Podle žalobce uzavřel bývalý ředitel IZIP s jednatelem společnosti FINIM několik účelových smluv o zprostředkovatelské činnosti vůči VZP, na jejichž základě mu společnost vyplácela peníze.
Detektivové znovu otevřeli případ elektronických zdravotních knížek firmy IZIP. Nově obvinili pět lidí z krácení daně a praní špinavých peněz. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Firma IZIP dříve pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) provozovala elektronické zdravotní knížky pacientů a portál pro komunikaci s lékaři či zaměstnavateli.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vrátí 46 procent akcií firmy IZIP, která provozuje elektronické zdravotní knížky. Informuje o tom server Aktuálně.cz. O vrácení akcií rozhodla správní rada VZP. Pojišťovna akcie IZIP koupila v roce 2011 za víc než milion korun.
Všeobecná zdravotní pojišťovna vypověděla po 12 letech smlouvu s firmou IZIP na provozování portálu pro komunikaci s lékaři a plátci. Od ledna 2016 VZP spustí vlastní elektronickou platformu. Výpověď smlouvy schválila správní rada pojišťovny. Končí tak poslední smlouva, kterou VZP s IZIP měla.
Všeobecná zdravotní pojišťovna vyplatila zhruba 513 milionů korun soukromé společnosti IZIP na nábor nových klientů. Na nové pojištěnce šlo ale pouze 40 milionů korun, zbytek soukromá firma použila na angažmá svých nových zákazníků.
Všeobecná zdravotní pojišťovna chce získat pod svou kontrolu firmu IZIP. Jestli se obchod nepodaří domluvit, VZP podle jejího ředitele Zdeňka Kabátka stávající smlouvu vypoví a vypíše výběrové řízení. Pak by portál, důležitý ke komunikaci s lékaři, pojišťenci i plátci pojistného, přešel do péče jiné společnosti.
Správní rada největší zdravotní pojišťovny VZP bude řešit, co dál s portálem od firmy IZIP, přes který komunikuje s lékaři, plátci i pojištěnci. IZIP pojišťovna vlastní spolu s neprůhlednou švýcarskou firmou. Za provoz portálu pojišťovna platí IZIPu 5 milionů korun měsíčně.
Protikorupční policie obvinila v souvislosti s elektronickými zdravotními knížkami dva lidi. Měli se dopustit pletich při veřejné soutěži, za to jim hrozí až osm let vězení. Policie je stíhá na svobodě.
Všeobecná zdravotní pojišťovna by mohla odkoupit zákaznický portál od firmy IZIP. Dnes to opět projednávala její správní rada, odkup ale zatím nepotvrdila. Čeká se na návrhy konkrétních kroků a také na finanční analýzu tohoto řešení.
Všeobecná zdravotní pojišťovna by se mohla do konce roku definitivně oddělit od firmy IZIP. Dnes to navrhl správní radě ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Elektronický portál, které teď spravuje IZIP a přes který pojišťovna komunikuje s pacienty i lékaři, by přešel pod VZP.
Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek dnes navrhne správní radě, jak uzavřít kauzu elektronických knížek IZIP. Projekt měl ušetřit peníze, místo toho přišel pojišťovnu na miliardu a 700 milionů korun.
Po dnešku by mohlo být jasné, co bude s kritizovanými elektronickými zdravotními knížkami firmy IZIP. Správní rada VZP má dostat od ředitele této největší pojišťovny zprávu, jak dopadla jednání s firmou. Teď pojišťovna platí firmě za provozování portálu, který potřebuje ke komunikaci s lékaři a pacienty.
Největší zdravotní pojišťovna nebude kupovat zbylé akcie společnosti IZIP. Vedení VZP o tom rozhodlo dnes. Důvodem je zřejmě příliš vysoká suma, kterou požadoval druhý menšinový akcionář firmy IZIP - neprůhledná švýcarská společnost eHi ehealth International.
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny rozhoduje poprvé v novém složení. Minule rezignoval jak ředitel největší zdravotní pojišťovny Pavel Horák, tak předseda její správní rady Marek Šnajdr. Dnes poprvé ji vede radní náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Dorazil i nový ředitel Zdeněk Kabátek.
Ministerstvu zdravotnictví se nelíbí nová smlouva, kterou v tomto měsíci uzavřela Všeobecná zdravotní pojišťovna se společností IZIP na provozování takzvaného Portálu za pět milionů měsíčně. Rezort na dotaz Radiožurnálu potvrdil, že při uzavření smlouvy mohla pojišťovna obejít zákon, a jeho zástupci tak dnes hodlají řešit okolnosti uzavření smlouvy.
Ministerstvu zdravotnictví se nelíbí nová smlouva, kterou v tomto měsíci uzavřela Všeobecná zdravotní pojišťovna se společností IZIP na provozování takzvaného Portálu za 5 milionů korun měsíčně. Resort na dotaz Radiožurnálu potvrdil, že při uzavření smlouvy mohla pojišťovna obejít zákon.
Zánik elektronických zdravotních knížek IZIP bude možná provázet mnohem větší rozruch, než se myslelo. Kontrola ve VZP totiž údajně odhalila, že v projektu zmizelo na 450 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví proto podalo trestní oznámení. Oznámil to šéf resortu Leoš Heger z TOP 09. Společnost IZIP to považuje za cílenou likvidaci. VZP kvůli nedostatku informací nechtěla případ komentovat.
Všeobecná zdravotní pojišťovna měla firmě IZIP zaplatit nezákonně 450 milionů korun. Tvrdí to ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Opírá se přitom o průběžné výsledky kontroly hospodaření ve VZP. Jeho rezort proto podal trestní oznámení. Nejde přitom o první trestní oznámení v kauze IZIP.
Tolik diskutovaný projekt IZIP se znovu ocitá na scéně. Podle ministerstva zdravotnictví by Všeobecná zdravotní pojišťovna mohla do tohoto projektu nasypat další peníze.
Ukončení spolupráce mezi VZP a IZIP může největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu ekonomicky poškodit, řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Ten za ukončením smluv vidí politické důvody.
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny pověřila ředitele Pavla Horáka, aby podnikl příslušné kroky k získání elektronického portálu, který teď pojišťovna spoluvlastní s firmou IZIP.
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny má dnes jednat o budoucí podobě elektronického portálu, přes který komunikují zdravotnická zařízení, plátci pojistného i pojištěnci. Dosud ho provozovala firma IZIP, s níž chce VZP rozvázat spolupráci do konce června kvůli nepříliš úspěšnému projektu elektronických zdravotních knížek.
Elektronické zdravotní knížky letos definitivně končí. Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny dnes rozhodla o vypovězení smluv se společností IZIP k 30. červnu. Projekt IZIP se dostal na program jednání správní rady na přání ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ten se na ukončení projektu dohodl s premiérem Petrem Nečasem.
Pondělí zřejmě zasadí další ránu projektu elektronických zdravotních knížek v Česku. Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny má totiž hlasovat o vypovězení smluv s IZIP a čeká se, že by vedení mělo dostat od rady úkol smlouvy vypovědět, pravděpodobně do poloviny roku.
O projektu elektronických zdravotních knížek IZIP má v pondělí jednat správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny. Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek navrhne, aby správní rada potvrdila ukončení projektu a současným manažerům dala ke konci června výpověď.
Za ukončení projektu IZIP prý hrozí Česku velká mezinárodní ostuda. Tvrdí to koordinátor mezinárodních projektů firmy Tomáš Mládek. Podle něj jsou zdravotní knížky součástí evropského projektu EPSOS, ve kterém přes 20 zemí koordinuje své systémy elektronického zdravotnictví.
Kritizovaný systém elektronických zdravotních knížek IZIP by podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera mohl být nahrazen celonárodním systémem vstupování do zdravotní dokumentace pacientů. Byli by v něm všichni pacienti, nejen klienti VZP.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger se pravděpodobně obrátí na policii, aby vyšetřila projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. Nevyloučil ani trestní oznámení.