Zvýšený výkon urychlovače částic má potvrdit či vyvrátit Higgsův boson

Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) se rozhodli zvýšit výkon urychlovače, který proti sobě vysílá proudy protonů. Každý z paprsků protonů se tak proti sobě bude řítit rychlostí čtyř tera-elektron-voltů místo dosavadních 3,5 tera-elektron-voltů. Chtějí tak díky zvýšení počtu srážek protonů o desítky milionů potvrdit nebo vyvrátit existenci takzvaného Higgsova bosonu. Jde o předpokládanou subatomární částici, která podle současného fyzikálního modelu dává ostatním částicím hmotnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Urychlovač částic LHC

Urychlovač částic LHC | Foto: public.web.cern.ch

Podle ředitele Ústavu částicové a jaderné fyziky Matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Jiřího Dolejšího je zvýšení energie v urychlovači snahou CERNu maximálně využít možnosti urychlovače předtím, než bude na konci roku 2012 odstaven kvůli modernizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o třetí na Rádiu Česko byl ředitel Ústavu částicové a jaderné fyziky Matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Jiří Dolejší

Ještě podstanější než hledání Higgsova bosonu je ale prý fakt, že během letošního roku se očekává daleko lepší funkce urychlovače v počtu srážek, který bude schopen realizovat.

„Jestliže hledáme řídké jevy - a výskyt nové částice, po které už se pídíme strašně dlouho, je skutečně velmi řídký jev - tak je důležité, aby došlo k obrovskému počtu srážek, které budeme analyzovat a nové částice hledat,“ vysvětlil ve Světě o třetí Dolejší.

Letos by tak podle něj mohlo dojít až k třikrát většímu počtu srážek než v loňském roce. Vědci by pak mohli důvěryhodně říci, zda Higgsův boson existuje, nebo ne. „Máme kandidáty na události, které splňují všechna kritéria pro to, abychom je považovali za hledaný Higgsův boson,“ říká vědec.

Higgsův boson je poslední chybějící článek v částicové fyzice. Jeho existenci předpověděl v roce 1964 britský fyzik Peter Higgs.

Pokud by byl boson odhalen, znamenalo by to potvrzení současných teorií. Jestliže ale vědci jeho existenci vyvrátí, bude třeba vypracovat novou teorii, která by hmotnost částic vysvětlovala.

Schéma velkého částicového urychlovače (LHC)

Markéta Bartošová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme