„U zdravých lidí hepatitida E probíhá ve většině případů bezpříznakově. Nemoc může být velmi nebezpečná u pacientů, kteří užívají léčbu, která snižuje imunitu,“ říká hepatoložka Soňa Fraňková z IKEM.
„Pokud se sociální interakce zase rozvolní a umožní, tak je velká pravděpodobnost, že počet onemocnění zase naroste,“ říká Radiožurnálu Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti.
Podle údajů IKEMU je u nás mezi 40 až 60 tisíci lidí s hepatitidou typu C, většinou ve věku mezi 20 a 40 lety. Přibližně třetina z nich jsou aktivní uživatelé drog.
Lék společnosti MYR Hepcludex v červenci podmínečně schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky k léčbě infekčního zánětu jater vyvolaného virem hepatitidy D u dospělých trpících cirhózou jater.
V Česku roste počet lidí se žloutenkou. Nějakým typem virové hepatitidy se v uplynulém roce nakazilo téměř 2200 lidí, což je skoro o polovinu víc než před pěti lety. Některé typy žloutenky mohou vést i k selhání jater. Před nemocí se přitom dá chránit dodržováním osobní hygieny a očkováním. Upozorňuje na to také Světový den hepatitidy, který připadá právě na čtvrtek.
Výsledky nejnovější studie, kterou provedla Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové, ukazují, že mezi dospělými v České republice je případů nebezpečné žloutenky typu C mnohem více, než kolik odborníci očekávali. Chronickou formou hepatitidy typu C prý trpí více než 80 000 Čechů. To je zhruba osmkrát víc, než uváděly dosavadní statistiky.
Dnešní Světový den hepatitidy má zvýšit povědomí lidí o nemoci, která se často nepřesně označuje jako žloutenka. Nebezpečná je zejména chronická virová hepatitida typu C, při které může dojít i k transplantaci jater.