Mexická vláda naznačuje, že se na mezinárodní klimatické konferenci COP28 zaměří na vytvoření fondů, které mají zmírnit ztráty a škody, kterými trpí státy poškozené důsledky klimatické změny.
Státníci se v Dillí také shodli, že do bloku G20 nově přizvou Africkou unii. Velkým tématem bylo i klima, o jehož dopadech hovořil mimo jiné brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva.
Americký ministr zahraniční Antony Blinken při zasedání ministrů zahraničí zemí skupiny velkých světových ekonomik G20 v Dillí hovořil se svým ruským protějškem.
Podle ekonomky a dlouholeté zástupkyně Česka ve Světové bance Jany Matesové z výsledků jednání G20 vyplývá především to, že svět je silně rozdělený v tom, jak vnímá, co se nyní děje.
Po summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie a setkání skupiny G20 se v Asii odehrává třetí velká politická schůzka a sice summit členských zemí Asijsko-pacifického hospodářského společenství.
Na indonéském ostrově Bali končí summit členských zemí skupiny G20. Chyběl na něm ruský prezident Vladimir Putin. Největší politický mítink roku zasáhl i do životů obyvatel indonéského ostrova.
Jednání se účastní představitelé skupiny G7 - tedy Spojených států, Francie, Německa, Británie, Itálie, Kanady a Japonska. Připojili se k nim také lídři Španělska, Nizozemska a Evropské unie.
Washington/Peking/Nusa Dua||ČTK|Zprávy ze světa|Aktualizováno
Schůzka se konala v době, kdy se obě supervelmoci snaží vypořádat se vzájemnými neshodami a zároveň soupeří o vliv ve světě poznamenaném hospodářským a bezpečnostním napětím.
Pokud svět nezmění přístup k životnímu prostředí, světové klima se do konce století oteplí ve srovnání s předprůmyslovou dobou o 2,8 stupně. Ve své zprávě to uvádí Program OSN pro životní prostředí.
„Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede,“ uvedl Widodo. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba plánují na listopadovém summitu objevit.
Rozhodnutí předcházela výzva indonéské ministryně zahraničí Retno Marsudiové, jejíž země nyní pořádá schůzku ministrů zahraničí G20, k rychlému ukončení války na Ukrajině.
Západní země v minulosti usilovaly o to, aby Rusko bylo ze zasedání vyloučeno kvůli invazi na Ukrajinu. Zatím není jasné, zda se Vladimir Putin jednání zúčastní osobně nebo prostřednictvím videa.
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu pohrozil „bleskovou“ reakcí Moskvy na jakékoli vnější vměšování do událostí na Ukrajině nebo ohrožování Ruska.
Ruský prezident Vladimir Putin se plánuje zúčastnit letošního summitu zemí G20, který bude na konci roku hostit Indonésie. Ve středu to oznámila ruská velvyslankyně v Jakartě Ljudmila Vorobjovová.
V Římě se sešli zástupci zemí G20, aby se dohodli na potenciálně epochálním opatření. Velké nadnárodní firmy se ziskem stovek milionů dolarů by měly platit nejméně 15procentní daň.
Jednotlivé země podle Johnsona nepřicházejí s dostatečnými závazky pro to, aby se globální oteplování podařilo udržet pod kritickou hranicí 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální érou.
Původně zvažovanou formulaci o snaze „podstatně snížit emise“ nahradil nakonec závazek snižovat emise „co nejrychleji, proveditelně a co nejhospodárnějším způsobem“.
Boj proti klimatickým změnám hlavním tématem víkendového zasedání lídrů zemí G20, které začíná v Římě. Unijní špičky doufají, že na něm přesvědčí velké znečišťovatele k rychlejšímu omezování emisí.
Uzavření americko-australsko-britského paktu nazvaného AUKUS v září vyvolalo ostrou diplomatickou roztržku. Paříž tvrdila, že ji o chystané dohodě nikdo předem neinformoval.
Podle nejnovějších dat OSN už své nové nebo aktualizované plány ke snížení emisí předložilo 143 zemí, které představují 57 % celosvětových skleníkových plynů.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl vytvořit při G20 skupinu pro řešení migrace a vyjádřil naději, že v Afghánistánu bude obnovena bezpečnost.