„Omlouvám se vám za všechny chyby… v uplynulých letech během mého působení ve funkci ministra zahraničí… děkuji íránskému národu i jeho představitelům,“ napsal Zaríf na svém účtu.
Tisíce lidí znovu vyšly do ulic v několika íránských městech. Týden trvající protesty proti vládě už mají nejméně 21 obětí. Ve třech provinciích zasahují proti nespokojencům elitní Revoluční gardy.
Chtějí svrhnout moc teokracie a vybojovat si svobodu. Jakou mají šanci, když proti nim stojí nejen režim, ale také odpůrci radikálních řezů? O bouřlivém dění v Íránu se znalcem země Josefem Krausem.
Donald Trump v pondělí dorazil na druhou zastávku své první zahraniční cesty. V Izraeli mluvil o možnosti míru na Blízkém východě a vystoupil proti Teheránu. Íránský prezident vzápětí reagoval.
Írán by měl přistoupit na nabídku šesti velmocí k vyřešení sporů o jeho jaderný program. Shodli se na tom na schůzce v New Yorku představitelé Spojených států a Číny.
Nový íránský prezident Hasan Rouhání je připravený urovnat se Západem všechny spory, jak prohlásil při své první tiskové konferenci od nástupu do úřadu. Zdůraznil, že další vývoj závisí nejen na politice Teheránu, ale také na postojích Spojených států.
Novým prezidentem Íránu se stal Hasan Rouhání. Po dnešním slavnostním uvedení do úřadu ho v neděli čeká ještě přísaha před poslanci. Poté musí sestavit svoji vládu, parlament mu bude schvalovat každého jednotlivého ministra. Končí tak éra dosavadního kontroverzního prezidenta Ahmadínežáda, který Írán vtáhl do mezinárodní izolace a hospodářských potíží.
Íránské prezidentské volby mají vítěze. Už v prvním kole je vyhrál umírněný duchovní Hasan Rouhání. S odkazem na íránské ministerstvo vnitra to uvádí agentura Reuters. Opozičnímu outsiderovi se podařilo zmobilizovat milióny voličů, kteří původně chtěli volby ignorovat nebo cíleně bojkotovat.