Projekt Po stopách šlechtických rodů představí v českých hradech a zámcích Itálii 17. století
Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášely italské šlechtické rody zejména v 17. století. Na programu jsou i různé výstavy a přednášky, řekla na čtvrtečním představení 15. ročníku projektu v Květné zahradě v Kroměříži generální ředitelka ústavu Naďa Goryczková.
Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Projekt lidem představí zejména italské rody Collaltů, Colloredů a Piccolominiů, které v českých zemích získaly po třicetileté válce významné majetky.
Zemanův sponzor chce zbourat památku. Památkáři jsou proti, ministerstvo mu vyšlo vstříc
Číst článek
„Především se v Uherčicích mohou těšit na otevření nového prohlídkového okruhu, obnovené interiéry v západním křídle, které letos pro návštěvníky otevřeme. Na Náchodě to pak bude reinstalace prohlídkového okruhu Zámek za Piccolominiů, který otevíráme. Na Opočnu to budou komentované prohlídky se zaměřením na bohatou výzdobu zámku a hlavní obrazárnu,“ řekla Goryczková.
Členové italských šlechtických rodů se však podle ní významně uplatnili už ve službách Rudolfa II. při pobytu na císařském dvoře v Praze v závěru 16. století. „Ambicí projektu Po stopách šlechtických rodů je představit nejen tyto šlechtické rody, ale také kulturní vlivy, které spolu s nimi dorazily.
Architekti, stavební mistři, malíři a štukatéři celé 17. století vytvářeli pozoruhodná umělecká díla v prostředí našich zámků, paláců a zahrad,“ uvedla Goryczková.
Očima šlechtických rodů
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) ocenil letošní výběr tématu projektu Po stopách šlechtických rodů. Připomněl, že první vlna vlašských, tedy italských architektů, přinesla do českého prostředí renesanci. „Považuji za velmi originální, že jsme se tentokrát nepodívali na Itálii očima architektů a stavebních mistrů, ale prostřednictvím šlechtických rodů, které jsou méně známé,“ řekl Baxa.
Zaorálek o připravovaném stavebním zákonu: Nespatří světlo světa, pokud nenajdeme dohodu
Číst článek
Kroměřížskou Květnou zahradu, která je památkou UNESCO, si památkáři pro zahájení letošního ročníku projektu nevybrali náhodou. „V letošním roce si připomínáme 350 let od ukončení první významné etapy budování Květné zahrady italskými mistry, které sem pozval tehdejší olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, který měl také italské kořeny,“ uvedla Goryczková.
Projekt nabídne cyklus přednášek, mimořádných prohlídek, výstav, koncertů a programů pro děti na památkách v celé České republice. Kromě Uherčic, Náchoda, Opočna a Květné zahrady se do něj zapojí například i státní zámky Třeboň, Duchcov, Nebílovy, Kratochvíle, Buchlovice nebo Lysice a územní odborná pracoviště v Telči a v Kroměříži.
Dále to budou města a obce, které jsou s italskými rody historicky propojené. Památkáři chystají také vydání publikací Zámek Uherčice a Collaltové – italský rod na Moravě.
Hlavní sezona na většině státních památek začne o nadcházejícím víkendu. Loni hrady, zámky a další objekty ve správě Národního památkového ústavu navštívilo přibližně čtyři miliony lidí.