„Kde jsme takové srážkové úhrny nepredikovali, tak to je Frýdecko-Místecko a Ostravsko,“ přiznává ředitel ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Marek Rieder.
Před velkou vodou byla Tichá Orlice poloviční. „Při povodni vzala řeka zhruba dvacet třicet metrů břehů,“ odhaduje vedoucí odboru životního prostředí Kopecký.
Vysoký stupeň povodňové pohotovosti, kdy se řeky mohou vylévat z břehů, platí zejména pro oblasti Prachatic a Vimperka, pro jihozápad Plzeňského kraje a východní okresy Královéhradeckého kraje.
Nedostatek vody narušuje říční dopravu, na níž závisí stovky tisíc lidí v okolních vesnicích, a ohrožuje také pralesní ekosystém, uvedl deník The Guardian.
Komplexní zprávu o dopadech změn klimatu tento týden zveřejnili vědci z projektu Evropské unie Copernicus. Vědci zmiňují, že zvyšující se extremita počasí odpovídá predikcím klimatických modelů.
Od nedělního rána platí také výstraha před silným větrem, který může mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů v hodině. Foukat by mělo zhruba do 16.00 hlavně na jihu a západě území.
Evakuacena Českolipsku se týkala obyvatel několika rodinných domů kvůli riziku protržení hráze Kachního rybníka. Odpoledne už se ale všichni mohli vrátit domů. Hráz nakonec nápor vody vydržela.
Druhý stupeň povodňové aktivity platil ráno na Plzeňsku na Úslavě v Plzni-Koterově a v Prádle a na Klabavě v Nové Huti a na Botiči v Průhonicích u Prahy.
Nový tanker zatím nemůže vyplout kvůli nízké hladině řeky. V loděnici stále čeká i tanker, který na vodu spustili už v červnu. Obě lodě se k zákazníkovi dostanou zřejmě po novém roce.
Správa Národního parku Šumava zakázala kvůli silným dešťům splouvání Teplé Vltavy na Šumavě. U Soumarského Mostu stoupla hladina řeky o 150 centimetrů a voda tam ráno dosahovala skoro dvou metrů.
V noci na neděli by mohly stoupat hladiny toků na jihu a západě Čech, upozorňují hydrometeorologové. Na horní Otavě nelze vyloučit druhý povodňový stupeň, byť na krátkou dobu. Jinak by hladina Otavy měla místy dosahovat nejnižšího, prvního stupně. Na Šumavě meteorologové předpovídají od sobotního odpoledne vytrvalý déšť, silný vítr by se měl uklidnit až k večeru.
Meteorologové vyhlásili pro řeky Vydru a Otavu na Šumavě 1. povodňový stupeň. V místě déšť neustává a hladina bude v noci ještě stoupat. Ostatní toky jsou podle ČHMÚ většinou setrvalé. Pro Jihočeský a Plzeňský kraj meteorologové vyhlásili stav povodňové bdělosti. Podle výstrahy začne v noci na úterý také znovu silně foukat.
Obleva v horách a déšť zvedly hladiny řek v Libereckém kraji. Voda ale postupně opadává. Na prvním stupni povodňové aktivity je už pouze Jizera v Železném Brodě.
Už na skoro pěti desítkách míst Česka platí třetí stupně povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Řeky stouply kvůli neustávajícímu dešti, někde i velmi výrazně. Problémy jsou hlavně v jižních Čechách, ve středních Čechách na Berounce a v mnoha částech západních a východních Čech. Stoupá také Vltava v Praze, město vyhlásilo stav nebezpečí a staví protipovodňové bariéry. V Třebenicích nedaleko hlavního města zemřel v troskách podmáčené chaty jeden člověk.
|Klára Stejskalová, Marie Woodhamsová, Marína Dvořáková|Zprávy ze světa
Povodňová situace na jihu a východě Německa se nadále zhoršuje. Podle meteorologů by navíc v německých Alpách mělo v příštích 36 hodinách spadnout až dvě stě litrů vody na metr čtvereční. První oběti hlásí také Rakousko. Především sesuvy podmáčené půdy trpí Salzbursko.
Vytrvalé deště se ze soboty přelévají do neděle a zvedají hladiny českých řek. Třetí stupeň povodňové aktivity hlásí už Středočeský, Ústecký a Plzeňský kraj. Extrémní stupen nebezpečí povodňového ohrožení hlásí hned několik míst.