Krása Jizerskohorských bučin je dechberoucí. Nově jsou na seznamu UNESCO, davů lidí se tam nebojí

Frýdlantský výběžek je dlouhodobě sužován vysokou nezaměstnaností a také historickou zátěží v podobě ekonomického úpadku po poválečném odsunu Němců. Ačkoliv práce se v této oblasti hledá těžko, přírodních krás má díky přilehlým Jizerským horám region na rozdávání. A jedna z nich, Jizerskohorské bučiny, se nedávno dokonce dostala na prestižní seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Hejnice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bučiny v Jizerských horách se dostaly na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Bučiny v Jizerských horách se dostaly na Seznam kulturního dědictví UNESCO. | Foto: Ondřej Novák | Zdroj: Český rozhlas Plus

Pro návštěvu bučin stačí jet zhruba patnáct dvacet z Liberce na sever a zastavit u některé z turistických cest vedoucích třeba z Hejnice nebo Bílého potoka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projděte se s Ondřejem Novákem bučinami, jejichž krásu a unikátnost ocenilo i UNESCO

„Dobře se tu jezdí třeba na kole, hodně lidí chodí i jen tak na výšlap. Musíte se ale držet značených cest, pohyb mimo je zakázán. Nicméně terén je tu tak neprůchozí, že chůzi mimo cesty často ani neumožňuje,“ doporučuje Jiří Hušek, ředitel libereckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny, když jdeme po Viničné cestě. Ta se táhne řadu kilometrů napříč bučinami a provede návštěvníka přes řadu dechberoucích vyhlídek do okolí.

A musím mu dát zapravdu. Příkré srázy poseté velkými balvany, pod kterými zurčí podzemní potůčky, skutečně k porušování pravidel ochrany přírody moc nevybízí. I samotný pohled z cesty ale vyvolává otázky, zda jsme stále v Česku, nebo jsme se přesunuli do mnohem divočejších krajin.

Bukový les je posetý mechem obrůstajícími balvany, tlejícími padlými stromy nebo skupinkami malých semenáčků, které se snaží zachytit každý sluneční paprsek, aby dokázaly v silné konkurenci starých stromů přežít.

Míjí nás několik cyklistů, což je signál, že turisté už místní bučiny našli. Zařazení nějaké památky do seznamu UNESCO obvykle lokalitu výrazně zpopularizuje. Nadměrné turistické zátěže se ale Hušek nebojí.

„Očekáváme, že se zájem lidí zvýší, ale nebude to asi nic dramatického. Je to les a ten přitahuje specifickou skupinu turistů. Frýdlantsku vyšší cestovní ruch může pomoct, ale potřebujeme spíš, aby tu lidé zůstávali na více nocí a poznali i další krásná místa,“ dodává Hušek.

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme