„Na severu Rhodosu je situace bez komplikací a funguje se normálně. Na požárem zasažený jih ostrova samozřejmě klienty posílat nebudeme,“ říká Jan Bezděk z CK Fischer.
Z pohledu veřejných financí to je mimořádné opatření, přesto se do něho pustily už čtyři předchozí vlády, a nutno uznat, že kabinet Klause, Špidly, Fischera i Nečase prosadily svůj balíček do praxe.
„Mám pocit, že plánujeme schodek rozpočtu, jako kdybychom zase čekali tři kruté vlny covidu-19,“ řekl Fischer. Předpokládal, že schodek se bude příští rok pohybovat mezi 200 až 250 miliardami korun.
Smyslem sčítání podle Fischera není to, aby se stát dozvěděl více o konkrétních jednotlivcích, ale zjistit, jaké jsou poměry v populaci, podrobnosti o kvalitě bydlení, vzdělání a práci lidí.
Kabinet Bohuslava Sobotky ocenil úředníky za první půlrok práce. Mezi zaměstnance jednotlivých ministerstev rozdělil prémie ve výši 155 milionů korun. Nejštědřeji si při tom počínal Úřad vlády - tým ze Strakovy akademie získal na bonusech 26 milionů korun, z toho o šesti milionech ale rozhodl ještě předchozí kabinet. V průměru si tak každý přilepšil k platu o 50 tisíc korun. Postarat se o své lidi ale umí i šéfové financí, zemědělství nebo průmyslu.
Expremiér a bývalý ministr financí Rusnokovy vlády Jan Fischer se může stát velvyslancem. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD připustil, že by se Fischer mohl ujmout ambasády v Lucemburku. Zaorálek to řekl v České televizi.
Ministr financí v demisi Jan Fischer se rozhodl, že na poslední chvíli zasáhne do dozorčích rad pěti státních firem. Konkrétně chce změnit stanovy a snížit počty členů. Kabinet premiéra v demisi Rusnoka má přitom před sebou poslední týden.
Na tři největší české banky čeká příští rok evropská prověrka, která bude zkoumat, jestli by Československá obchodní banka, Česká spořitelna a Komerční banka odolaly případnému návratu finanční krize nebo zhoršení ekonomické situace. Po schůzce šéfů státních pokladen zemí Evropské unie to řekl ministr financí v demisi Jan Fischer.
Ministr financí v demisi Jan Fischer co nejdříve připraví návrh zákonného opatření k daňovým zákonům. Bez nich totiž nemůže od ledna platit nový občanský zákoník. Zavládl by chaos a například obecní rozpočty by na dani ze stavby přišly až o pět miliard korun. Fischer v zákonném opatření zopakuje to, co bylo v daňovém balíčku, s několika změnami. Řekl to v České televizi.
Někteří politici by mohli přijít o své posty v dozorčích radách podniků se státní účastí dřív než v září. Připustilo to ministerstvo financí, konkrétnější ale být odmítlo. Ministr Jan Fischer se už také nechal slyšet, že chce s takzvanými placenými trafikami pro vysloužilé politiky skoncovat.
Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra skončí v dozorčí radě společnosti Český Aeroholding. Stejně tak z Čepra odejde exposlanec ODS Marek Šnajdr, který také figuroval v kauze udělování politických trafik.
Pořád není jasné, kdo a z čeho zaplatil dluh neúspěšného prezidentského kandidáta a současného ministra financí Jana Fischera. Přihlásil se k tomu sice podnikatel Ladislav Dráb, ale způsob, jakým Fischerovi peníze předal, budí přinejmenším rozpaky. Serveru Lidovky.cz se podařilo získat bankovní výpis a z něj vyplývá, že peníze přinesl Dráb do banky v tašce a vložil je na Fischerův účet v hotovosti.
Jan Fischer by se mohl stát důvodem, proč by sněmovní strany nemusely podpořit Rusnokovu vládu. Rekordně rychlé splacení dluhu nového ministra financí se nelíbí ČSSD, KSČM, VV ani LIDEM. ODS a TOP 09 nechtějí kabinet premiéra Jiřího Rusnoka podpořit z principu.
Nový ministr financí Jan Fischer se ani v den uvedení do úřadu nevyhnul otázkám, za jakých okolností se mu náhle podařilo splatit milionové dluhy z prezidentské kampaně. Spekulace vyvolal zejména fakt, že větší obnos sehnal Fischer od sponzorů z podnikatelských kruhů poté, co se rozhodlo o jeho působení v Rusnokově vládě. Vyšlo navíc najevo, že částka přes čtyři miliony korun dorazila na Fischerův volební účet v hotovosti.
Budoucí ministr financí Jan Fischer už splatil dluhy za prezidentskou kampaň. Po neúspěšné kandidatuře mu chybělo pět milionů na zaplacení závazků. Za poslední týden obdržel přes 4 miliony a 300 tisíc korun. Zbývajících 980 tisíc korun mu přišlo na účet kolem poledne. Fischerovi začaly chodit miliony potom, co se o něm začalo spekulovat jako o možném ministru financí.
Finance bude mít v nově vznikající takzvané úřednické vládě na starosti Jan Fischer. Současně se stane i vicepremiérem Rusnokova kabinetu. Kritici jeho nového vládního angažmá mu připomínají hlavně dluh, který Fischerovi zůstal z prezidentské kampaně, či málo odvážnou ekonomickou politiku úřednické vlády, kterou v letech 2009 až 2010 vedl.
Asi pět milionů korun chybí Janu Fischerovi k doplacení jeho prezidentské kampaně. Vyplývá to z vyúčtování, které Fischer odevzdal Senátu. Podle šéfa jeho volebního týmu, kardiologa Jana Pirka, ale Fischer dluhy uhradí do konce dubna.
Prezidentští kandidáti finišují s vyúčtováním své kampaně. Senátoři už čekají pouze na účetnictví současného prezidenta Miloše Zemana. Ostatní uchazeči o Hrad už ho poslali. Podle zákona musí senátní výbor všechny podklady ke kontrole financovaní dostat do konce března.
Neúspěšný kandidát Jan Fischer přišel pogratulovat svému soupeři z prezidentské volby Milošovi Zemanovi k vítězství. Fischer podpořil Zemana před druhým kolem hlasování a na dnešní poledne přijal jeho pozvání. Nastupující prezident se dnes sešel také s předsedou horní komory parlamentu Milanem Štěchem. V dalších dnech absolvuje sérii jednání s politiky i podnikateli.
Většina poradců, kteří pomáhali neúspěšnému kandidátovi na prezidenta Janu Fischerovi s předvolební kampaní, se před závěrečným duelem o Hrad rozhodla podpořit Karla Schwarzenberga z TOP 09. Názorově se tak rozešli s Fischerem, který se včera nepřímo vyslovil ve prospěch bývalého premiéra Miloše Zemana.
|Jiří Hošek, Klára Stejskalová, Vojtěch Berger, Tereza Jelínková|Zprávy ze světa
Volby prezidenta, kterou mají Češi poprvé v historii ve svých rukou, si poslední dva dny všímají nejen česká, ale také zahraniční média. V Německu, Rakousku, Velké Británii i na Slovensku přitom hodnotí postup Karla Schwarzenberga, kterému volební průzkumy přisuzovaly až třetí místo, do druhého kola jako překvapení.
Ministerstvo vnitra našlo chyby na kandidátských listinách 11 z 20 uchazečů o prezidentský úřad. Jsou mezi nimi i favorité Jan Fischer a Miloš Zeman. U devíti uchazečů byla chyba zásadní – chybělo jim zákonných 50 tisíc podpisů.
Jako první spustil prezidentskou kampaň Jan Fischer. Potřebných 50 tisíc podpisů pro kandidaturu nasbíral někdejší premiér úřednické vlády jako druhý. Jeho týmu se to podařilo za šest týdnů.
Řady uchazečů o prezidentský úřad dnes oficiálně rozšířil muž, kterému dosavadní průzkumy veřejného mínění připisují velké šance. Jan Fischer, který zastával post premiéra v takzvané úřednické vládě po pádu kabinetu Mirka Topolánka, dnes oznámil, že zahajuje sběr podpisů na podporu kandidatury.
Seznam prezidentských kandidátů se dnes rozrostl. Strana práv občanů Zemanovci oficiálně oznámila kandidaturu svého čestného předsedy a bývalého premiéra Miloše Zemana. Expremiér, který je momentálně na operaci kloubu palce pravé nohy, který si zhruba před rokem zlomil, ale zatím mezi hlavní favority prezidentské volby nepatří.
Vláda by lidem měla více vysvětlovat své reformy. Myslí si to bývalý premiér Jan Fischer. V České televizi uvedl, že za problémy vlády mohou také značné programové rozdíly mezi stranami. Expremiér Miloš Zeman pak vidí jako problém fakt, že vládě Petra Nečase chybí odborníci na ministerských postech.
Někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer sepsal své paměti, v nichž vzpomíná především na dobu, kdy stál v čele kabinetu. Kniha se jmenuje „Ano, pane premiére aneb Rozhašená země“. A právě dnes měla za velkého zájmu veřejnosti svůj křest.