Týrání a přes pět set mrtvých dětí. To jsou závěry vyšetřování internátů pro domorodé Američany
Vláda Spojených států se podílela na smrti nejméně pěti set indiánských dětí v internátních školách, které sloužily k nucené převýchově. Reálně to ale budou tisíce, možná i desetitisíce obětí za 150 let této praxe. Vyplývá to z úvodní zprávy administrativy Joea Bidena. První vyšetřování tohoto druhu nařídila za resort vnitra Deb Haalandová, historicky první ministryně americké vlády z řad původních obyvatel.
Haalandová zadržovala pláč, když veřejně představovala závěry první části vyšetřování. Tato praxe násilného odebírání indiánských dětí rodičům a jejich umisťování do internátních škol fungovala ve Spojených státech až do roku 1969 a postihla i její prarodiče. Ty podle ní vláda ukradla z jejich přirozeného prostředí v osmi letech.
V internátních školách potírali kulturní identitu indiánských dětí, nutili je měnit jména, sexuálně zneužívali, bičovali či fackovali. Poslechněte si celou reportáž Jana Kaliby
„Mnoho dětí, jako byli oni, se nikdy nevrátilo domů. Některé odebírali už ve čtyřech letech. Každé z těch dětí je chybějícím členem rodiny, co nenaplnilo smysl svého života. Ztratily ho kvůli tomuto strašnému systému, který rozděloval rodiny a snažil se vymýtit naši kulturu,“ řekla Haalandová.
„Je to srdcervoucí. Ale není to pro nás nové. Žijeme s tímto mezigeneračním traumatem dlouhodobě. Co je nové, to je vůle současné vlády snažit se to napravit. Protože to trauma se projevuje i v současných problémech kmenových komunit,“ zmínila Haalandová problémy indiánů s duševním zdravím, chudobou nebo nízkým průměrným věkem dožití.
Dětská práce a hladovění
Zpráva z vyšetřování ukazuje, že americkou vládou financovaných internátních škol bylo víc než čtyři sta. Potírali v nich kulturní identitu indiánských dětí, nutili je měnit jména, sexuálně zneužívali, bičovali či fackovali. Běžná byla nucená dětská práce, hladovění, zanedbávání zdravotní péče nebo tresty za pokus o útěk.
„Moji předci žili udržitelně na jihozápadě dnešních Spojených států. Jejich federální vláda se zároveň s rozpínavostí směrem na západ snažila i vyhladit, vykořenit a asimilovat původní obyvatelstvo,“ rekapitulovala Haalandová.
„Nedá mi to, abych nemyslela na současné tragédie životního prostředí, jako je vymírání živočišných druhů nebo stále extrémnější požáry. I tomu všemu jsme se mohli vyhnout, kdyby americká vláda respektovala původní obyvatele a spolupracovala s nimi na jejich způsobu péče o Zemi, kterou si vyvíjeli tisíce let,“ dodala první ministryně americké vlády z řad původních obyvatel.
Haalandová teď oznámila start iniciativy, během které se přeživší z indiánských internátních škol budou moci podělit o své příběhy a udělat z nich součást sbírky orální historie a také budou mít šanci vyhledat odbornou pomoc se svými traumaty z dětství.