Polsko ohlásilo případ atypické formy nemoci šílených krav poblíž hranic s Českem

Polsko ohlásilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav (BSE) na farmě poblíž hranice s Českou republikou. Informovala o tom v pondělí Světová organizace pro zdraví zvířat s odvoláním na polské ministerstvo zemědělství.

Aktualizováno Paříž/Varšava (Aktualizováno: 20:10 4. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráva (Ilustrační foto)

Kráva (Ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Případ atypické nákazy bovinní spongiformní encefalopatií (BSE) byl podle mezinárodní organizace zjištěn v polském městě Mirsk, které leží severovýchodně od Liberce. Nakažené zvíře bylo utraceno, napsala agentura Reuters.

Atypická BSE se podle odborníků objevuje ve velmi malé míře. Odhalený případ nemá vliv na oficiální status rizikovosti Polska z hlediska BSE, uvedla OIE. Upozornila, že předchozí známý případ BSE v Polsku byl zjištěn v březnu 2013.

Polovina hovězího z Polska se dostala k českým spotřebitelům ve Varnsdorfu či v Kostelci nad Labem

Číst článek

Nemoc šílených krav se u zvířat projevuje zpočátku změnou chování - lekavost, podrážděnost, napadání jiných zvířat, separace od stáda. Nemocná zvířata se také projevují zvýšenou pohybovou aktivitou, zhoršenou koordinací a poleháváním. Během jednoho až osmi týdnu zvířata pak hynou v důsledku celkového vyčerpání.

Státní veterinární správa (SVS) doporučuje chovatelům v rámci prevence nezkrmovat masokostní moučkou a zvěř podrobovat vyšetření.

BSE byla poprvé diagnostikována v roce 1986 v Británii, kde v 90. letech decimovala chovy hovězího dobytka. Po konzumaci nakaženého masa v Evropě zemřelo více než 100 lidí. U všech se objevila lidská forma BSE, takzvaná Creutzfeldt-Jakobova nemoc (CJD), která je nevyléčitelná a smrtelná.

Podle SVS patří členské země Evropské unie ke státům se zanedbatelným rizikem výskytu nemoci. Poslední případ tohoto onemocnění byl zaznamenán ve Španělsku před dvěma lety, v Česku pak v roce 2009.

Zpráva o výskytu atypické formy BSE v Polsku přichází v době, kdy inspektoři Evropské unie v této zemi vyšetřují podrobnosti skandálu kolem porážení údajně nemocných krav a prodeje jejich masa.

Maso z problémových jatek bylo podle dosavadních poznatků Evropské komise exportováno do třinácti evropských zemí. Podle českého ministerstva zemědělství bylo 300 kilogramů dovezeno i do Česka, které zvažuje úplný zákaz dovozu polského hovězího.

jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme