Jan Grolich při hlasování o tom, zda zůstane hejtmanem, neměl protikandidáta. Stejně na tom byl Radim Holiš. Proti Martinu Kuklovi na Vysočině ale kandidoval dosavadní hejtman Vítězslav Schrek.
„Jde nám o to, aby stát začal kraj rozdělovat daně spravedlivě,“ vysvětluje středočeská hejtmanka Petra Pecková. Poukazuje na to, že teď se peníze dělí podle pevných procent určených v roce 2004.
Představitelé krajů a obcí se zatím nedohodli s ministrem financí na změnách v rozpočtovém určení daní. Hejtmani by chtěli prosadit svou změnu kritérií, podle kterých by se měly finance přerozdělovat.
Kraje přišly s jiným návrhem rozdělení daní. Tvrdí, že pokud na tom mohou některé kraje tratit. Aktuálně jednají s ministrem financí, ale shodu zatím nenašly.
Vyhlášení nouzového stavu považovala za vhodné část hejtmanů kvůli situaci v jejich regionech. Výsledkem ranní schůzky s nynější vládou v demisi je plán na novelizaci pandemického zákona.
Správa státních hmotných rezerv v pondělí oznámila zrušení tendru na 5,6 milionu antigenních testů do škol. Současné zásoby testů ve školách stačí podle zástupců škol asi do konce příštího týdne.
Únorový nouzový stav vláda vyhlásila na žádost hejtmanů po tom, co sněmovna prodloužení původního nouzového stavu neodhlasovala. Žádost 35 senátorů na zrušení nouzového stavu však soud odmítl.
„Mám informaci, že během jednání hejtmani požádali pana premiéra o to, aby místo nich mluvil s opozicí a řešil to na parlamentní úrovni. Bohužel pan premiér toto odmítl,“ říká předseda Senátu.
Nesčetněkrát jsme byli v předchozích letech svědky konfliktů mezi vládou a hejtmany. Štěpící linie mezi centrem a periferií je v učebnicích politologie popisována od nepaměti.
„Pokud jednání skončilo nějakou dohodou, tak je to z velké části úspěch ministra zdravotnictví, protože ten odvedl opravdu velký kus práce,“ říká hejtman Martin Netolický (ČSSD).
Vláda vyhlásila nouzový stav na žádost hejtmanů, bez souhlasu sněmovny. „Legislativní rada vlády i ministryně spravedlnosti věří, že tento krok protiústavní není,“ říká Zaorálek.
Vláda na žádost hejtmanů znovu vyhlásila od pondělí v zemi nouzový stav. Jaké praktické a politické dopady bude mít střet vládních a opozičních politiků ohledně přístupu k řešení koronavirové krize?
„Blížíme se k dohodě, ale je potřeba dojednat celou řadu věcí a podmínek,“ řekl televizi Půta před jednáním s premiérem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (ANO)
Premiér podle všeho počítá s tím, že hejtmani v rozporu s názorem svých stranických kolegů ze sněmovny požádají vládu o opětovné vyhlášení nouzového stavu.
Kdo bude vaším příštím hejtmanem? Český rozhlas položil všem jedničkám na kandidátkách do krajských voleb šest jednotných otázek. Na jednom místě si tak snadno porovnáte, kdo usiluje o vaše hlasy.
Starostové a primátoři vydělávají podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, zhruba od 39 000 korun do 111 300 korun. Hejtmani pobírají přibližně mezi 117 200 a 128 900 korunami.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že v rozpočtech jednotlivých územních samosprávných celků na zvýšení peníze jsou, není proto třeba krajům a obcím účelově přidávat.
Důvěra v prezidenta v březnu klesla o šest procentních bodů na 50 procent, pohoršila si i vláda, poslanci a hejtmani. S politickou situací v zemi teď není spokojena téměř polovina společnosti.
Akce připomíná 80 tisíc obětí potlačeného povstání v tibetském správním centru Lhase v roce 1959. Kořeny sahají do počátku 50. let, kdy armáda komunistické Číny vnikla na tibetské území a zabrala jej.