Předpis upravuje seznam látek, u kterých se zkoumá jejich nebezpečnost. Pokud by byla nízká, mohly by se zařadit mezi nové psychomodulační látky a mohl by začít jejich regulovaný prodej.
HHC a jeho deriváty budou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zařazeny na nový seznam látek, jejichž škodlivost budou odborníci posuzovat.
Závislých na sociálních sítích podle nízkoprahových center přibývá, a mění se tak i obraz o tom, kdo jsou vlastně závislí lidé. „Obrovsky na vzestupu jsou nelátkové závislosti,“ říká pracovník centra.
Čím dál více se zejména u hranic s Německem objevuje levnější „mexický metamfetamin“, který se dováží z Nizozemska a Belgie. Nejčastěji užívanými drogami v Česku zůstávají pervitin a marihuana.
Cílem novely je ochránit před látkami s psychoaktivním účinkem děti, mají se rozlišit podle rizikovosti. Prodejci budou muset splnit různé podmínky a bude zakázána veřejná reklama.
Chyť mě, když to dokážeš – film o šikovném podvodníkovi, který dokáže unikat ze spárů neústupného agenta FBI, připomíná aktuální tažení ministerstva zdravotnictví proti prodeji kanabinoidů.
Zákaz se týká produktů s psychoaktivními látkami HHC, HHC-acetát, HHC-O a THCP. Prodejci nesmějí nabízet jak potraviny, které tyto látky obsahují, ale například ani vaporizéry.
„Naši právní zástupci pracují na analýze, ze které potom stanovíme strategii toho, jak se budeme soudit a jak budeme postupovat,“ zdůrazňuje Antonín Šleis, spolumajitel ostravské firmy.
Vláda přistoupila k regulaci poté, co se začaly objevovat častěji případy, kdy skončili děti nebo mladiství v nemocnici zejména po požití cukrovinek s HHC, které nejsou označeny jako potraviny.
Pokuta až patnáct tisíc korun bude hrozit lidem, kteří u sebe budou mít do deseti gramů výrobků s HHC. Ti, kteří tuto hranici přesáhnou nebo budou s HHC obchodovat, můžou čekat ještě přísnější trest.
Od tohoto týdne už nebude možné na internetu, v obchodech ani v prodejních automatech koupit výrobky s obsahem návykového HHC. Dosud si ho v podobě bonbonů a dalších sladkostí mohly kupovat i děti.
Na začátku příštího týdne začne platit zákaz HHC. Pokuta až 15 tisíc korun bude od příštího týdne hrozit lidem, kteří u sebe budou mít do 10 gramů výrobků s HHC.
Zákaz skončí 1. ledna 2025, kdy by už měla platit připravovaná novela zákona o návykových látkách, která látky označuje jako psychoaktivní a reguluje jejich prodej.
Cílem odborníků z Vysoké školy chemicko-technologické je vyvinout dva druhy testů na konopné látky – orientační pro dopravní policisty a přesný pro zdravotnické laboratoře.
„Děti mají zpravidla zkreslené informace o návykových látkách. A občas pořádně neznají ani jejich pozitiva. Nebo si myslí, že jim to dodává magické schopnosti, to ale není pravda,“ varuje expertka.
Vláda má ve středu rozhodnout o zařazení chemikálie HHC na seznam návykových látek. Podle ředitele Odboru ochrany veřejného zdraví Matyáše Fošuma se tak automaticky zakáže i její držení.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil upozorňuje na vysoké tresty za případné držení látky. Ty by mohly dopadnout i na lidi, kteří HHC používají pro zmírnění projevů Parkinsonovy choroby.
Prodej cukrovinek a podobných výrobků s kanabinolem HHC i několika dalšími látkami by měl být v Česku zakázaný. Rozhodla se vláda správně, i když před zákazem varují někteří adiktologové?
„Spadalo to už i k nějaké formě schizofrenie, takže máma řekla, že jestli nepojedu s ní do nemocnice, tak mi zavolá záchranku, tak jsem se sbalila a jela jsem s ní na psychárnu,“ popisuje Markéta.
HHC a podobné psychomodulační látky jsou podle Válka zdraví škodlivé a při požití velkého množství nebezpečné. Jedná se o substance, které ovlivňují fungování mozku, mění náladu, chování nebo vědomí.
Prodejce ke stažení produktů vyzval před nedávnem národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS). Za poslední rok skončila v nemocnicích po požití výrobků s HHC asi stovka dospělých a dětí