Poruchy eviduje i společnost ČEZ, která podle mluvčí Soni Holingerové měla v pátek v noci bez proudu zhruba 4500 míst a v sobotu ráno kolem 1700. Většina byla na Frýdecko-Místecku a Ostravsku.
Silné srážky způsobily v údolí Val Mesolcina (německy Misox) v italofonním hornatém regionu v kantonu Graubünden sesuvy bahna a záplavy, které smetly několik domů a vozidel.
Kvůli bouřkám byla omezená silniční i železniční doprava v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na silnice a tratě tam popadaly stromy, někde byly problémy s dodávkami elektrického proudu.
Výstraha před bouřkami platí od čtvrtečních 17.00 do pátečních 2.00. Bouře podle meteorologů hrozí hlavně na jihu a východě Čech, ve Slezsku a na téměř celé Moravě.
Varování před bouřkami, které vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí až do pondělí. Do pondělního poledne zůstává v platnosti i výstraha před povodněmi pro Plzeňský kraj.
Trojici lidí v kempu v Lindau u Bodamského jezera zranily padající stromy. Jeden z nich utrpěl zranění vážná. Úřady poté nařídily vyklizení celého kempu, kde se nacházelo na 900 lidí.
Na pražském hlavním nádraží voda natekla do odbavovací haly. Podle Správy železnic přitekla po sjezdové rampě, která přivádí auta k odjezdovým tabulím v horní části budovy.
Bouřlivé počasí na jihu Rakouska si vyžádalo životy dvou dívek ve věku čtyři a osm let z okresu Wolfsberg a dalších 13 lidí bylo zraněno, z toho dva těžce.
Zasažena byla především nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Jen v Paderbornu bylo podle policie zraněno 43 lidí, desítka z nich vážně.
Do Česka dorazí v pátek bouřky doprovázené nárazovým větrem, kroupami a krátkodobými srážkami. Na některých místech mohou přívalové deště rozvodnit řeky a zatopit sklepy a podchody.
Jihomoravští hasiči v neděli večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou spadlé stromy, hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu.
Výstraha před velmi silnými bouřkami platí do nedělního rána v příhraničních okresech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje.
Na povodňový stupeň ohrožení vystoupala voda na Lužické Nise v Proseči nad Nisou na Jablonecku, na Brzině v Hrachově na Příbramsku a na Úslavě v Prádle na Plzeňsku.
Nejvážnější situace je na tocích v povodí Úslavy a Klabavy, kde meteorologové varovali před extrémním nebezpečím záplav. Na dalších místech řeky vystoupaly na druhý nebo první povodňový stupeň.
Jenom ve Stuttgartu vyjížděli hasiči od pondělního večera v souvislosti s bouřkami k 330 událostem. Na budově Státní opery ve Stuttgartu bouře strhla část střechy a z podstavců svrhla sochy.
„Apeloval bych na to, abychom nepoužívali, že silné tornádo bylo důsledkem klimatických změn. To by bylo hodně odvážné tvrzení,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz odborník na tornáda Martin Setvák.
„Došlo tam k popadání střech, došlo taky k několika nehodám autobusů, jsou tam lidé zavalení v domech,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí záchranné služby Jihomoravského kraje Hedvika Kropáčková.
„V terénu pracujeme na obnovení dodávek elektřiny, předpoklad je v dopoledních hodinách – kolem deváté či desáté hodiny,“ komentovala pro Radiožurnál mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.
Již ve středu varoval Český hydrometeorologický ústav před vydatným deštěm v krajích Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském. Výstraha před silnými bouřkami platí v Česku do noci na pátek.
Silné bouřky s přívalovým deštěm nebo kroupami se budou v Česku ojediněle vyskytovat od čtvrtečního poledne. Výstraha před nimi platí do noci na pátek. Hrozí rozvodnění malých toků.
Bouřky bude provázet intenzivní přívalový déšť, místy může napršet i 70 milimetrů, při opakovaných bouřkách pak až 100 milimetrů. Meteorologové varují i před dalšími bleskovými povodněmi.