Seznam se stal virální na sociální síti X, kde ho sdílel umělec Jon Lam. Má se týkat konkrétně nástroje Midjourney, který generuje na základě textových příkazů (promptů) vizuální materiál.
„Kapitulace je podepsána, šeříky voní. Je po válce, ale svět už nikdy nebude jako dřív,“ píše ve své nové knize 1945: Léto běsů spisovatel Miloš Doležal.
Slavnostní předání ceny se uskuteční v pondělí 24. ledna v 17.00 v Divadle Archa. Laureát obdrží šek na 100 tisíc korun. Cenu Karla Čapka udílí České centrum Mezinárodního PEN klubu od roku 1994.
Básníka a spisovatele Miloše Doležala zajímá existence zla v člověku. K antihrdinům jeho knížek patří historičtí zrádci a konfidenti, ale píše i o silných osobnostech – třeba o Josefu Čapkovi.
Česká pohádková klasika Pejsek a kočička si razí cestu k půl miliardě lidí mluvících arabsky. Lví podíl na překladech české literatury do arabštiny mají bohemisté z káhirské univerzity Ajn Šams.
Psal se rok 1920. Evropa byla těžce poznamenaná první světovou válkou a tehdy třicetiletému Karlu Čapkovi vyšla kniha, která změnila jeho kariéru: drama Rossumovi univerzální roboti neboli R.U.R.
V pravidelném výběru z médií, který sestavil Radiožurnál se například dočtete, že kvůli suchému období v tuzemsku ubývají zásoby veškeré vody ubývají, a její kvalita se tak může zhoršovat.
Velký zájem kupců vyvolal také obraz Červený motocykl malíře Josefa Čapka. Nový majitel ho získal za 13,44 milionu Kč. Za více než dva miliony zájemce koupil obraz zpěváka Karla Gotta.
Díla za téměř 220 milionů korun se prodala v nedělní aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně. Jde tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky.
V nabídce mělo být původně 250 děl, nakonec jich ale bylo jen 249. Národní galerie využila svého předkupního práva a obraz Františka Kupky „Studie k Radostem" odkoupila ještě před aukcí.
Povídání o Pejskovi a kočičce znají malí i velcí čtenáři a posluchači. Po více než půl století od legendární nahrávky od Karla Högera vzniká nová audiokniha, kterou čtou herci Dejvického.
Lidové noviny píšou o sporu, který se týká nejslavnější pohádkové publikace českého klasika J. Čapka. Nakladatelství Omega totiž podle listu porušilo autorská práva dědiců.
Obraz Josefa Čapka s názvem V červnu z roku 1938 se na aukci v Praze prodal za 14 milionů korun. Jde tak o vůbec nejdražší plátno tohoto autora prodané v Česku.
Nábytek, obrazy i sochy nabídne nová expozice nazvaná Český kubismus. Uměleckoprůmyslové museum v Praze ji ve čtvrtek otevírá v Domě U Černé Matky Boží, tedy ve vrcholném díle české kubistické architektury.
Malíř Josef Čapek nezemřel v koncentračním táboře. Někteří svědci ho viděli na místě ještě tři dny po konci druhé světové války. Čapkova manželka Jarmila se ho vydala hledat. To jsou stavební kameny dokumentárního filmu Ztracen 45. Natočil ho režisér Josef Císařovský a dnes vstupuje do kin.
Výstava Josef Čapek - Podoby dnes začíná vernisáží na zámku v Opočně na Rychnovsku. Veřejnost už zítra může vidět dva obrazy tohoto kubistického malíře, které ještě nikde vystaveny nebyly.
Za v přepočtu bezmála osm milionů korun se v Londýně prodal oboustranný obraz Kubistická krajina od Josefa Čapka. Odhadovaná cena přitom byla zhruba poloviční. Čapka dům Sotheby´s dražil v rámci aukce děl impresionistů a klasiků moderního umění.
Sedící žena u okna. Tak právě tento portrét Pabla Picassa by se už za pár desítek minut mohl prodat až za víc než v přepočtu miliardu korun. Draží ho totiž londýnský aukční dům Sotheby's.
Život a dílo Josefa Čapka představí výstava v pražském Klementinu. Kromě počáteční tvorby a úspěšné spolupráce s bratrem Karlem je k vidění i Čapkův boj proti totalitě a konec života v koncentračním táboře.
K nejúspěšnějším expozicím na Pražském hradě za posledních deset let patří výstava Josefa Čapka. Od října ji už vidělo pětapadesát tisíc lidí, přístupná bude do 17. ledna.