Ministerstvo by chtělo ještě do konce roku sterilizovat 20 hrochů a dalších 40 v příštím roce. Podle ministryně se jedná o drahou a náročnou operaci, která u každého jedince trvá šest až sedm hodin.
Hroši jsou v Kolumbii nepůvodním druhem. V oblasti řeky Magdalena jich žije asi 80, bez zásahu by se v příštích dvaceti letech jejich počet zvýšil až na 1500, odhadují odborníci.
Hrochy si do Kolumbie nechal v 80. letech dovézt slavný narkobaron Pablo Escobar. S úpadkem jeho drogového impéria se ale zvířata dostala do volné přírody, kde se od té doby výrazně rozmnožila.
Nový hroší přírůstek v Safari Parku Dvůr Králové se poprvé podíval do letního výběhu. Ošetřovatelé ho chtěli přestěhovat už na konci května - mládě ale nechtělo do bedny.
V Kolumbii zahájili hon na skupinu hrochů, kteří začali ohrožovat jedno malé město. Asi šedesátičlenné stádo doposud žilo volně v okolí, sucho je ale donutilo hledat potravu i blízko lidských obydlí. Nejde přitom vůbec o zvířata, která do tamní přírody patří. Jsou dědictvím drogového mafiána Pabla Escobara.
V zoologické zahradě v Troji se dnes slavnostně otevřou nové pavilony pro slony a hrochy, návštěvníci budou moci například pozorovat hrochy pod vodou. Široký doprovodný program nabízí srílanskou a českou lidovou hudbu i očekávané křtiny malého slůněte.
Hroch uvázlý v elektrické rozvodně by mohl nadělat stejnou škodu jako slon v porcelánu. Naštěstí zařízení nebylo pod proudem a tlustokožec byl trpělivý. I takové situace nastávaly při povodních před deseti lety.