Vodáci vyhodnotili jako nebezpečné splav sjíždět, proto jej nesplouvali, lodě obnesli a nastoupili až pod jezem. Proud ale loď vtáhl, kanoe se převrhla a muži se začali topit.
Polsko zatím písemné informace o nastavení nových pravidel Česku nedodalo. Mělo tak učinit do pondělí, Česko si pak chce polská opatření vyhodnotit a případně zrušit veterinární příkazy.
Ministr zemědělství Miroslav Toman začátkem února řekl, že luxusní pražské restaurace vydávaly polské hovězí za luxusní argentinské maso, „mohly prodávat za tisíc korun porci“.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) ve středu prohlásil, že některé luxusní pražské restaurace odebíraly hovězí z problematických polských jatek a následně ho vydávaly za argentinské.
Restaurace, které odebíraly v Praze hovězí z polských jatek, je následně vydávaly za argentinské, řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) ve středu na sněmovním zemědělském výboru.
Případ atypické nákazy bovinní spongiformní encefalopatií (BSE) byl podle mezinárodní organizace zjištěn v polském městě Mirsk, které leží severovýchodně od Liberce.
Evropská komise v pátek uvedla, že se maso z jatek dostalo na trh 14 členských zemí EU, včetně České republiky. Upozornila, že je v úzkém kontaktu s polskými úřady a že záležitost se vyšetřuje.
„Tohle jídlo si lidé dávají o víkendu. Vaříme je tedy jen v pátek, v sobotu a v neděli. Ve všední dny to neděláme. Neprodalo by se to,“ říká majitel stánku s pokrmem sadzu.
Argentina je známá hovězím. Když získala na začátku devatenáctého století nezávislost na Španělsku, proměnili obyvatelé zbraně v zemědělské nástroje a pampy na jihu země se staly obilnicí Argentiny.
Evropská unie, Čína, Jižní Korea a Chile v pondělí zcela nebo částečně zakázaly dovoz masa z Brazílie. Reagovaly tak na zprávu, že úřady této jihoamerické země obvinily největší brazilské zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu místní hygieniky i politiky. K restrikcím na dovoz brazilského masa se v úterý připojily také Švýcarsko a Hongkong, Jižní Korea svůj zákaz naopak zrušila. Čeští veterináři potvrdili, že dozor nad masem z Brazílie, které se do Česka dováží, zpřísnili.
Pojídači steaků soutěžili v obci Soběsuky na jižním Plzeňsku o titul Maxijedlíka. Vítězem se stal Josef Průcha z Blovic, který během pětiminutového časového limitu spořádal 929 gramů hovězího masa.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce prověřuje, zda se do Česka dostaly zmrazené hovězí lasagne s obsahem koňského masa od firmy Findus. Ty se objevily v britských obchodech a z tamních testů vyplynulo, že 11 z 18 produktů obsahuje koninu.
Maďarský úřad pro bezpečnost potravin pozastavil činnost firmy, která vyvezla do Švédska přibarvované vepřové maso. Jde o podvod, který vepřovou panenku mění naoko na hovězí svíčkovou. Padělané maso z Maďarska se našlo i na Slovensku – v Košicích.
Farmáři začali porážet hovězí dobytek doma. Doposud museli vozit skot na jatka, od 1. ledna si mohou mladé hovězí kusy porazit sami, a to s podmínkou, že všechno maso spotřebují a nic neprodají.
Japonsko hlásí výskyt radioaktivity v hovězím mase. Ve vzdálenosti 70 kilometrů od jaderné elektrárny v něm experti naměřili množství cesia přesahující povolený limit. Zjištěné hodnoty nepředstavují vážnou hrozbu pro lidské zdraví, mohou mít ale negativní dopad na místní zemědělce.