Část mladých mužů má pocit, že liberální společnosti zapomínají na jejich problémy. Jejich posun směrem k pravici se začíná projevovat v politických průzkumech.
Podíl žen v české vědě představuje oproti mužům asi čtvrtinu. Ministr pro vědu a výzkum přpravuje zákon, který by podmínky pro ženy mohl zlepšit, kritizují ho ale některé vědkyně.
Film Bratři vyhlásila Česká filmová a televizní akademie nejlepším snímkem loňska, z 15 nominací ale získal jen jednoho Českého lva. Při předávání cen pak došlo i na politické proslovy.
Nerovnosti podle autorů průzkumu souvisí s mateřstvím, kariérní pauzou a rozdílným postavením matek po návratu z rodičovské. V Česku totiž s dítětem zůstávají doma stále většinou ženy.
Ženy a dívky na celém světě podle průzkumů zastanou 76 procent veškeré domácí práce a péče. Oproti mužům tím stráví o tři hodiny denně více. A není to jenom praní, vaření či nákup.
I přes to, že Island provází reputace globálního lídra v oblasti genderové rovnosti, vydělávají zde stále muži v některých profesích až o 21 procent více.
Podle unijních institucí v současnosti ženy vydělávají za stejnou práci v průměru o 13 procent méně než muži. Evropská komise se však návrhem o platové transparentnosti snaží trend srovnání urychlit.
V roce 2018 se v Paříži nově obsazovalo šestnáct pracovních míst ve vedoucích pozicích, ženy je získaly v jedenácti případech, což představuje 69 procent jmenovaných.
Evropský institut pro rovnost žen a mužů zkoumá každoročně takové věci, jako je práce, zdraví, čas, finance, znalosti nebo moc. A většinu z nich Česko zvládá podprůměrně.
Debata o platových podmínkách v BBC vypukla loni v létě po zveřejnění seznamu pracovníků, kteří berou přes 150 tisíc liber ročně, tj. asi 4,4 milionu korun. Dvě třetiny jmen totiž tvořili muži.
Lékařská univerzita v japonském Tokiu systematicky snižovala uchazečkám o studium počty bodů při přijímacích zkouškách. Chtěla jim znemožnit přijetí, a posílila tak zastoupení mužů v řadách lékařů.
Zveřejnění platů nejlépe honorovaných postav britské BBC rozpoutalo zuřivou diskusi. Řeší se hlavně nerovnováha v odměňování mužů a žen. Některé moderátorky společnosti dokonce hrozí žalobami.
Britská vláda chce zatlačit na firmy ve snaze zmenšit rozdíly v odměňování mužů a žen, v čemž je Spojené království 6. nejhorší zemí v EU. Britské ženy si v průměru vydělají 80 procent platu mužských protějšků.