Podle sociálního a environmentálního psychologa Jana Krajhanzla nemá příliš smysl strašit klimatickou změnou a jejími následky, protože tím většinou jen přesvědčujeme přesvědčené.
„Je tu významná část společnosti, která by ráda zpomalila. Vnímá tuto dobu jako příliš rychlou. Možná se nám neohřívá jenom atmosféra a klima, ale i společnost,“ naznačuje ekopsycholog Jan Krajhanzl.
„Míra, nakolik jsou respondenti spojeni s fosilní ekonomikou – ať už profesně, nebo svým životním stylem – má vliv na větší skepsi, s jakou přistupují k transformaci ekonomiky,“ upozorňuje výzkumník.
„Shoda na tom, že klimatická změna je problém, je jasná,“ vysvětluje analytička agentury STEM Jitka Uhrová s tím, že je tento postoj ke změně klimatu v české společnosti relativně pevně ukotvený.
Nejvíce se lidé v novém roce obávají vysoké inflace a znehodnocení peněz. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro Český rozhlas dělala v prosinci agentura Median.
Nová studie České klima podle Krajhanzla potvrdila výsledky průzkumu Českého rozhlasu Rozděleni klimatem v tom, že veřejnost považuje změnu klimatu za závažný problém, který je důležité řešit.
Praha||Jan Krajhanzl, Vítek Svoboda|Společnost|vize z krize
České domácnosti se podle něj propadají do větších dluhů, nutně potřebují ekonomickou podporu, i proto je zmatená vládní komunikace zásadnější problém, než se možná zdá. Jaké výzvy nás teď čekají?