Přestože je podle Výborného společný postup EU v zákazu klecových chovů zatím daleko, v Česku by měl začít platit od roku 2027. K řešení na evropské úrovni může podle něj pomoci tlak veřejnosti.
„Náklady narůstaly extrémně. Pokud by se měly promítnout do výsledné ceny, tak by byly výrobky neprodejné,“ říká bývalý jednatel firmy Gurmán Sedlnice Vilém Skalický.
Památkáři podle architekta Goryczka ocenili, že autoři úprav „zmrzačenou fasádu“. „Nahlodání hmoty, které vzniklo v pozdějších letech, je také kus historie a ukázka našeho vztahu k dědictví.“
Jatka a závody na zpracování masa kvůli nedostatku zaměstnanců fungují asi na 25 procent své kapacity. Nedostatek pracovníků se zhoršil kvůli covidu a také kvůli přísné imigrační politice po brexitu.
Areál v Mirovicích zablokovali tím, že si sedli do vjezdu a spojili se všichni navzájem řetězem. Podnik v Mirovicích patří do koncernu Agrofert a zaměřuje se na zpracování kuřat a kachen.
„Dodrželi jsme všechna ustanovení, jak se ale zdá, tahle velká firma nic takového neudělala,“ říká rozhořčený podnikatel z Güterslohu s odkazem na firmu Tönnies, na jejíchž jatkách se virus rozšířil.
Závod na zpracování masa ve městě Rheda-Wiedenbrück patří k největším v celém Německu. Z rozhodnutí úřadů musel ve středu kvůli rychlému šíření nákazy přerušit výrobu na deset až 14 dní.
Podle statistického úřadu nyní vyjde kilo vepřové kýty na zhruba 150 korun. Ještě před rokem by to bylo zhruba o 25 korun méně. Podobným tempem zdražují také párky, salámy nebo klobásy.
Vepřová kýta stála na začátku letošního roku průměrně 124 korun za kilo, v září už za ni zákazníci zaplatili téměř o 10 korun víc. Cena vepřové pečeně se pak od ledna zvýšila skoro o 13 korun.
Novináři se vydávali za farmáře a jatkám nabízeli nemocnou krávu, ležící a léčenou antibiotiky, tedy přesně takovou, kterou jatka podle unijních nařízení nesmějí převzít a zpracovat.
Polsko zatím písemné informace o nastavení nových pravidel Česku nedodalo. Mělo tak učinit do pondělí, Česko si pak chce polská opatření vyhodnotit a případně zrušit veterinární příkazy.
„Předběžné závěry prezentované představitelům členských států ukazují na řadu nesrovnalostí v systému kontroly jatek v Polsku,“ cituje Polská tisková agentura mluvčí Evropské komise
„Je to jednoduše touha po zisku, chamtivost, a to za pomoci všech prostředků,“ říká pro iROZHLAS.cz investigativní reportér polské televize TVN, která odhalila obchod s masem nemocných krav.
Evropská komise v pátek uvedla, že se maso z jatek dostalo na trh 14 členských zemí EU, včetně České republiky. Upozornila, že je v úzkém kontaktu s polskými úřady a že záležitost se vyšetřuje.
„Situace je kritická, klesají objednávky polského hovězího. Jatka omezují porážky, další snížily ceny zhruba o 7 procent v průběhu třech dní,“ říká předseda Polského sdružení producentů masného skotu.
„Máme problém, protože jde o nahodilý případ, který ale bezpochyby kazí pověst polských potravin,“ řekl Ardanowski. Podle televize TVN24 ale nejde o první takový případ.
Nejvíce hovězího dováží Slovensko právě z Polska. Podle slovenských veterinářů zmiňované maso dostali tři podnikatelé na východním Slovensku. Detaily o dodávkách veterinární správa neposkytla.
Největší psí jatka země se nacházejí ve městě Songnam jihovýchodně od Soulu. Psí maso je v Jižní Koreji pokládáno za delikatesu, každý rok je zde zkonzumováno na milion psů.
„Nedokážu spát s pocitem, že jsem zavinil smrt člověka,“ říká světoznámý investigativní novinář Ethan Gutmann - muž, který světu odhalil pravdu o zabíjení čínských vězňů pro orgány.
Polský Nejvyšší kontrolní úřad kritizuje poměry na tamních jatkách v menších venkovských hospodářstvích. Veterinární kontroly nejsou podle inspektorů dostatečné. Úřad o tom informoval v nové zprávě, kterou dostal Senát.
Praha se dočká nového kulturního prostoru. Soubor Cirk La Putyka se rozhodl opravit dvě budovy v památkově chráněném areálu Pražské tržnice. Kulturní centrum dostane název Jatka 78 a otevře se 5. listopadu. Diváci v něm ještě letos uvidí zahraniční i česká představení nového cirkusu, tance i divadla.
5:19
|Gregor Martin Papucsek, Veronika Sedláčková, krw|Zprávy ze světa
Na východě Maďarska se u pěti lidí objevily příznaky smrtelně nebezpečného antraxu. Bakterie se podle maďarské zdravotní služby našly v hovězím mase. Pacienti jsou nyní v nemocnici a jejich stav se díky silným antibiotikům zlepšuje.
Až do Rumunska vedou stopy aféry kolem koňského masa vydávaného za maso hovězí. Série potravinových skandálů zneklidnila hlavně spotřebitele ve Velké Británii. Konina se tam našla v hovězích hamburgerech i v lasagních. V pozadí podvodů má být aktivita mezinárodních zločineckých skupin.
Po téměř 20 letech se rýsuje velká šance na záchranu jedné z nejvýraznějších památek v Ostravě - bývalých jatek u Stodolní ulice. Primátor města Petr Kajnar z ČSSD se poprvé sešel u jednoho stolu se zástupci společnosti Bauhaus, které zchátralý objekt patří. Jedná se hlavně o ceně a způsobu možného prodeje zpět do městského majetku.
Mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat (Compassion in World Farming ) zveřejnila záběry z jatek v Egyptě, Indonésii a Turecku, které odhalují extrémní utrpení zvířat. Organizace je přesvědčena o tom, že tyto praktiky jsou naprosto běžné. Chce také, aby otřesné podmínky na jatkách získaly pozornost třeba Organizace OSN pro výživu a zemědělství nebo Evropské komise.
Milovníci kulinářských specialit si možná brzy pochutnají na pokrmech z jihomoravských krokodýlů. Patrně největší domácí chovy těchto exotických plazů jsou v Jevišovicích a Velkém Karlově na Znojemsku. Jejich porážka na jatkách zatím není možná. Brzy to má změnit nová ministerská vyhláška.