Oživení analytici očekávají už od jara, jeho dynamika ale bude slabá. S výraznějším růstem instituty počítají až v příštím roce, kdy by se HDP mohl podle současných předpokladů zvýšit o 1,4 procenta.
„Podstatná část inflace byla doma upečená, uvařená a taky jsme si ji tady doma, tak říkajíc, snědli. Nesouvisela s tím, co jsme si přivezli ze zahraničí,“ vysvětluje ekonom Mojmír Hampl.
„Když se podíváme na dlouhodobější obraz Ruska, je výhled v důsledku sankcí ponurý, protože omezený přístup k technologiím poškodí výrobní kapacitu a růst produktivity,“ míní.
Bankéř přičítá velký podíl na současném stavu ČNB. „Když už téměř dva roky máme dvoucifernou inflaci, a byla už téměř 20procentní, je legitimní se kouknout do sousedství a říci, proč nemáme euro.“
Náladu zahraničních investorů by mohly ještě zhoršit otřesy na čínském trhu s nemovitostmi. Fiskální zdraví Číny je ale lepší než ve zbytku světa a odliv peněz by tak mohl ještě zpomalit.
Veřejný prostor se postupně plní stížnostmi a nářky, že s tuzemskou ekonomikou to není dobré. Přitom v této chvíli není vůbec nutné pozorovat svět jenom v černých barvách.
Šéfka MMF Lagardeová před novináři vyzvala zákonodárce po celém světě, aby se zdrželi kroků, kterými by se sami poškodili, jakými jsou cla ve stylu „oko za oko“.
„Kapitalismus se musí zcela proměnit, jinak nepřežije nárůst nerovností po celém světě,“ uvedl Le Maire v projevu k začátku francouzského prezidentství ve skupině G7.
Největší evropská ekonomika, na které je závislá také řada českých firem, ve třetím čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta. To byl první pokles od roku 2015.
Evropská komise zhoršila odhad růstu české ekonomiky na letošní i příští rok. Podle její letní prognózy by se měl HDP letos zvýšit o tři procenta a příští rok o 2,9 procenta.
Nejvyspělejší státy světa se na summitu v čínském Chang-čou shodly na podpoře hospodářského růstu. Země tomu přizpůsobí své rozpočtové i měnové politiky a podpoří i rozvoj volného obchodu. Na slabý hospodářský růst a výrazné zpomalení obchodu upozornily Mezinárodní měnový fond i Světová obchodní organizace.
Peking chce udržet hospodářský růst nad 6,5 procenta. Při představování návrhu pětiletého ekonomického plánu na roky 2016 až 2020 to oznámila čínská vláda. Do hlavního města se na Všečínské shromáždění lidových zástupců sjeli nejvlivnější politici a podnikatelé v zemi.
Hospodářství České republiky rostlo v loňském posledním čtvrtletí nejrychleji ze všech zemí v Evropské unii. V meziročním srovnání o 1,3 procenta a v porovnání mezi kvartály dokonce o 1,9 procenta. To je víc, než se původně předpokládalo. Aktuální čísla dnes uveřejnil Český statistický úřad. Takové zlepšení prý Česko zažilo naposledy začátkem roku 2007.
Politici i ekonomové ještě nedávno říkali, že je třeba šetřit. V Česku i v celé Evropě používali strašák Řecka, tedy hrozbu státního bankrotu. Teď ale najednou skoro všichni tvrdí, že to Evropané se škrty přehnali a je na čase podpořit hospodářský růst a snížit vysokou nezaměstnanost.
Velkým škrtům v rozpočtu a zvyšování daní možná bude prozatím konec. Lídři členských zemí Evropské unie se v Bruselu dohodli, že chtějí nejen šetřit, ale také podpořit růst. To má snížit současnou rekordní nezaměstnanost.
Finanční ředitelé po celém světě předpovídají návrat k mírnému hospodářskému růstu. Vyplývá to ze Zprávy o globálním obchodu a výdajích, kterou připravují společnosti American Express a CFO Research. Nejoptimističtější jsou finanční ředitelé v Indii, Spojených státech a Mexiku.
|Adéla Havránková, Jan Richter, Eva Presová|Ekonomika
Skupina zemí G8 by kromě úsporných opatření měla podporovat také růst, řekl po schůzce s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Bílém domě americký prezident Barack Obama. Ten v tom vidí způsob, jak zmírnit krizi v zemích eurozóny.
Šéfové států a vlád evropské sedmadvacítky budou hledat cesty k podpoře růstu ekonomiky. Mimořádný summit unie o prorůstových opatřeních svolal předseda Evropské rady Herman van Rompuy. V Bruselu se má sejít 23. května.
Nová prognóza České bankovní asociace počítá v letošním roce se stagnací české ekonomiky. Hospodářství by mělo začít růst od druhé poloviny roku 2012 a zejména pak příští rok.
Dluhovou krizi v eurozóně nevyřeší jen tvrdé škrty. To dnes v Římě pravděpodobně uslyší německá kancléřka Angela Merkelová. Ta se sejde s předsedou italské vlády Mariem Montim. Ten tvrdí, že Evropa musí vedle úspor také podpořit hospodářský růst.
Hlavním úkolem Evropské unie teď musí být podpora hospodářského růstu. Takový cíl chce Česká republika prosadit do závěrů dnešní a zítřejší schůzky evropských lídrů v Bruselu. Českému rozhlasu to řekl vysoce postavený diplomatický zdroj.
Česká ekonomika v příštím roce poroste o 1,6 procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Pohorší si také ekonomika eurozóny, její růst by se podle organizace měl pohybovat kolem 0,2 procenta. Víc než letos by měla růst pouze americká ekonomika, asi o 2 procenta.
Americká ekonomika se dostala na předkrizovou úroveň. Tentokrát to trvalo tři roky a devět měsíců, než hodnota zboží a služeb vyprodukovaných ve Spojených státech převýšila úroveň před příchodem recese. Běžně se s recesí vypořádá třikrát tak rychle, což svědčí o tom, že problémy nekončí. Amerika, podobně jako mnohé další země zejména na Západě, se musí vyrovnat s dluhy, a čeká ji proto ochlazení hospodářského růstu. Jak výrazné? I na to se Roman Chlupatý v Londýně zeptal konzultanta Saxo Banky Nicka Beecrofta: