Higgsův boson je jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky, protože potvrzuje platnost nynější teorie vzniku vesmíru a vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost.
„Bez Higgsova bosonu by neexistovaly atomy. Za 10 let jsme se o něm hodně dozvěděli. Ale stále si nad ním lámeme hlavu. Je s ním spojeno tolik záhad,“ říká šéf CERNu pro výzkum a výpočetní techniku.
Nobelova cena za fyziku patří vědeckému týmu, který prokázal existenci takzvané božské částice, Higgsova bosonu. Prestižní ocenění získali britský fyzik Peter Higgs, který její existenci předpověděl už v roce 1964 - a belgický vědec François Englert. Na unikátním výzkumu se podíleli také Češi.
Ve Stockholmu dnes oznámí jméno letošního laureáta Nobelovy ceny za fyziku. Královská švédská akademie věd by podle médií mohla vybrat vědce, kteří se snaží potvrdit existenci takzvané božské částice, Higgsova bosonu. Tato hypotetická částice by měla vysvětlit, jak ostatní částice získaly hmotnost.
Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN objevili novou subatomární částici. Může prý jít o Higgsův boson. Tato dosud hypotetická částice by měla vysvětlit, jak získaly ostatní částice hmotnost.
Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) se rozhodli zvýšit výkon urychlovače, který proti sobě vysílá proudy protonů. Každý z paprsků protonů se tak proti sobě bude řítit rychlostí čtyř tera-elektron-voltů místo dosavadních 3,5 tera-elektron-voltů. Chtějí tak díky zvýšení počtu srážek protonů o desítky milionů potvrdit nebo vyvrátit existenci takzvaného Higgsova bosonu. Jde o předpokládanou subatomární částici, která podle současného fyzikálního modelu dává ostatním částicím hmotnost.
Vědcům se pravděpodobně podařilo najít stopy Higgsova bosonu, který dosud existuje jen na papíře. Jde přitom o klíčovou částici, díky které mají další částice hmotnost. Jinak by současné teorie nevysvětlovaly existenci vesmíru.
Celý vědecký svět dnes s napětím očekává konferenci v ženevském sídle Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Představí výsledky dvou nezávislých experimentů, které pátrají po dosud čistě teoretické částici - Higgsově bosonu.