Izraelci zadrželi dva francouzské policisty, protože žádali Izraelce, aby nevstupovali na poutní místo ve východním Jeruzalémě jménem Eleona, které je pod francouzskou samosprávou už přes 150 let.
Írán odpálil balistické rakety směrem na Izrael, uvedla v úterý večer izraelská armáda. Obyvatele Jeruzaléma a středního a jižního Izraele před útokem varují sirény, mají se schovat, píší agentury.
„V Jeruzalémě to nikdy není čistě zábava. Lidé mají dokonce trochu strach. Nikdo neví, co se semele. Je to protest. Demonstrujeme za své místo ve společnosti,“ říká jedna z účastnic pochodu.
Útok se stal v pondělí ráno v severovýchodní části Jeruzaléma. Ze záběrů kamer je vidět, jak auto najelo do skupiny stojících lidí. Podle policie utrpěli tři lidé lehká zranění.
Navzdory tomu, že se veřejná prostranství plní demonstranty, vládní nacionalisté upevňují své plány na trvalou okupaci Pásma Gazy, píše izraelský list Haaretz.
Desetitisíce Izraelců demonstrovaly proti vládě Benjamina Netanjahua. Žádali vypsání nových voleb, propuštění rukojmí a protestovali proti výjimkám z vojenské služby pro ultraodtodoxní židy.
Některé světové aerolinky sice postupně obnovují své lety na letiště do Tel Avivu, ale návštěvníci se stále nehrnou. Izrael zaznamenal meziroční pokles turismu o 80 až 90 procent.
Občas se o Izraeli mluví a přemýšlí jako o jednolité společnosti. Je to velký omyl, jak je vidět na životě a působení Charlieho Bitona. Ten před pár dny zemřel v Jeruzalémě.
Panovníkem, proti kterému papež vyhlásil křižáckou výpravu, byl český král Jiří z Poděbrad. „Na konci 40. let 15. století stal velmi mocným mužem. V roce 1448 obsadil Prahu,“ vysvětluje historička.
Hamás se dlouhodobě snaží převzít na Západním břehu moc, ale brání mu v tom Izrael, který tam už druhý rok provádí bezpečnostní operace a zatýká teroristy.
Po 6.00 středoevropského času izraelská armáda oznámila, že obnovuje údery na hnutí Hamás v Pásmu Gazy. O něco později uvedla, že letectvo zaútočilo na cíle spojené s Hamásem.
V Izraeli panuje zvýšené napětí kvůli válce mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, která začala 7. října útokem Hamásu na Izrael, od pátku ale platí dočasný klid zbraní.
Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se během nynějšího konfliktu nechal slyšet, že Palestinci neopustí svou vlast a nedovolí nikomu, aby je vyhnal.
Na fotbalovém tréninku sem tam zahlédne raketu, do postele pak uléhá v krytu. Takový je v posledních dvou letech život českého obránce Ondřeje Bača v Izraeli.
„Je to krok, kterým popíráme mezinárodní právo. Je to trochu tak, jako bychom si odhlasovali, že hlavní město České republiky přesuneme třeba do Haagu.“ vysvětluje v Pro a proti senátor Petr Fischer.
Podle české doktorandky v Izraeli Radky Kočvarové obchody i úřady fungují, školy ale odkládají začátek akademického roku. Lidé jsou nervózní v očekávání dalšího vývoje situace, popisuje v rozhovoru.
Izrael nálety na Pásmo Gazy reaguje na týden starý překvapivý útok palestinského radikálního hnutí Hamás, který si vyžádal kolem 1300 obětí, z velké části civilistů.
„V situaci, kdy je Izrael ve válečném stavu, není na místě debata o přesunu ambasády. V současné době je především nutné zachovávat jednotu v podpoře Izraele,“ uvedl Pavel.
Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí uvedl, že přesun ambasády podporuje. V současné době by to považoval za žádoucí krok, o konkrétním postupu chce jednat v koalici.
V dubnu tvrdil český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), že přesun české ambasády v Izraeli není na místě. Nyní by kvůli útoku Hamásu premiér tento krok uvítal.
Armáda židovského státu stále bojuje s palestinskými ozbrojenci, kteří v sobotu pronikli do některých izraelských obcí z pásma Gazy. Odtamtud taky Hamás na izraelské území vypálil tisíc střel.
Odpůrci vládní reformy protestují v Jeruzalémě poblíž budovy Knesetu. O prvním zákonu omezujícím pravomoc Nejvyššího soudu má sněmovna hlasovat už v pondělí.
Na 85 000 se shromáždilo v Jeruzalémě před parlamentem, který má začít jednání, na němž zřejmě v pondělí schválí definitivně první klíčovou část soudní reformy. Dalších 100 000 lidí je v Tel Avivu.
„V Izraeli neexistuje jeden boj za demokracii a druhý za práva LGBTQ+,“ řekl v projevu k davu opoziční lídr Jair Lapid. „Je to stejný boj, proti stejným nepřátelům, ve jménu stejných hodnot,“ dodal.
Při nedělní návštěvě Ben Gvir, kterého i izraelská média často označují za krajně pravicového, mimo jiné prohlásil, že „v Jeruzalémě a celém Izraeli to řídíme my“.
Na případné výtržnosti se letos v ulicích jeruzalémského Starého města připravovaly asi dva tisíce izraelských policistů. Palestinští obchodníci podél trasy na doporučení policie zavřeli své obchody.