Žalobce trojici vychovatelek viní také třeba z toho, že děti nechaly ležet samotné v herně bez dohledu nebo je zavíraly za dveře a nechávaly je tam několik desítek minut brečet.
Tři vychovatelky jeslí ze Žatce na Lounsku údajně týraly minimálně tři roky jedenáct dětí. Vinu odmítají. Dvě ženy už jsou v důchodu, třetí je na nemocenské.
Podle návrhu se bude moct chůva u sebe doma starat až o 4 děti ve věku od půl roku do 6 let a to včetně svých vlastních. Chůvy ale budou muset splnit několik podmínek.
Zatím dětské skupiny dostávají na každé dítě měsíčně necelých deset tisíc korun z evropských dotací. Peníze ale dojdou už během příštího školního roku a další zatím stát negarantuje.
Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) označila novelu za průlom v zajištění péče o děti. Cílem změn je podle ministerstva práce a sociálních věcí zajistit kvalitní a finančně dostupnou péči o menší děti.
Dětské skupiny by měly přestat existovat v nynější podobě do konce srpna 2024. Jesle by měly být pro děti od půl roku do zhruba tří let, na místa by přispíval stát.
Ve sněmovně přitom už přes tři měsíce leží vládní návrh novely zákona o jeslích. Ten by jim měl zajistit financování ze státního rozpočtu. Kvůli epidemii se však nedostal ani do prvního čtení.
Nově by dětské skupiny mohly navštěvovat maximálně tříleté děti, mezi personálem by musel být zdravotník a vzniknout by měly jeselské třídy při mateřských školách.
Na místo pro dítě pracujících či studujících rodičů, jemuž ještě nebyly 4 roky, by pak zařízení mohlo z rozpočtu dostávat 5000 Kč měsíčně. Rodina by zaplatila za měsíc nejvýš třetinu minimální mzdy.
V pondělním tisku se píše také o plánu Prahy na vykoupení křižovatek v centru města, které nemá ve svém vlastnictví a potřebuje je pro zefektivnění dopravy ve městě.
Dětské skupiny pro nejmenší předškoláky jsou závislé na evropských penězích. Skupiny chce vláda také přejmenovat na jesle. Dostupné by měly být hlavně pro děti do tří let.
Česko možná brzy čeká zavedení uhlíkové daně, píše Mf Dnes. Ministerstvo práce zase chce podle deníku Právo obnovit jesle. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Stále víc měst po celém Česku zakazuje ohňostroje. A dlouhodobé truchlení bude na seznamu mentálních nemocí. Co dalšího nabízejí pondělní noviny, zjistíte v přehledu tisku, jenž připravil Radiožurnál.
Výsledky studie zkoumající 130 000 dětí ukázaly, že školka ani jesle dětem neškodí. Docházka může naopak pozitivně ovlivnit školní připravenost dětí ze znevýhodněného rodinného prostředí.
I v menších městech se znovu obnovují jesle. Některé matky spěchají do práce, nechtějí totiž přijít o kontakt s profesí nebo musí svým výdělkem podpořit rodinný rozpočet. Příkladem jsou Hranice na Přerovsku, kde se jesle otevírají po dvaceti letech. A mají plno.
Českolipská radnice plánuje zřídit jesle, které ve městě chybí. Maminky, které se chtějí vrátit dřív do práce, musí řešit, kdo bude jejich dítě hlídat.
Budoucí vládní koalice by raději finančně podpořila vznik jeslí, mateřských a firemních školek než zakládání dětských skupin. Podle nominovaného ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála z ČSSD chybí dětem ve skupinách pedagogický dohled.
Bývalé jesle v Nových Hradech budou sloužit veřejnosti. Z budovy, kterou v minulosti využívala také Akademie věd a Jihočeská univerzita, se totiž stane centrum volnočasových aktivit. Jeho vybudování bude stát necelých 10 milionů korun.
Vedení benešovské nemocnice hledá cesty, jak svým zaměstnancům umožnit sladit práci a rodinu. Zkušenosti s firemními jeslemi a zkrácenými úvazky také předává dál. Na semináři se o nich mohli dozvědět podnikatelé z Benešovska.
Jediné jesle v okrese, s kapacitou pětačtyřiceti míst, zaznamenaly v posledních dvou letech výrazný nárůst žádostí o umístění dětí. Přerovská radnice proto zvažuje možnost jejich rozšíření. Aktuální zájem rodičů má zjistit veřejná anketa.
O dětské jesle už se od roku 2014 nebude starat stát. Původně mělo být v jeslích místo pro třicet procent dětí do tří let, to už ale teď nebude starost ministerstva zdravotnictví. Od ledna budou jesle jen v rukách soukromníků, v lepším případě obcí. Podmínky na provoz už nebudu tak přísné. O děti už nebudou muset pečovat zdravotní sestry. I tak ale péče o nejmenší bude stát tisíce korun.
Stále ještě není rozhodnuto, zda se dvoje ze tří jeslí ve Zlíně změní na školky. Město by uspořilo až dva miliony korun ročně, rodiče na školném tisíce korun měsíčně. Návrh, který předložil na posledním zastupitelstvu zlínský primátor Miroslav Adámek z TOP 09, ale opozice zatím odmítá podpořit.
Městské jesle v Přerově evidují na čtyři desítky žádostí o umístění dětí. Kapacita zařízení, které je jediným tohoto druhu v regionu Přerovska, poptávce rodičů nestačí.
Dvakrát více než loni zaplatí rodiče v teplických jeslích. Za měsíc jde o zhruba čtyři tisíce včetně stravného. Přesto podle ředitelky Ivety Kloučkové zatím žádní rodiče své dítě z jeslí neodhlásili. Ani zvýšený poplatek podle města nezaplatí všechny náklady.