Madždal Šams navštívil izraelský ministr obrany Jo'av Galant. Obyvatelům řekl, že za nimi v této těžké chvíli stojí celý Izrael. Libanonskému hnutí Hizballáh vzkázal, že „za útok zaplatí“.
Izrael z útoku na městečko v jím okupovaných Golanských výšinách viní Hizballáh. Raketa zabila 12 dětí a mladistvých a zranila 15 dalších. Zatím ale není jasné, jak přesně Izrael na útok odpoví.
Z kibuců pocházeli například například zakladatel státu a první izraelský premiér David Ben Gurion, Golda Meirová nebo dlouholetý izraelský politik Šimon Peres.
Na hranicích mezi Izraelem a Libanonem znovu roste napětí. Podle úřadujícího libanonského ministra zahraničí Bú Habíba by právě demarkace hranic mohla toto napětí zklidnit.
Někteří židovští aktivisté, se snaží vystoupat i na Chrámovou horu, což mají zakázané. Konají tak pouze v doprovodu policie. Na místě zatím došlo k několika slovním potyčkám s muslimskými věřícími.
Izrael nejprve reagoval dělostřeleckou palbou, která mířila do oblasti v Sýrii, odkud na izraelské území střely mířily. Následně uskutečnil i nálety stíhačkami.
Střely přelétly nad Golanskými výšinami a útočily na cíle u Damašku. Na záběrech bylo vidět výbuchy nad syrskou metropolí. Syrská organizace pro lidská práva ohlásila hlasité výbuchy u Damašku.
Izraelská vláda v neděli schválila plán na výstavbu nové nelegální osady v okupovaných Golanských výšinách nedaleko hranic se Sýrií. Pojmenuje ji Trumpovy výšiny po americkém prezidentovi.
Izraelskou anexi Golanských výšin mezinárodní společenství neuznává. Výstavba osad je z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území.
Syrská protiraketová obrana v noci na středu sestřelila rakety odpálené z Izraelem okupovaných Golanských výšin na strategicky významný kopec Tal al-Hára, který leží v jihosyrské provincii Dará.
Mluvčí izraelské armády na twitteru potvrdil, že Izrael zasáhl cíle v Sýrii, včetně dělostřeleckých baterií, pozorovacích stanovišť a protiletadlového raketového systému.
„Je to radikální postup, který ale povede ke zdárnému cíli. To se mi ale nezdá,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus Pavel Barša k postupu Donalda Trumpa.
Na americké uznání izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami reagovali tamní Syřané jen jednou malou demonstrací. Na Golanské výšiny se můžete vydat s reportáží Radiožurnálu.
Na výrok reagoval také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Nemůžeme povolit legitimizaci okupace Golanských výšin,“ řekl Erdogan v projevu na setkání v rámci Organizace islámské spolupráce.
Izrael o americké uznání svých nároků na spornou oblast Golanských výšin, kterou obsadil Sýrii během šestidenní války v roce 1967, v poslední době usiluje diplomatickou cestou.
Medaile za působení v zahraničních misích převzalo v památníku na Vítkově téměř 120 vojáků. Působili třeba na velitelství mise v Afghánistánu, cvičili piloty vrtulníků nebo hlídali českou ambasádu.
Izraelci evakuovali z válečné zóny v jižní Sýrii členy tamní civilní obrany s názvem Bílé přilby. Izraelská armáda oznámila, že jednala na žádost Spojených států a některých evropských zemí.
Izraelská armáda poslala do Golanských výšin další tanky a dělostřelectvo. Zároveň vyzvala syrské vojsko, aby si drželo odstup. Izrael ale ujistil, že nemá v úmyslu zasahovat do syrského konfliktu.
Při dosud nejzávažnějším střetu mezi oběma zeměmi zemřelo nejméně 23 bojovníků včetně pěti Syřanů. Dalších 18 obětí patří mezi příslušníky milicí, které pomáhají režimu prezidenta Bašára Asada.