V roce 2016 učinili geologové a geoložky zkoumající kanadský důl mimořádný objev. Nalezli do té doby izolovanou tekoucí vodu, kterou lze považovat za nejstarší objevenou vodu na Zemi.
Dvouleté práce vyšly na 1,82 miliardy korun, což je oproti plánům zhruba o 200 milionů víc. Stavební povolení pro hlavní práce by podle ředitele dopravního podniku mohlo být vydáno během pár týdnů.
V prosinci chtějí pracovníci novou vrtnou techniku otestovat kousek od povrchu. Až poté zamíří do větší hloubky. Průzkum má kromě zlata odhalit zásoby i jiných kovů – například zinku, mědi či olova.
Perseverance je šestikolový automatický vědecký rover o hmotnosti 1043 kilogramů. Podle NASA má výzkumník za úkol mimo jiné charakterizovat klima a geologii planety.
Artéské vody v minulosti podle geologa Tomáše Kuchovského už dřív využívaly třeba prvorepublikové fabriky, ale v malém měřítku. Příliš velký odběr by podle něj mohl být problematický.
Pražský dopravní podnik ve středu na Pankráci začal s geologickým průzkumem pro stavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice. Průzkum vyjde zhruba na 1,58 miliardy korun. Stavbu zahájil primátor Hřib.
Do roku 2025 musí Správa úložišť radioaktivního odpadu stanovit finální lokalitu pro stavbu hlubinného úložiště. Ve hře je sedm míst v České republice, mezi nimi i Čertovka u Blatna na Lounsku. Odborníci tam začnou na jaře příštího roku s průzkumem. Jak bude vypadat, přiblížili v neděli všem zájemcům v kulturním domě v Blatně.
Lidé v Lubenci na Lounsku bojují proti geologickému průzkumu v souvislosti s možnou stavbou úložiště jaderného odpadu. Úložiště by mělo sloužit od roku 2065. Obec podala proti povolení k průzkumu námitku, ministerstvo životního prostředí ji zamítlo.
Úsek dálnice D8 u Litochovic na Litoměřicku, který téměř před rokem zavalily tisíce tun zeminy, se bude muset zbourat a postavit znovu. To je první závěr měsíčního geologického průzkumu, který právě skončil. Podle doporučení geologů teď projektanti navrhnou, jak zabezpečit dálnici přes České středohoří proti dalším sesuvům.
Na sesunutém svahu na dálnici D8 u Litochovic na Litoměřicku dnes začne geologický průzkum. Měl by trvat zhruba tři měsíce a Ředitelství silnic a dálnic za něj zaplatí dva miliony korun. Výsledky průzkumu rozhodnou o tom, kdo a jak svah bezpečně odtěží. Sanace sesuvu by měla začít v létě. Ministr dopravy dostavbu dálnice v roce 2016.
Lidé v Horním Jiřetíně na Mostecku mají strach z propadů země. Pod obcí totiž vedou staré důlní štoly. Naposledy se vytvořil velký kráter po propadu země v zahrádkářské kolonii loni na podzim. Vedení Horního Jiřetína proto chce od státu peníze na geologický průzkum.
Obce na Vysočině chtějí změnit navrhovanou smlouvu o geologickém průzkumu pro jaderné úložiště. Ve Stříteži se na tom dohodli starostové ze Žďárské lokality Kraví hora se zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů. Právě severovýchod Vysočiny by mohl být v budoucnu místem, kam stát uloží 4000 tun vyhořelého jaderného paliva.
Po téměř 16 letech příprav a odvolávání ekologických aktivistů se začalo pracovat na posledním úseku dálnice D8 přes České středohoří. V sobotu nabylo právní moci rozhodnutí ústeckého krajského úřadu, který zamítl odvolání ekologů proti poslednímu stavebnímu povolení. Dálnice má být hotova do konce roku 2014.