Českokrumlovský zámek nejspíš přijde o jeden ze symbolů – chov medvědů. Památkáři upozorňují na to, že medvědária na hradech a zámcích nesplňují podmínky. Možností je získat certifikát chovné stanice.
„Výhoda klientů z Ruska a Asie byla, že šlo o organizované zájezdy. To je vždy pro provoz jednodušší,“ říká Oldřich Pešek z Národního památkového ústavu.
Jihomoravský zámek Milotice sice není výslovně dějištěm žádného soudobého románu, přesto do seriálu Česko mezi řádky patří. Je totiž spojený s knihou Poslední aristokratka.
Od pondělí jsou povoleny hromadné akce do 300 osob, a to jak ve venkovních, tak i ve vnitřních prostorách. Žáci prvního stupně se mohou vrátit do škol a otevírají se i vnitřní prostory hradů a zámků.
Národní památkový ústav, který opatření vyhlásil, má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů. Památky ve správě státu loni navštívilo 5,273 milionu lidí.
Startuje sezona na památkách, které spravuje Národní památkový ústav. Radiožurnál proto zmapoval novinky na hradech a zámcích, zákulisí průvodcovské práce, nebo třeba místa, kde už mají turistů dost.
V rozhovoru s Alenou Zárybnickou se vyznal z lásky k počasí, ať už je jakékoli. A také vysvětlil, proč se právě jeho ptají známí na české hrady a zámky.
Až dvěma třetinám nemovitých památek v České republice hrozí, že přijdou o zákonnou ochranu a jejich majitelé je budou moci třeba přestavět. Pochybnosti vyvolal nedávný rozsudek Městského soudu v Praze. O situaci informovala sobotní Mladá fronta Dnes.
Po zimě se v Česku začínají pomalu otevírat hrady a zámky. Třeba o tomto víkendu se lidé mohou podívat na zámek Hrubý Rohozec na Turnovsku. Většina památek ale své brány otevře až na začátku dubna.
České památky letos navštívil rekordní počet lidí. Podle informací Národního památkového ústavu to bylo dokonce více než čtyři a půl milionu návštěvníků. Tradičně nejvíc lákal zámek Lednice, kam dorazilo tři sta padesát tisíc lidí.
Hlavně díky pěknému počasí a speciálním programům provedli kasteláni českých hradů a zámků o prázdninách více turistů než v minulém roce. Podle odhadů by hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu letos mohlo navštívit až čtyři a půl milionu lidí.
Zahradní muzeum stavebních památek Boheminium u Mariánských Lázních na Chebsku obohatil nový miniaturní model. Unikátní park nabízí desítky replik nejvýznamnějších českých památek. Například hrad Karlštejn nebo zámek Červená Lhota. Letošní expozici doplnil Státní hrad a zámek Bečov.
První dubnový víkend se otevírají pro návštěvníky hrady i zámky. Vodní hrad Lipý v České Lípě láká na gotické sklepy. Zámek v Zákupech zase nabízí unikátní výstavu. Část prohlídkového okruhu je zařízena tak, aby připomínala interiéry často už neexistujících zámků v okolí. Návštěvníci tak mohou vidět, jak vypadaly komnaty zbořených nebo nepřístupných zámků například ve Sloupu v Čechách, Svojkově nebo Zahrádkách.
Návštěvnická sezóna na jihu Čech začíná prvního dubna. Většina jihočeských hradů a zámků ale otevře své brány už tento víkend. Některé z nich návštěvníky lákají na nové expozice nebo obnovené interiéry.
O deset korun víc za vstupné na hrad nebo zámek. I tak musí Národní památkový ústav bojovat proti dalšímu snižování státních dotací. Oproti minulému roku letos dostane o pětadvacet milionů korun méně.
Pokud jste na zimní dovolené nebo ji plánujete a počasí moc nepřeje, nemusíte nutně jen do bazénu nebo sauny. Na jihu Čech jsou už několikátou sezónu otevřené některé hrady a zámky a po předběžném objednání také muzea a kláštery.
Hlavní návštěvnická sezóna na hradech a zámcích končí. Kasteláni přiznávají, že byla slabší než obvykle, a to hlavně kvůli dlouhé zimě a červnovým povodním. Přesto výnosy Národního památkového ústavu v červených číslech nejsou. Vydělat mu pomohli filmaři.
Na některé hrady a zámky Libereckého kraje chodilo v horkém létě méně lidí. S menší návštěvností se potýkaly Trosky, Lemberk a taky Grabštejn. Tam například v prvním měsíci prázdnin přišlo o 1800 návštěvníků méně než loni.
Také středočeské hrady a zámky se po zimní pauze pomalu probouzejí k životu. Výjimkou není ani zámek Kačina u Kutné Hory. Někdejší letní sídlo rodu Chotků využívá z velké části především Muzeum českého venkova. Muzejní pracovníci se snaží neustále vylepšovat zámecké expozice a na víkend připravili také další ročník oblíbené Cukrářské pouti.
První duben je nejen tradičním aprílovým dnem, ale také oficiálním datem pro zahájení turistické sezony. Ze čtyř státních hradů a zámků Zlínského kraje si se zahájením provozu až na tento den počkal jediný, ten vizovický. Buchlovice, Buchlov i Kroměříž otevřely svá historická sídla už v minulých dnech.
Do Jaroměřického zámku přijeli velmi cenní buldočci. Na nové výstavě představí život vášnivé chovatelky buldočků hraběnky Elvíry, která dokonce svým čtyřnohým kamarádům platila vlastní komornou.
Hrady a zámky v Libereckém kraji se už příští týden otevřou prvním návštěvníkům. Čeká je opět plno novinek. Celý rok se například budou setkávat s francouzskými panovníky. Děti školou povinné zase budou mít možnost prohlédnout si interiér památek za výhodnější vstupné.
Územní památková správa v Českých Budějovicích má od nového roku na starosti kromě jihočeských památek také hrady a zámky z Plzeňska a Vysočiny. Namísto stávajících 13 státních památek jich tedy bude spravovat 29. Pro návštěvníky hradů a zámků se ale v podstatě nic nezmění.
Úroveň průvodcovských služeb na českých památkách je tristní. Tvrdí to literární historik Martin C. Putna, který považuje provázení za socialistický přežitek. Podle jiných jsou ale průvodci, byť jejich úroveň skutečně pokulhává, naopak nutností. Hrady a zámky si totiž nemusí platit další ostrahu.
V pondělí bývá na hradech a zámcích většinou zavírací den. Dnešek je v tomto ohledu díky Velikonocům výjimkou. Vedení Národního památkového ústavu by ale chtělo hrady a zámky otevřít i zkraje týdne. To však může narazit na překážky.
5:05
|Naděžda Hávová, Ivan Holas, Jaroslav Skalický, Kristina Winklerová|Historie
Hrady a zámky se otevírají návštěvníkům. Nepočítaje soukromé památky to bude i devět desítek objektů, které spravuje Národní památkový ústav. Podle jeho generální ředitelky Nadi Goryczkové zůstává vstupné na těchto památkách stejné jako loni, navíc budou některé otevřeny déle.
Ojedinělá akce s názvem ‚Otevřete 13. komnatu aneb Odhalte tajemství českých hradů a zámků‘, která odstartuje na některých hradech a zámcích v květnu, nabídne zábavu a napětí a má více přiblížit průvodce návštěvníkům.
Zatímco státní hrady a zámky navštěvuje čím dál méně zahraničních turistů, Češi se na ně naopak znovu vracejí. Národnímu památkovému ústavu se tak podařilo zastavit výrazný pokles návštěvnosti z předešlých let.