Kyjev tento týden ohlásil zahájení jižní protiofenzivy, jejímž cílem je znovudobytí okupovaných území. V Chersonské oblasti už zjevně ukrajinská armáda zaznamenala první úspěchy.
Z neokupovaných částí Doněcké oblasti se musí evakuovat více než 200 tisíc lidí. Region je dlouhodobě bez dodávek plynu a v mnoha obcích chybí zásobování.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil ukrajinské armádě, vybavené nyní západními zbraněmi, aby znovu dobyla „okupované pobřežní oblasti, které jsou životně důležité pro ekonomiku země“.
Ukrajina vyzvala civilisty v Ruskem okupované Chersonské oblasti na jihu země, aby se urychleně evakuovali, protože ukrajinské ozbrojené síly tam připravují protiútok.
„V současnosti jednáme o evakuaci 38 těžce zraněných bojovníků, kteří nedokážou stát na vlastních nohou. Postupujeme krok za krokem,“ napsala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.
Vojáci tvrdí, že mohou pouze doufat o evakuaci všech civilistů, ale nelze to říct s jistotou. Některé tunely pod komplexem jsou totiž zasypané. Na místě zůstávají uvězněni těžce ranění vojáci.
„Prezidentův příkaz byl splněn: všechny ženy, děti a starší lidé byli z Azovstalu evakuováni,“ napsala Vereščuková. „Tato část humanitární operace byla dokončena,“ dodala.
Snaha o evakuaci civilistů z města Mariupol stále pokračuje. Evakuační konvoj již vyjel z města, míří na severozápad do Záporoží, které je pod kontrolou ukrajinských sil.
V obrovském metalurgickém komplexu jsou podle dostupných informací rovněž zbývající ukrajinští obránci zdevastovaného města a podnik představuje poslední významnou oblast ukrajinského odporu ve městě.
Až 700 tisíc uprchlíků podle ruské státní agentury TASS zamířilo do Ruska. Moskva do bilance zahrnuje jak lidi opouštějící území, o která se zrovna vedou boje, tak i obyvatele separatistických území.
Vicepremiérka Iryna Vereščuková upozornila, že Rusové si přejí výměnu zajatců pouze na základě parity, tedy zajaté vojáky za zajaté vojáky, pohraničníky za pohraničníky nebo námořníky za námořníky.
Zelenskyj řekl, že obyvatelé Mariupolu žijí „v naprostém obležení, bez jídla, bez vody, bez léků, za neustálého ostřelování, za neustálého bombardování“. Mariupol měl před válkou na 430 000 obyvatel.
Z Rusy obléhaného Mariupolu dál zůstává většina z jeho přibližně 400 000 obyvatel. Nefungují tam dodávky elektřiny ani tepla, je problém s nedostatkem vody, potravin a léků.
Ruské ozbrojené síly souhlasily s dočasným klidem zbraní v evakuačních oblastech od 8.00 do 20.00 SEČ. Rusko dříve sdělilo, že umožní humanitární koridory z pěti měst, píše agentura Reuters.