Adolescentka zapálila závěs v koupelně, který předtím postříkala prostředkem na hubení hmyzu, informovala agentura AP. Požár poté zachvátil celou dřevěnou budovu.
„Počáteční vyšetřování naznačuje, že požár byl založen ze zlého úmyslu,“ sdělila tamní policie. Úřady také konstatovaly, že internát měl sice pět dveří, ale dívkám v úniku bránily kovové mříže.
Maximální výši poplatku limituje vyhláška z roku 2005. Podle ní můžou studenti za pokoj druhé kategorie platit maximálně 900 korun měsíčně, za pokoj první kategorie 1600 korun. Někde nezdražili vůbec.
Kanadská vláda naznačila, že papežova omluva za roli, kterou římskokatolická církev sehrála při násilné asimilaci a trýznění dětí původních obyvatel v kanadských internátních školách, není dostatečná.
„S hanbou a jednoznačně, pokorně prosím o odpuštění za zlo, kterého se tolik křesťanů dopustilo na domorodém obyvatelstvu,“ řekl papež domorodým obyvatelům.
Bičování, fackování, dětská práce i sexuální zneužívání a nejméně pět set potvrzených mrtvých dětí. Takové jsou závěry první části vyšetřování, jak fungovaly internátní školy pro domorodé Američany.
Fotografii pořídila kanadská fotografka Amber Brackenová pro list The New York Times. Připomíná oběti z řad domorodých dětí z internátních škol v Kanadě.
Tento týden si v knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz můžete zahrát o nelehké čtení, které polské reportérce Joanně Gierak-Onoszko vyneslo čtenářskou cenu Nike a nominaci na Cenu Ryszarda Kapuścińského.
V roce 2006 se kanadská vláda a náboženské instituce zavázaly zaplatit 1,9 miliardy kanadských dolarů 86 tisícům obětí nuceného kanadského vzdělávacího systému, popsal The Guardian.
Násilným vzdělávacím systémem, který měl vést k asimilaci indiánů a dalších menšin do kanadské společnosti, dohromady prošlo asi 150 tisíc dětí. Více než 4000 z nich v internátech zemřelo.
Nález přichází měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.
„Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek,“ uvedl Matawalle. „Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí.“
Únos několika stovek žáků země zažila také loni v prosinci, drtivou většinu z nich se ale bezpečnostním složkám podařilo po týdnu osvobodit. Tehdy se k činu přihlásila organizace Boko Haram.