kvůli církevním restitucím. Stát totiž stále neví, které z pozemků bude muset církvím vrátit.
Po noční bouřce jsou na Frýdlantsku stále bez elektřiny stovky domácností. Popadané stromy tam zpřetrhaly dráty elektrického vedení. Čety energetiků od rána poruchy opravují.
Řidiči na Frýdlantsku musí od pondělí počítat s objížďkami. Začala totiž rekonstrukce silnice 290 z Frýdlantu na Raspenavu. Liberecký kraj bude rozsáhlá oprava téměř osmikilometrového úseku silnice stát více než 240 miliónů korun.
Sedm jednotek hasičů zasahovalo v noci ze čtvrtka na pátek u požáru zemědělské usedlosti ve Višňové na Frýdlantsku. Přijely na místo, kdy už byla celá budova v plamenech. Uhořelo v ní na sedm desítek slepic a stejný počet králíků. Na místě jsou teď vyšetřovatelé, kteří zjišťují příčinu požáru.
Frýdlant na Liberecku dostal speciální ocenění od ministerstva kultury. Stal se nejlepším městem v Libereckém kraji v péči o památky. Porotu zaujalo nové náměstí v centru Frýdlantu, nová fasáda radnice a dalších památkových domů, oprava stoletého dřevěného betléma nebo nové expozice městského muzea.
Jindřichovice pod Smrkem na Frýdlantsku se před deseti lety staly průkopníkem ve využívání větrné energie. Dvě obecní větrné elektrárny zatím vesnici vydělaly 10 milionů korun, část zisku dostávají i místní lidé.
Před třemi lety udeřila v Libereckém kraji ničivá blesková povodeň. Postihla 79 obcí, zemřelo při ní pět lidí a způsobila škody za osm miliard korun. Následky jsou po celém kraji vidět dodnes. Frýdlantská textilka Damino byla tehdy na odpis, jako zázrakem se ale vzpamatovala.
Jednu z nejstarších podstávkových chalup postavenou ve Frýdlantu na Liberecku teď ručně rozebírají odborníci spolu s nadšenci ze sdružení Český svět. Postaví ji ale znovu - v devět kilometrů vzdáleném skanzenu Český svět.
U Andělky na Frýdlantsku začala po několikaměsíčním zkušebním provozu naplno fungovat šestice větrných elektráren. Ještě před dvěma lety byly proti ní dvě třetiny místních lidí, kteří podepsali nesouhlasnou petici. Nakonec se ale obě strany domluvily a lidé se s větrníky smířili. I když jim občas schází třeba signál na mobilních telefonech.
Prudké deště zvedly hladiny řek na Frýdlantsku v Libereckém kraji. Třetího povodňového stupně dosáhla Smědá ve Frýdlantu a v Předláncích. Na druhém stupni povodňové aktivity je Lužická Nisa v Liberci a na prvním v Proseči nad Nisou. V Raspenavě a Hejnicích museli kvůli povodňovému ohrožení evakuovat 84 lidí z autokempu a tří táborů. Ve strouze v jedné ze zahrad v Jeřmanicích na Liberecku byl nalezen utonulý muž.