Více než 130 křečků uteklo z klece v letadle portugalských aerolinií. Pracovníci letiště na ostrově São Miguel proto museli letadlo na čtyři dny vyřadit z provozu, aby neposedné hlodavce pochytali.
Hlodavci v pondělí naskočili do vlaku na letiště a svými zběsilými pohyby záhy vypudili cestující do sousedního vagonu. Přivolaný personál se je bezvýsledně snažil vylákat ven pomocí pamlsků.
Podle odborníků byly letos ideální podmínky pro rozmnožování místního druhu krysy s latinským názvem Rattus villosissimus. Kombinace vlhkého počasí a hojné sklizně zvýšila jejich počet.
Každý samec zpívá trochu jinou píseň, liší se výškou tónů, rychlostí i délkou. Myší samičky dokonce dokážou rozpoznat písně svých bratrů od cizích samců.
Myši se v Austrálii v poslední době rychle rozmnožují, jelikož skončilo sucho a přívalové deště přinesly hojnou úrodu. Vydatné plodiny přitom znamenají dobré krmivo pro hlodavce.
„Pokud do jara výrazně nesnížíme populaci myší, dostanou se venkovské oblasti do absolutní ekonomické a sociální krize,“ varoval před časem ministr zemědělství Nové Jižního Walesu.
„Zaznamenali jsme, že nutrie člověka kously,“ říká Václav Nejman, vedoucí záchranné stanice a lesních zookoutků z organizace Lesy hlavního města Prahy. Kde se v Česku přemnožení hlodavci vzali?
Odborníci uvádějí, že se v ulicích objevuje od počátku pandemie nezvykle vysoký počet hlodavců, s výjimkou krátkého období v červenci, kdy mohly uzavřené podniky obnovit provoz.
Kritici jedu Stutox II vyčítali, že kromě hrabošů zabíjí i další zvířata a upozorňovali, že jejich populace se sama zhroutí. Jejich předpovědi se podle Vladimíra Melichara na jižní Moravě vyplnily.
Aplikace tzv. rodenticidů bude možná pouze na pozemcích, kde jsou hraboši přemnoženi natolik, že jejich populace překročila pětinásobek tzv. prahu škodlivosti.
Když si hlodavci stoupli na hliníkovou podlahu a zatáhli za měděné tyče, uzavřeli elektrický okruh, který poháněl vozítko dopředu. Směr pohybu řídili pomocí tří tyčí.
Ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozornily na to, že plošná aplikace jedu Stutox II může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky.
Aplikace jedu podle ministerstva ohrožuje zvěř a ptáky a je tak v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny, označilo ji rovněž za extrémně rizikovou pro životní prostředí.
Prakticky bez sucha je nyní velká část jižní Moravy, Žďársko či Šumava a Novohradské hory. Podle předpovědi by se měl rozsah sucha v dalších dnech mírně rozšiřovat.
V Broumově a okolí se přemnožili potkani a další hlodavci. Situace je nejhorší za několik posledních let. Město proto poprvé v historii nařídilo plošnou deratizaci, povinná je pro obyvatele i firmy.
Lesníci ze Žďárska nasadili do boje proti přemnoženým hlodavcům místo chemie sovy. Právě ty jsou totiž přirozeným nepřítelem hryzce, kterému se suché počasí tohoto roku líbilo natolik, že se místy přemnožil až trojnásobně. Ohrožuje přitom mladé buky.
Nýrsko má novou, a tak trochu neplánovanou atrakci, u řeky se zabydlely nutrie. Lidé je sem chodí krmit, a zvířata tak pěkně prospívají, původní pár se rozrostl na početnou rodinku. Vysoké počty zvířat už ale začaly přesahovat meze a radnice začíná uvažovat o regulaci počtu hlodavců. Tento záměr má své zastánce stejně jako zaryté odpůrce.
V Sokolově se chystají na rozsáhlou likvidaci hlodavců. Jejich výskyt se totiž opět znásobil. Přípravy a výdaje nečekají jen radnici. Odborný zásah musí pod pokutou provést všichni.
Nezvykle teplá zima už se začíná projevovat i na jihomoravských polích. Teplo probouzí hlodavce, kteří na polích okusují třeba vojtěšku. Daří se ale i plísním a plevelu. Farmáři se obávají škod.
Lidé z havířovských bytů bojují s přemnoženými potkany. Vyhladovělí hlodavci už potravu nehledají jen ve sklepech, ale zkoušejí se k ní dostat přímo v jejich bytech. Majitel domu slibuje deratizace i opravy rozkousaných potrubí.
Vzdálený ostrov South Georgia v jižním Atlantiku by mohl být už za dva roky zcela bez krys a myší. Takový je ambiciózní cíl největší deratizační operace v dějinách, který po etapách uskutečňuje mezinárodní tým. Agresivní hlodavci totiž na ostrově už léta devastují kolonie vzácných mořských ptáků.
Na mnoha místech republiky se v těchto dnech rozmísťují desetitisíce návnad pro potkany. Začala totiž podzimní deratizace. Potkanů je například v Českých Budějovicích třikrát víc než obyvatel. Množí se kvůli nepořádku kolem kontejnerů, ale i splachování zbytků potravin do kanalizace.